علیه افسردگی پس از زایمان

 

پس از زایمان،بدن مادر از نظر جسمی دچار تغییراتی می شود که بر وضعیت روانی او نیز تاثیر می گذارد.این تغییرات در ساختار اسکلتی و عضلانی موجب دردهایی در مادران می شود.البته مراقبت های پس از بارداری می تواند این تغییرات جسمی را به حالت اول باز گرداند.ورزش یکی از توصیه های اثربخش برای رفع این درد ها است .

در دوران بارداری ،هورمون هایی وجود دارد، مثل پروژسترون که برای نگهداری جنین ضروری اند.در لگن رحم همراه با بچه بزرگ می شود.از این رو،باید شل شدگی اتفاق بیفتد.در نتیجه،مادر ها از درد های کمری رنج می برند و در زمان غلتیدن به سمت چپ و راست در رختخواب درد هایی را تجربه می کنند.درد های زمان بلند شدن یا نشستن ممکن است پس از زایمان هم باقی بماند.

وضعیت بدن مادر بعد از زایمان چگونه است و بدن دچار چه کمبود هایی می شود؟

دلیل تغییراتی که بعد از زایمان در بدن مادر ایجاد می شود فقط زایمان نیست.در واقع،این تغییرات از ابتدای بارداری آغاز می شود و پس از بارداری ادامه می یابد .مهم ترین این تغییرات در ساختار اسکلتی مادر ایجاد می شود .شکم مادر باردار به تدریج بزرگ تر می شود و در این حین،انحنا و قوس مهره های کمر بیشتر می شود (به اصطلاح گودی کمر افزایش می یابد).بیشتر شدن این قوس برای مادر درد هایی را ایجاد می کند .مادر دچار درد های کمر می شود،مرکز ثقل بدن او تغییر می یابد و تعادلش در مقایسه با پیش از بارداری تغییر می کند.

تاثیر ورزش بر سلامت روانی و جسمی مادر پس از زایمان چگونه است؟

به طور کلی،پس از زایمان ،تغییرات ساختاری اسکلتی و عضلانی در بدن مادر به وجود می آید .مادر باید به تدریج این وضعیت را به حالت قبل از بارداری بازگرداند .البته فرایند زایمان و تولد بچه تا حدی باعث این اتفاق می شود،اما بقیه آن را مادر باید جبران کند.یکی از کارهایی که در این زمینه می تواند کمک کند ورزش کردن است .مادران تمایل دارند شکم شان سفتی قبل از بارداری را به دست آورد و ساختار بدن شان به حالت قبلی باز گردد.در این زمینه،ورزش بسیار مفید و موثر است.علاوه بر این ،ورزش سلامت کلی مادر را نیز تضمین می کند.ورزش،به دلیل ترشح هورمون های شادی بخش،    می تواند از افسردگی های پس از زایمان نیز جلوگیری یا آن را مهار کند. افسردگی بعد از زایمان اتفاقی طبیعی است.از این نظر ،می توان گفت که ورزش کردن مادر فواید روانی و جسمی فراوانی برای او و نوزادش دارد ،چرا که سلامت مادر بر سلامت نوزاد نیز موثر است.

حدودا چقدر بعد از بارداری این اتفاق می افتد؟

این زمان متغیر است و ممکن است از ۲ هفته تا ۴ هفته طول بکشد . البته خانمی که سزارین کرده است،در صورتی که عارضه ای نداشته باشد ،احتمالا ۶ تا ۸ هفته پس از زایمان می تواند ورزش را آغاز کند. پیشنهاد نخست ورزش های هوازی مثل پیاده روی است. این ورزش بهترین کمک را می کند تا مادر وضعیت عضلانی و جسمی خوبی به دست آورد. توصیه می شود که ۵ روز در هفته حداقل روزی ۳۰ دقیقه پیاده روی کنند .استفاده از تردمیل یا دوچرخه هم مفید است.علاوه بر پیاده روی،ورزش های دیگری نیز که عضلات راتقویت می کنند مناسب اند،از جمله ورزش هایی برای تقویت عضلات شکم و کمر یا ورزش هایی که برای عضلات مرکزی بدن و کف لگن مفید هستند.

آیا ورزش کردن مادر مشکلی برای شیردهی به کودک ایجاد نمی کند؟

مادری که به نوزادش شیر می دهد باید چند نکته را رعایت کند.نخست اینکه ورزش شدید او ممکن است بر تغذیه نوزاد ،زمان شیردهی و میزان شیر کافی برای کودک تاثیر گذارد .پیش از ورزش ،مادر باید مایعات کافی مصرف کند و نوزادش را نیز تغذیه کند ،زیرا بعد از ورزش مادر ممکن است مزه شیر تغییر کند و کودک تمایلی به خوردن آن شیر نداشته باشد، بنابراین، توصیه می شود قبل از شروع ورزش ،مادر نوزادش را سیر کند و قبل و در حین ورزش مایعات کافی بنوشد.

چه نرمش های کاربردی برای مادران بعد از دوران بارداری و برای مراقبت از ستون فقرات و بدن موثر است ؟

یکی از بهترین تمرین ها تقویت عضلات کف لگن است .مادر این تمرین را می تواند به تعداد زیاد و در هر زمان و مکانی انجام دهد .مثلا می تواند عضلات کف لگن را به قدری سفت کند که احساس کند عضلات کف لگن به سمت احشای شکمی نزدیک می شود،شبیه حالتی که مثانه پر از ادرار است و احساس اضطرار دفع ادرار وجود دارد،اما مقاومت می کند. این کار را با سفت کردن عضلات کف لگن انجام می دهیم تا بتوانیم ادرار را کنترل کنیم.

همچنین می تواند عضلات بین ناحیه واژن و ناحیه مقعد را به سمت قسمت داخلی بدن و احشای شکمی سفت کند و چند ثانیه مکث کند .این تمرین را باید بارها انجام دهد. تمرین دیگری که می تواند خیلی کمک کند بازی کردن با کودک است :مادر به صورت طاق باز بنشیند ،زانو ها را خم کند،بچه را در دست خود بگیرد و با بالا و پایین بردن بچه ورزش کند.ورزش دیگر این است که بچه را روی زمین بگذارد ،به حالت چهار دست و پا روی بچه قرار گیرد و با نزدیک کردن صورت به کودک و جدا شدن تمرین کند .این تمرین به تقویت عضلات شکم و لگن و کمر کمک می کند. ورزش دیگری که توصیه می کنم این است که مادر روی زمین به صورت طاق باز دراز بکشد،زانو ها راخم کند،هر دو دست را زیر زانوی راست قلاب کرده و بکوشد زانو را به سمت قفسه سینه نزدیک کند و بعد از چند ثانیه مکث، به حالت اول باز گرداند. سپس،همین حالت را با زانوی چپ انجام دهد.این حرکت باید حداقل ۱۰ بار در روز انجام شود .چنین تمرین هایی آرام بخش و کمک کننده هستند و می توانند سلامتی روانی و جسمی را به مادری که تازه زایمان کرده برگردانند.

مهم ترین کار شروع ورزش های دوران بارداری است .ورزش هایی که در حین بارداری برای عضلات کمر و شکم طراحی شده ورزش های ایمنی هستند .نحوه ایستادن،راه رفتن و خوابیدن مادر نیز بسیار موثر است. برای نشستن می توان از بالشتک های مخصوص گودی کمر استفاده کرد. زمان خوابیدن می توان از یک بالشتک برای قرار دادن زیر پهلویی که به سمت زمین است ،استفاده کنند و همچنین بین دو زانو بالشت کوچکی قرار دهند .این کار باعث توزیع فشار می شود تا سنگینی بدن از روی نقطه ای خاص برداشته شود و درد ها اصلاح شود. مادر باید زمان نشستن  دقت کند و صاف بنشیند و حالت قوز کرده به سمت جلو یا عقب نداشته باشد.بعد از زایمان نیز مادر باید به حفظ راستای بدن خود دقت کند.در زمان شیر دهی هم باید کودک را با وضعیت درست بدن نگاه دارد تا مجبور به خم شدن بیش از حد روی بچه و قوز کردن نباشد .

پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر با دراختیار داشتن کادر مجرب در زمینه طب فیزیکی و توانبخشی وفیزیوتراپی ودستگاه های پیشرفته فیزیوتراپی سعی در بهبود کیفیت زندگی خانم ها در دوران بارداری و پس از آن دارد.

 

 

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *