اطلاعات داروهای پایه ضد صرع

 

کاربامازپین

موارد مصرف: یک نوع داروی ضد تشنج که جزء داروهای خط اول در درمان تشنج های تونیک کلونیک بوده و نسبت به فنی توئین در درمان تشنج پارشیال برتریهائی دارد. این دارو علاوه بر درمان تشنج در درمان نوعی اختلال روانی و همچنین در موارد خاص به عنوان داروی ضد درد استفاده می شود.

مقدار مصرف کاربامازپین : بنابر نظر پزشک معالج مقدار مصرف روزانه تعیین می گردد.

این دارو پس از جذب در کبد تجزیه شده و به ۳۲ متابولیت تبدیل می شود. که مهمترین اثر دارو مربوط به متابولیتی موسوم به اپوکساید است. این دارو مدتی پس از مصرف (معمولا” دو ماه) با القاء آنزیم های کبدی تجزیه خود را سریعتر کرده و باعث کاهش اثر می شود بدین دلیل نیاز است مدتی پس از مصرف، دوز دارو مجددا” با وضعیت بیمار(توسط پزشک) تطبیق داده شود.

عوارض جانبی: تحریک گوارشی (معده) از عوارض مهم این دارو است که به همین دلیل برای کاهش این عارضه ، دارو بعد از غذا مصرف شود.

مهمترین عوارض مسمومیت (وابسته به دوز) : دوبینی و تاری دید ،  گیجی ، خواب آلودگی ، عدم تعادل و سردرد ، عوارض ناشی از غلظت بالای دارو در خون ، لرزش ، افسردگی ، مشکلات روانی و………..

عوارض ایدیوسنکراتیک (عوارضی که به طور معمول انتظار آن را نداریم وبه طور غیر قابل پیش بینی و ندرتا” در بعضی افراد اتفاق می افتد):

ضایعات پوستی و کم خونی که می تواند شامل یک یا چند نوع سلول خونی یا تمام رده های سلولی باشد،سندرم افزایش حساسیت (درماتیک ائوزینوفیلی، لنفادنوپاتی و بزرگی طحال) ، زردی (انسدادی یا ناشی از اختلال سلولهای کبدی) .

تداخلات داروئی:

کاربامازپین از داروهائی است که تداخلات آن با داروهای دیگر بسیار وسیع است. به همین دلیل مصرف کنندگان داروی کاربامازپین باید برای مصرف هر گونه داروی دیگر با پزشک مشورت کنند. داروهای شایعی که با کاربامازپین تداخل دارند عبارتند از:

سدیم والپروات، فلوکستین، فنی توئین، هالوپریدول(نوعی داروی روانپزشکی)، داروهای ضد بارداری خوراکی، لاموتریژین،

سایمتدین،داروهای ضد افسردگی، فنوباربیتال،اریترومایسین.

لازم به ذکر است که افزودن لاموتریژین به نسخه بیماری که کارمازپین مصرف می کند میتواند باعث بروز عوارض کاربامازپین در دوزهای مصرفی پائینتر شود.

بیماریها: بیمارانی که دچار مشکلات قلبی، کلیوی یا کبدی هستند حتما” باید به پزشک خود اطلاع دهند تا بنابر نظر پزشک دارو تعویض شده ویا دوز دارو با حساسیت بیشتری برایشان تجویز شود.

بارداری: با توجه به اینکه مصرف این دارو نیز مانندسایر داروهای ضدتشنج به خصوص در سه ماهه اول بارداری باعث بروز عوارضی در کودک خواهد شد. تعیین نوع دارو و دوز آن در قبل وهنگام بارداری به عهده پزشک معالج خواهد بود.

توصیه نهائی: در صورت بروز این علائم حتما” به پزشک مراجعه کنید.

شاید زمینه ساز بروز عوارض داروئی باشد:

تب، گلودرد، ضایعات پوستی، زخم دهانی، خونمردگیهای بی دلیل، خونریزیهای آسان (صدماتی که در دیگران ایجاد خونریزی نمی کند، در این افراد ممکن است منجر به خونریزیهای واضح یا زیر جلدی شود).

فنی توئین

موارد مصرف: فنی توئین به عنوان داروی خط اول و کمکی در درمان تشنجات تونیک-کلونیک و پارشیال کاربرد دارد.            این دارو در درمان تشنجاتی که به نوع تونیک – کلونیک ژنرالیزه تبدیل می شوند نیز مصرف می شود.نوع تزریقی فنی توئین در درمان صرع پایدار استفاده می شود.

مقدار مصرف : بنابر نظر پزشک معالج مقدار داروی مصرفی روزانه تعیین می گردد.

اثرات دارو: تقریبا” ۸۵% دارو ظرف ۲۴ ساعت جذب می شود. فنی توئین ۹۶-۶۹% به پروتئینهای سرم متصل می شود و متابولیسم آن در کبد صورت می گیرد.

نکته مهم در رابطه با فنی توئین، این است که غلظت پلاسمائی دارو با تغییر دوز رابطه مستقیم ندارد. یعنی برای مثال اگر دوز دارو دو برابر شود لزوما” غلظت پلاسمائی دارو در خون دو برابر نخواهد شد.

عوارض جانبی: شایعترین عارضه این دارو تحریک گوارشی است که با مصرف دارو همراه با غذا می توان از بروز آن جلوگیری کرد. میزان خواب آلودگی ،  متعاقب مصرف فنی توئین مانند کاربامازپین خفیف و کمتر از بسیاری دیگر از داروهای ضد صرع است و مسمومیت جدی با آن نیز نادر است.

عوارض وابسته به دوز عبارتند از: اختلال در تعادل، اختلال در تکلم، خواب آلودگی و حرکات غیر ارادی و سریع کره چشم.

عوارض ایدیوسنکراتیک:(عوارضی که بطور معمول انتظار آن را نداریم و به طور غیر قابل پیش بینی و ندرتا”  در برخی افراد اتفاق می افتد)

شایعترین عارضه ایدیوسنکراتیک ضایعات پوستی است که معمولا” طی دوازده هفته اول درمان ایجاد خواهد شد.اشکال سلولهای خونی (تمام رده های سلولی) که با انجام آزمایش

خون به راحتی قابل پیشگیری و درمان هست. کمبود اسید فولیک و ویتامین کا در مصروعین مصرف کننده فنی توئین دیده میشود که با تجویز اسید فولیک همراه با فنی توئین به سهولت قابل پیشگیری و درمان است.

عوارضی که تاکنون نام برده شد کمتر اتفاق افتاده و غالب بیماران به آن دچار نشده اند یا در صورت بروز نسبت به آنها تحمل پیدا کرده اند.اما دو عارضه اصلی فنی توئین عبارتند از:  ۱-رشد بیش از حد لثه که در مصرف طولانی مدت دارو در ۲۰% افراد ایجاد شده وبا رعایت بهداشت دهان و دندان میتوان از بروز آن جلوگیری کرد. (علت توصیه پزشکان متخصص مغز و اعصاب برای مراجعه به دندانپزشک) ضمنا” در بسیاری از بیماران در صورت قطع مصرف فنی توئین، این عارضه از بین می رود.

 

۲ – کاهش ظرافت ساختار چهره (در خانمها) که به همین دلیل فنی توئین کمتر برای خانمها تجویز میگردد.

بیماریها: منبع مطلقی برای تجویز فنی توئین در بیماران کلیوی وجود ندارد، اما تجویز فنی توئین در بیماران مبتلا به مشکلات کبدی، کلیوی و بیماران قلبی باید با احتیاط و مراقبت بیشتر صورت گیرد.

بارداری: با توجه به اینکه مصرف این دارو نیز مانند سایر داروهای ضد تشنج به ندرت باعث بروز عوارض در کودک خواهد شد، تعیین نوع دارو و دوز آن قبل ودر هنگام بارداری به عهده پزشک معالج خواهد بود. فراموش نکنید که اثرات سوء تشنج مادر بر روی کودک، دردوران بارداری بیش از اثرات سوء مصرف داروهای ضد تشنج است.

توصیه های نهائی :   درصورت بروز این علائم حتما” به پزشک مراجعه کنید. شاید زمینه ساز بروز این علائم عوارض داروئی باشد: ضایعات پوستی تاولی، زخم دهانی، خون مردگیهای بی دلیل ، خونریزیهای آسان (صدماتی که در دیگران ایجاد خونریزی نمی کند، در این افراد ممکن است منجر به خونریزیهای واضح یا زیر جلدی شود)، تهوع و استفراغ مکرر و مقاوم به درمان.

حداقل زمان لازم برای پیدایش اثر دارو بعد از تغییر دوز یا تجویز فنی توئین،  ۲۸ روز است پس به محض تغییر دوز دارو انتظار بهبود در کنترل تشنج یا عوارض داروئی نداشته باشید.

برچسب ها :

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *