آموزش بیش فعالی کودکان مغز و اعصاب کودکان و راه های کنترل آن

بیش فعالی کودکان

  • فرزند من از طرف معلم مدرسه تشخیص بیش فعالی گرفته است آیا میتوانم از ریتالین استفاده کنم؟

به جز روانشناسان متخصص در زمینه و روانپزشک هیچ فرد دیگری نمی تواند این اختلال را شناسایی کند. اگر فرزند شما علائم پیش فعالی را دارد و به تازگی در زندگی شما بحران خاصی مثل فوت یا تولد فرزند جدید اتفاق نیفتاده است حتماًبه متخصص مراجعه کنید تا باانجام تست های تشخیصی مناسب و شرح حال گیری دقیق  بتواند در روند تشخیص و درمان به شما کمک کند. میزان و طریقه مصرف ریتالین باید حتماً زیر نظر روانپزشک باشد.

  • فرزند من مبتلا به پیش فعالی است چه بازی هایی را پیشنهاد می کنید؟

ماروپله، منچ، موسیقی، شطرنج، نقاشی کردن، نوشتن و داستان تعریف کردن انجام تمرین های ساده ریاضی ، نرمش و فوتبال ،دوچرخه سواری ،ماساژ و تمرینات آرام بخش ، دوش گرفتن و شنا، یادگیری زبان جدید، معما، شباهت و تفاوت عکس هایی که نیاز است ترتیب آن راپیدا کنید و …..

 

  • آیا آزمایشی فیزیکی برای تشخیص اختلال کمبود توجه/ پیش فعالی موجود است؟

هیچ تست آزمایشگاهی که بتواند اختلال کمبود توجه ،بیش فعالی را تعیین کند وجود ندارد.اما این امر می تواند اهمیت داشته باشد که برخی علائم بیش فعالی یا مشکلات توجه را مستثنی کنیم .بنابراین  پزشک ، آزمایش عصب شناختی فیزیکی و اساسی برای بیمار در نظر می گیرد.چشم ها و گوش ها ، انجام برخی آزمایشات عکس العمل های اعمال حرکتی، هماهنگی و تست حواس بیمار ، می تواند اطلاعات مهمی از بیمار در اختیارمان قرار دهد .

اگر بیمار یا خانواده او سابقه بیماری صرع دارند پزشک آزمایش نوارمغزی (EEG) نیز انجام خواهد داد. این عمل علائم خاصی از اختلال کمبود توجه پیش فعالی را نشان نخواهد داد اما ممکن است اشکال خاصی از صرع رانمایان کند .

اسکن مغزی برای تشخیص دیگر عوامل ناشناخته مشکلات توجه (مثل بد فرمی عروق _تومور و تجمع مایع مغزی /نخاعی در حفره مغز ) مفید است .

 

 

 

  • من معلم هستم و با کودکان بیش فعال ارتباط زیادی دارم چگونه می توانم به آنها کمک کنم؟

بسیاری از مشکلات این کودکان در این مکان رخ می دهد(شکست تحصیلی ، طرد شدن توسط همسالان نارسایی شناختی و اختلال رفتار ارتباطی )، پس مداخله  در این سطح بسیار مهم می باشد .

مداخله از قبیل:

  • در نظر گرفتن انواع پاداش
  • دادن استراحت های مکرر
  • متمرکز کردن برنامه های درسی در ساعت های صبح
  • نشاندن آنها در کنار شاگردان دیگر

و آموزش در روابط مناسب با همسالان که در این قسمت باید آموزش حل مسئله اجتماعی داده شود برای اتخاذ راهبردهایی برای جلوگیری از بروز مشکل در شروع یک رابطه یا حفظ یک تعامل اجتماعی با هم کلاسی ها.

  • آیا درمان نورو فیدبک در کاهش علائم بیش فعالی مفید است؟

امروزه بیش از هر زمان دیگری، برای درمان کودکان پیش فعال و کم توجه

 از نورو فیدبک استفاده می شود. بیش از ۷۵ درصد کودکان مبتلا به پیش فعالی و کم توجهی به وسیلۀ نورو فیدبک بهبودی می یابند .

باید به خاطر داشت که نورو فیدبک در واقع نوعی یادگیری است، و مغز یاد می گیرد که چطور به تنظیم خود پرداخته و نقائص عملکرد خود را برطرف کند .مانند هر درمانی کامل کردن دوره درمان با نورو فیدبک بسیار مهم  است و ناقص گذاشتن درمان سبب عود علائم می گردد. همچنانکه رانندگی را یاد می گیریم و آن را فراموش نمی کنیم این یادگیری هم فراموش نمی شود .

در حقیقت مغز مهارت جدیدی به دست آورده است.

البته برای داشتن یک درمان کامل علاوه بر رعایت ترتیب جلسات و کامل کردن آنها، همکاری خانواده و عمل به کلیه دستورات و راهنمایی درمانگر ضروری است.

در نورو فیدبک به مغز آموزش خود تنظیمی داده می شود ، لذا هیچگونه عوارض و خطری به دنبال ندارد.

 

درکلنیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر با حضور فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و روانپزشک کودکان و روانشناس کودک  امکان بررسی دقیق و تشخیص قطعی و درمان با انواع روشهای درمانی وجود دارد.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *