بیدار شدن کودک از خواب در شب

 

در مورد کودکانی که نیمه شب از خواب برمی خیزند چه باید کرد ؟

ما هرگز نشنیده ایم که  کودکی وجود داشته باشد که گاهی نیمه های شب از خواب برنخیزد و سعی در جلب توجه نداشته باشد.این رفتاری است که تقریبا مانند تمام رفتارهای دیگر تا هنگامی که به صورت عادت درنیامده اند مشکل تلقی شوند . گاهی خواب بدون آرامش علامت یک مشکل جسمی یا عاطفی است  و اگر به چنین مساله ای مشکوک شدید باید آن را بررسی کنید. ولی در اغلب موارد کودکی که در نیمه شب هر شب از خواب بر می خیزد صرفا عادتی پیدا کرده است که باید تغییر داده شود. اگر این راه حل ها موثر واقع نشدند شاید مشکل آن قدر جدی باشد که برای کمک به تغییر الگوی خواب کودک نیاز به دارو باشد.اگر بیدار شدن از خواب شامل رفتار های دیگری مانند پافشاری در خوابیدن کنار خواهر و برادرها و یا پدر و مادر نیز باشد بخش هایی را که در مورد این مسائل راه حل هایی فراهم کرده اند بخوانید.

رفتار کودک را نادیده بگیرید :

گاهی نوزاد نیمه های شب از خواب بیدار می شود و تقاضای توجه و کمک می کند زیرا بدنش به او پیام می دهد که گرسنه یا خیس و یا ناراحت است. این مسئله نباید مورد بی توجهی قرار گیرد. با این حال کودک بزرگتری را که به طور جدی مورد توجه و مراقبت قرار گیرد و از اطرافیانش به او محبت می کنند می توان با کمی بی توجهی به وضعیت مطلوب تشویق کرد به طوری که عادت شبانه خود را ترک کند و شب ها بیشتر بخوابد.

با استفاده از روش های زیر می توانید شگرد نادیده گرفتن سنجیده را به کار بگیرید:

الگوی رفتاری او را زیر نظر بگیرید . پاسخ به پرسش های ساده زیر به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا کودک واقعا به شما احتیاج دارد یا صرفا می خواهد جلب توجه کنند : هنگامی که از رخت خواب بیرون می آید چه می کند؟ اگر هیچکس به او پاسخ نگوید چه می کند؟ آیا هر شب آب می خواهد؟ یک لیوان آب را در دسترس کودک بگذارید. آیا اگر شما به او پاسخ ندهید برمیگردد و می خوابد ؟

ترتیب یک بازی را بدهید . از روش نادیده گرفتن سنجیده استفاده کنید به آن پایبند باشید و آن را به طور مداوم تا هنگامی که پیشرفتی در الگوی رفتار کودک پدید بیآید ادامه دهید. قاطعانه کودک را در رختخواب بگذارید. ولی با محبت به او شب بخیر بگویید و سپس اتاق را ترک کنید. از قبل تصمیم بگیرید که اگر کودک از خواب بلند شود و شما را صدا بزند چقدر صبر می کنید. این زمان نباید بیشتر از بیست دقیقه طول بکشد (که برای کودک در هنگام نیمه شب زمان زیادی است) و همچنین هرگز نباید کمتر از پنج دقیقه باشد زیرا کودک به زودی یاد می گیرد که می تواند شما را وادار به تسلیم کند.

برای اکثر والدین این امر مساله ساده ای نیست. زیرا باید به صدای گریه کودکشان که می تواند تمام افراد خانه را بیدار کند گوش کنند البته اگر باعث اعتراض همسایه ها نشود! اگر کودک شما گریه کردن و صدا کردن شما را تا زمان مشخص متوقف نکرد به سراغ او بروید و قاطعانه و با لحنی واقعی به او بگویید که همین الان باید بخوابد (او را در آغوش نفشارید و از تخت بیرون نیاورید) سپس اتاق را ترک کنید. نادیده گرفتن سنجیده را ادامه دهید و پنج دقیقه به زمان اولیه خود اضافه کنید تا اینکه به زمان حداکثر حدود بیست دقیقه برسید. اگر کمی دیرتر بروید به کودک شما آسیبی نمی رسد ولی تجربه شخصی ما این بوده است که معمولا زمان بیست دقیقه در عرض چند روز مشکل را حل می کند.

اگر نگران این هستید که مبادا کودک شما چار مشکل شده باشد ابتدا موضوع را بررسی کنید. با بچه حرف نزنید و سعی نکنید که به او اطمینان بدهید چون شما نمی خواهید این رفتار را با توجه گرم و صمیمانه خود پاداش دهید. صرفا بررسی کنید که او صحیح و سالم است یا نه سپس شب بخیر بگویید و به او بگویید که دوباره برنمی گردید و سپس اتاق را ترک کنید. بدین ترتیب نادیده گرفتن را شروع کنید.

زمان گریه کردن کودک را اندازه بگیرید.جدولی درست کنید تا مدت زمانی را که کودک شما گریه می کند و یا شما را صدا می زند اندازه بگیرید و بدین ترتیب بتوانید پیشرفت کودک را ثبت کنید.ما قول می دهیم زمانی که کودک فهمید شما به درخواست او جواب نمی دهید و به سراغش نمی روید شاهد بیشتر شدن صدای کودک ولی کم شدن مدت زمان آن خواهید بود.

اشکان هنگامی که مادر و پدر عاصی اش با ما مشورت کردند پسر کوچک بیست و دوماهه ای بود که عادت کرده بود هر شب سه بار از خواب برخیزد.در شب اول استفاده از نادیده گرفتن سنجیده مادرش با نگرانی پشت در ایستاده بود و به ساعت نگاه می کرد که کی بیست دقیقه تمام می شود و می تواند برود و به او بگوید گه بگیرد بخوابد. بار دومی که کودک در همان شب از خواب برخاست مادرش مجددا بیست دقیقه صبر کرد.ولی بار سوم کودک بعد از هفت دقیقه به خواب رفت. شب دوم مجددا گذاشتند که اشکان گریه کند. اشکان بیست دقیقه گریه کرد ولی فقط یک بار از خواب بیدار شد. شب سوم دوباره از خواب برخاست و برای مدت زمان کوتاه تری گریه کرد. ولی شب چهارم اصلا پدر و مادرش را صدا نکرد.

در پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر با وجود فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان و روانشناس کودک میتوان کمک قابل توجهی به این کودکان نمود .

 

 

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *