موسیقی نام دیگر کودکی است

 

می گویند موسیقی زبان جهانی است. مهم نیست اهل کجا باشی و به چه زبانی صحبت کنی: یک ملودی خوب چیزی است که همه از شنیدنش لذت می برند و آن را می فهمند. پدرها و مادرها از لحظه تولد به طور غریزی و ناخودگاه به زبان موسیقی با کودکانشان صحبت می کنند، به قصد آرام کردن کودکانشان ،نشان دادن عشق و محبت و لذتی که از به دنیا آمدن فرزندشان دارند (وهیچ راه دیگری برای انتقال این حس سراغ ندارند ) جلب توجه کودک و برقراری ارتباط و ….

کودکان با ملودی یک ترانه ـ قبل از آنکه معنی کلمه را بفهمندـ ارتباط برقرار می کنند و به محض اینکه قادر به حرکت فیزیکی باشند با تکان خوردن نسبت به موسیقی واکنش نشان می دهند .در مراحل اولیه رشد ، موسیقی به کودکان کمک می کند صدا و معنی کلمه ها را یاد بگیرند. هر چه کودکمان بزرگتر شود، بیشتر متوجه این واقعیت می شویم که بخواهیم یا نخواهیم موسیقی جای خود را در دنیای او پیدا می کند.کودکان به موسیقی علاقه دارند و این نوای سحر آمیز به فکر ، روح، و احساسشان تلنگر می زند .

 تحقیقات نشان داده که موسیقی اثر قابل توجهی نیز به یادگیری دارد و قدرت به خاطر سپردن را ـ هم در کودکان و هم بزرگسالان ـافزایش می دهد. سازمان و مراکز مختلف نیز با آگاهی از تأثیر و جذابیت موسیقی، در انتقال مفاهیم مورد نظرشان، دست به دامن شاعران،ترانه سراها و اهالی موسیقی می شوند اما فایده موسیقی به همین جا منتهی نمی شود . کودکانی که به طور جدی تر نواختن سازی را شروع می کنند،درگیر یک یادگیری پویای اجتماعی می شوند.اجرای قطعه موسیقایی توسط چند کودک قبل از هر چیز به آنها کار گروهی را می آموزد و اینکه تک تک آنها در خلق اثر نهایی سهم ونقشی دارند. این تجربه در عین حال به آنها می آموزد که دست در دست هم چیزی بزرگتر از تکه تکه های کوچک خودمنفردشان بسازند. و صد البته درس های مهمی مثل صبوری را می آموزند. در دنیای واقعی برای موفقیت باید صبور باشی. در یک گروه هم باید منتظر نوبتت برای نواختن بمانی، وگرنه هماهنگی آواها از بین می رود و موسیقی گوشنوازی خلق نمی شود .

هر ساز ، یه رنگی داره

تصور کنید می خواهید کودکتان را بگذارید کلاس موسیقی . شماچه سازی را برای شروع این مسیر به کودکتان پیشنهاد می دهید؟ سازی را انتخاب می کنید که خودتان همیشه دوست داشتید یاد بگیرید(و هیچ وقت فرصت و امکانش پیش نیامد)یا هر چه را به نظر او قشنگ بیاید برایش می خرید. شاید هم ته دلتان به پزی که نواختن یک ساز بخصوص در میان فامیل برای شما و فرزندتان به همراه خواهد آورد توجه می کنید ! حالا واقعاً بهترین ساز برای شروع آموزش موسیقی به کودک کدام است؟ این سوال مشترک بسیاری از پدر و مادرهاست که خیلی وقت ها هم جواب اطمینان بخشی برایش پیدا نمی کنند . این ناآگاهی گاهی به قیمت هزینه های مالی بیشتر (و گاهی بی فایده ) در خرید ساز ، ثبت نام در کلاس و … تمام می شود و کمترین ضرر غیر مالی اش هم این است که انرژی شما و فرزندتان را هدر می دهد.

انتخاب ساز در شروع آموزش موسیقی به کودکان به عوامل مختلفی بستگی دارد .یکی از عوامل سن کودک است.کودک شما یک شش سال دارد یا موضوع صحبتمان یک نوجوان ۱۵ ساله است ؟بلندی و کوتاهی انگشتان کودک نیز یکی دیگر از عوامل موثر در انتخابات و خرید ساز برای اوست .مثلاً سازهایی نظیر ویولن سل به کودکان کم سن و نیز کودکان و نوجوانانی که دستها و انگشتهایی کوچک دارند پیشنهاد نمی شود. و صد البته یکی از فاکتورهایی که در این تصمیم گیری نباید بر آن چشم بست، علاقه فرزندانمان به ساز یا سازهای خاص است . اما قبل از اینکه به تصمیم قطعی در خرید ساز برای کودکتان برسید لازم است به طور کلی با سازها و تفاوت هایشان آشنا شوید .

سازها به خانواده ها وگروه های مشخصی دسته بندی می شوندکه در ادامه می آید :

کیبورد

پیانو،ارگ،پیانوی الکتریک و سینتی سایزر

زهی

ویولن، ویولن بزرگ، ویولن سل و کنترباس

چه نوع موسیقی برای کودکم بگذارم؟

در زمینه موسیقی هم همان حساسیت هایی که برای تغذیه کودک دارید رعایت کنید. مطمئنآً دلتان نمی خواهد بچه تان همیشه ساندویچ و پیتزا و فست فود بخورد. بنابراین همیشه اولین و دم دست ترین موسیقی را برایش نگذارید و سعی کنید خوراک کامل و با کیفیتی از انواع موسیقی برایش فراهم کنید.

گذاشتن یک موسیقی خوب برای کودک کافی است ؟

جواب منفی است! سعی کنید کودکتان را تشویق کنید با قطعه ای که گذاشته اید همخوانی کند، دست بزند و در مجموع به او یاد بدهید می تواند در خلق هر قطعه مشارکت داشته باشد و فقط یک شنونده نباشد.

همه آثار موسیقی که رویشان برچسب ((مخصوص کودکان ))خورده ، مناسب کودکان هستند؟

خیر

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *