نکات اساسی در غذا دادن به کودک

نکات اساسی در تغذیه کودک

 

تغذیه کودک از جمله مواردی است که باید به شدت مورد توجه افراد خانواده مخصوصا مادر قرار گیرد. اما چه غذاهایی برای شیرخوار مناسب است و در صورت لجبازی کودک چه باید کرد؟

نکات اساسی در تغذیه کودک چیست؟

۱-تغذیه کودک با شیر مادر حتی المقدور تا ۶ الی ۱۲ ماهگی توصیه می شود.

۲-شیر مادر جایگزین ندارد.

۳-به دلیل عوارض متعدد از جمله ایجاد آلرژی و آسم نباید در تغذیه شیرخوار زیر یک سال انواع شیر گاو و شیر خشک استفاده شود.

۴-شیرخوار باید هر موقع که گرسنه شود و خودش مایل باشد شیر داده شود.

۵-نگرانی و ناراحتی مادر، موثرترین دلایل کاهش و یا قطع شیر هستند. مادر باید در مدت شیردهی از نگرانی و خستگی پرهیز نماید.

۶-موثرترین محرک برای ترشح شیر مادر تخلیه منظم و کامل پستان ها می باشد.

۷-اشتهای شیرخوار در ۸-۴ روز زندگی بوجود می آید و منجر به افزایش تولید شیر مادر می شود.

۸-در تغذیه کودک بهتر است بعد از ۶ ماهگی، دادن غذاهای جامد و آب میوه طبیعی به شیرخوار شروع شود. بهترین و اولین غذای کمکی پودر برنج (آب برنج) است که با آب جوشیده، سرد شده و مقدار خیلی کم شکر و یا ۲/۱حبه قند تهیه شده باشد و به هیچ وجه تا یک سالگی شیر گاو و پاستوریزه نباید اضافه شود.

۹-از مصرف زیاد از حد شیر و آب میوه در  تغذیه شیرخواران بزرگتر از یک سال باید خودداری کرد؛ زیرا موجب کاهش مصرف غذاهای جامد می شود.

۱۰-در تغذیه کودک زیر یک سال نباید غذاهایی مانند: ماهی،بادام زمینی،سفیده تخم مرغ و انواع افزوذنی های مختلف،ادویه جات و تنقلات و مرکبات (پرتقال،لیموشیرین،نارنگی)، کیوی، اسفناج و کرفس که آلرژی زایی (حساسیت) بالایی دارند، استفاده شود.

۱۱-انگور، گیلاس، گردو، پسته، فندق، دانه انار، هسته میوه جات و … ممکن است آسپیره شده و سبب خفگی کودک شوند. لذا تمامی غذاهایی که توانایی مسدود نمودن راه های هوایی را دارند باید به قطعات کوچکتر خرد نمود.

آشنایی با رفتارهای مناسب و نامناسب در تغذیه کودک

رفتارهای نامناسب تغذیه ای هنگام غذا خوردن مادر را کلافه می کند. گاهی صحنه غذا دادن به کودک بی شباهت به صحنه جنگ مادر و کودک نیست. گاهی مادر در تغذیه کودک خود متوسل به زور می شود و گاهی با التماس و خواهش سعی می کند لقمه ای غذا در دهان بچه بگذارد و حتی برای خوردن غذا جایزه تعیین می کند. در بعضی از خانواده ها در امر تغذیه کودک همگی بسیج می شوند. یکی شکلک و ادا در می آورد، یکی کودک را سواری می دهد. بالاخره این کودک لجباز همه را بازی می دهد و عاقبت غذای کافی هم نمی خورد. در حقیقت این مادر است که در این جنگ اغلب شکست می خورد و کودک به لجبازی هایش ادامه می دهد.

کدام کودک، کدام تغذیه؟

روان شناسان، کودکان را به سه دسته تقسیم می کنند: ۱) کودکان بدخلق: به طور معمول ۱۰% کودکان در این دسته قرار می گیرند. ۲) کودکان راحت: خوشبختانه حدود ۴۰% کودکان در این دسته قرار می گیرند. ۳) کودکان دیگر: به طور معمول ترکیبی از شخصیت هر دو دسته دارند.

والدین کودکان بدخلق به طور معمول احساس خوبی از این مجادله همیشگی ندارند و احساس می کنند در اداره کودک خود ناتوان اند و از این مساله در رنج هستند.

نکات زیر، تاحدی به شما کمک می کند چون ممکن است واقعا رفتارهای شما باعث به وجود آمدن این مشکل شده باشد:

رابطه میان شما و کودکتان تا ۲-۳ ماه اول زندگی چگونه بوده است؟ آیا توانسته اید با ارتباطی موثر الگوی خواب و بیداری، گرسنگی و سیری و حالات فیزیولوژیک کودکتان را درک کنید، آیا علائم او را شناخته اید؟ اگر خودتان به دلایل افسردگی یا هر اختلال دیگری توانایی درک این علائم را نداشته اید و نتوانسته اید نیازهای او را که نمی توانسته بیان کند، درست تعبیر کنید، آیا زمینه ای برای این مشکل فراهم نکرده اید؟

اگر این مشکلات درک شده باشند و زود به فکر چاره افتاده باشید، می توانید با تامل بیشتر و مشاوره با روان شناسان تا حدود زیادی از ادامه این کنش و واکنش جلوگیری کنید. گاهی علت اصلی چیز دیگری است.

فقط غذا دادن مهم نیست؛ کودک نیازهای دیگری هم دارد!

کودک تا ۶ ماهگی ارتباط موثرتری با مادر برقرار می کند. او را می شناسد و به او دلبسته و وابسته است. حال اگر مادر در دسترس او نباشد و یا وقتی که هست به دلیل خستگی و سایر کارهایی که انجام آنها را ظاهرا ضروری می داند به کودک توجه نشان ندهد و خلاصه این رابطه عاطفی مخدوش شود، کودک درست تغذیه نمی شود. کودک دلبسته به مادر، به رابطه ای گرم و صمیمانه  نیاز دارد. این بستگی دو طرفه است. برای برقراری همین ارتباط و دلبستگی است که تماس پوست مادر با نوزاد را در ساعت اولیه پس از زایمان ضروری می دانند.

پس بهتر است ابتدا ارتباط موثرتری با کودک برقرار کنیم.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *