نظافت کودکان

آموزش نظافت به کودک

 

مسلما داشتن یک کودک منظم و پاکیزه لذت بخش است. با این حال در مورد این که چقدر کودک را ترو تمیز میخواهید و چه هنگام این انتظار را از او دارید منطقی باشید.

هر از چند گاهی کثیف شدن کاملا پذیرفتنی است وپاکیزه کردن کودک نباید به صورت یک تنبیه درآید. از طرف دیگر هر کودکی باید احساس غروری نسبت به بدن خودش پیدا کند وبیاموزد که چطور از آن مراقبت کند ، اگر خودتان الگوی مناسبی برای کودک باشید ، به کودک کمک خواهید کرد که عادت های خوبی را در زمینه پاکیزگی شخصی به دست آورد و هم چنین به این نتیجه برسد که شست وشو بسیار سرگرم کننده و مسرت بخش است.

از چه سنی میتوان انتظار داشت که کودک دستهای خود را بشوید ؟

کودکان خردسال سعی میکنند که خودشان به تنهایی وبدون کمک شما،شست وشو را انجام دهند ولی بیشتر آن ها تنها در چهار سالگی میتوانند بدون نظارت شخصی دیگر دست خودشان را بشویند.

در چه سنی کودک به تنهایی حمام میرود ؟

ولی تنها در حدود شش سالگی میتوانند کاملا به تنهایی حمام کنند. کودکان معمولا به اندازه بزرگترها به پاکیزگی اهمیت نمیدهند.

ولی اگر بهداشت و پاکیزگی در سنین اولیه به کودکان اموزش داده شود،به تدریج به صورت قسمتی از زندگی روزمره آن ها درمیاید.

راه حل های ما در واقع پیشنهادهایی برای آموزش کودکان بسیار خردسال در زمینه پاکیزه کردن خودشان به همراه شماست.

بدین ترتیب آن ها به صورت طبیعی این کار را یاد میگیرند. عجله نکنید به کودک نشان دهید شستشوی روز مره میتواند لذت بخش باشد.

اگر کودک شما فراموش کرده است که صورتش را بشوید چه باید کرد؟

اگر فکر میکنید که کودک شما فراموش کرده است که صورتش را بشوید، از او نپرسید که صورتش را شسته است یا نه، فقط از او بخواهید که صورتش را بشوید، چون صورتش کثیف است، دقیقا چیزی را که انتظار دارید مشخص کنید و او را با یک روش غیر انتقادی ومثبت برانگیزید. اشیاء را طوری قرار دهید که برای کودک قابل دسترسی باشند.

از انجایی که دستشویی خانه برای کودک بسیار بلند است، واو نمیتواند از آن استفاده کند ، یک چهار پایه کوچک تهیه کنید و هنگامی که زمان شستشو است، ان را بیرون بیاورید.

لوازم شستشو مانند حوله و برس ناخن را طوری قرار دهید که به راحتی در دسترس کودک باشد.به او یاد دهید که چطور از آن ها استفاده کند.

شستشو را با همراهی هم دیگر انجام دهید وبه کودک اجازه دهید که علاوه بر این که روی خودش تمرین میکند، روی شما نیز تمرین میکند، (یعنی مثلا صورت شما را هم بشوید).

آموزش را زود شروع کنید :

هنگامی که اداب توالت رفتن را به کودک می آموزید کاری کنید که شستشوی دستها بعد از توالت رفتن به صورت یک عادت ثانویه در اید.

به کودک اجازه انتخاب بدهید :

اجازه دهید که کودک خودش لوازم شست و شو را انتخاب کند تا بدین ترتیب هنگامی که از آن ها استفاده میکند، لذت بیشتری ببرد.برای مثال کودکان نوپا حوله هایی را که عکس های فانتزی دارند ویا صابون های رنگی و خوش عطر را دوست دارند.

از صابونی استفاده کنید که چشم ها را نمیسوزاند. دو حوله را به هم بدوزید و خرده های صابون را در ان بریزید تا یک دستگاه صابون سازی خودکار درست کنید.  اجازه دهید کودک با نوک انگشتش کف صابون روی صورتش بگذارد تا شست و شو برای او حالت بازی پیدا کند.

پاکیزه بودن را پاداش دهید :

یک جدول در حمام بگذارید و پس از شستن دست قبل از غذا و بعد از توالت، اورا وادارید که در جدول علامت بگذارد. هنگامی که کودک با دست و صورت تمیز سر میز آمد به او لبخند بزنید (و به این صورت به او پاداش دهید) و به او بگویید که صاحب تمیز ترین  دست قبل از همه دسر یا غذا را دریافت میکند.

هنگامی که کودک در جدول نمره شخصی را به دست اورد به او اجازه دهید که یک دسر مخصوص یا شام را انتخاب کند.

کودک را هر روز بازرسی کنید :

وانمود کنید که یک کاراگاه خصوصی یا بازرس ویژه هستید وبعد از اینکه کودک شست و شوی خود را تمام کرد به دقت او را بررسی کنید. در عین حال سعی کنید این کار را برایش جالب کنید.هنگامی که کارش را خوب انجام داد او را شدیدا” تحسین کنید و در مورد قسمت هایی از کار که نیاز به تلاش بیشتری دارد کاملا” دقیق باشید.

کودک را با نتایج عملش روبرو کنید :

اگر کودک به سنی رسیده که میتواند به خوبی از عهده شست و شوی خودش برآید ولی از این کار امتناع میکند موقع آن است که نتایج کارش را ببیند. برای مثال به کودک خردسال بگویید که اگر نمیتواند خودش دست وصورتش را بشوید شما مجبور خواهید شد این کار را برایش انجام دهید. بعد از دو یا سه بار او ترجیح خواهد داد که خودش این کار را انجام دهد.یا اینکه از تصحیح بیش از حد استفاده کنید.

اگر بار اول کودک دست وصورتش را نشست، نظارت کنید که این کار را دوباره وسه باره انجام دهد.

 

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *