مچ بند و زانو بند ارتوپدی فیزیوتراپی

چگونگی استفاده صحیح از مچ بند و زانو بند

مچ بند ، زانوبند و کمربندهای طبی از جمله وسایل ارتوپدی هستند که امروزه انواع و اقسام آنها در داروخانه ها به چشم می خورد و به راحتی در دسترس اند. این وسایل در اندازه ها و جنس های متفاوت به منظور تسکین و درمان ناراحتی های عضلانی و استخوانی به کار می روند. خیلی ها بدون مشورت با پزشک و بلافاصله پس از آن که دچار ناراحتی های مفصلی یا مشکلات عضلانی اسکلتی می شوند ، به سراغ این مچ بندها ، زانوبندها ، یا کمربندهای طبی می روند ، غافل از اینکه استفاده خودسرانه از این وسایل نه تنها ممکن است مشکل را برطرف نکند ، بلکه گاهی موجب بروز صدمات بیشتر می شود. برای آشنایی بیشتر با انواع این وسایل ارتوپدی مطالعه مطالب ذیل ضروری است:

 چه زمانی باید سراغ این مچ بندها و زانوبندهای طبی رفت ؟

مچ بند و زانو بند و کمربندهای طبی کاربردهای زیادی دارند ، اما در برخی بیماریهای مرتبط با مفصل مخصوصا برای مچ دست و زانو کاربرد بیشتری دارند. یکی از مهم ترین و شایع ترین این مشکلات  ( سندرم تونل کارپال  ) است.معمولا” مردم این بیماری را به عنوان مچ درد می شناسند که درد آن به انگشتان دست ختم شده و حرکات دست را تا حدودی مشکل می کند و ناتوانی به وجود می آورد . این عارضه در میان کسانی که ساعات زیادی با کامپیوتر کار می کنند ، مانند صندوق دارها ، ماشین نویس ها ، کارگران کارخانه های ماشین سازی و افرادی که به کارهای مکانیکی اشتغال دارند ، بسیار رایج است. در این بیماری ، اعصابی که از مچ به انگشتان دست می رسند ، دچار التهاب می شوند اگر مشکل چندان عمیق نباشد ، می توان از مچ بند برای بی حرکتی و تسکین درد استفاده کرد . آنچه بسیار مهم است و باید به آن توجه کرد ، این است که این وسایل ارتوپدی فقط برای رفع بیماریهای سبک و ضایعات کوچک مچ و زانو هستند و ضایعات شدید عضلانی – استخوانی و مرتبط با رباط ها و لیگامان هایی که کاملا پاره شده اند را درمان نمی کنند. همچنین هنگامی که قرار است زانو یا مچ بعد از عمل جراحی ، در یک وضعیت خاص نگهداری شود ، برای حفظ حالت و وضعیت عمل می توان از این وسایل استفاده کرد. پس به طور کلی می توان گفت از این وسایل باید در درمان ، آرامش و بی حرکتی مفصل و بعد از عمل برای حفظ موقعیت عمل استفاده کرد .

درمورد آسیب های زانو چگونه از این وسایل می توان استفاده کرد ؟

در آسیب زانو نیز در ابتدا التهاب به وجود می آید که این التهاب ، به درد ، تورم و کاهش توانایی حرکت مفصل زانو منجر خواهد شد . کاهش این التهاب می تواند به تسریع بهبودی و کاهش درد منجر شود. لذا می توان با استراحت دادن به زانو، التهاب را کاهش داد و از آسیب بیشتر زانو جلوگیری کرد. فشار موضعی به زانو توسط زانوبند نیز سبب کاهش تورم و تسریع بهبودی می شود. در برخی از آسیب های زانو نیز که شدید نبوده و تنها کشیدگی لیگامان و رباط های صلیبی زانو وجود دارد ، می توان برای بی حرکت نگه داشتن و تسکین درد از زانوبند استفاده کرد.

مچ بندها چگونه سبب کاهش درد می شوند ؟

نوارهای قابل تنظیم مچ بند ضمن گرم نگه داشتن مچ دست ، قدرت نگه دارندگی آن را افزایش می دهد. مچ بند سالم به هنگام مچ درد یا به منظور ثابت نگه داشتن مچ در سندرم تونل کارپال ، قبل و یا بعد از عمل جراحی ،در رفتگی مچ و هنگام کشیدگی لیگامانها استفاده می شود.

وزن سبک ، حفظ گرما ، قابلیت شستشوی مجدد از دیگر مزایای مچ بند سالم است .

  آیا بعد از هردردی در مچ یا زانو می توان از این وسایل استفاده کرد؟

خیر ، استفاده از این وسایل باید حتما تحت نظر پزشک متخصص باشد.هیچ گاه نباید با توصیه اطرافیان از این وسایل استفاده شود ، زیرا ممکن است نه تنها مفید نباشند ، بلکه سبب وارد شدن صدمات بیشتری شوند. نباید هر کسی که دچار مچ درد ، زانو درد ، یا کمر درد شد ، خودسرانه از این وسایل استفاده کند.

چه نکاتی را باید قبل از انتخاب این وسایل مد نظر داشت ؟

هنگام انتخاب این وسایل ، باید اندازه مناسب و نوع و جنس آن مشخص باشد. در صورت بستن خودسرانه مچ بند ، زانوبند یا کمربند طبی ممکن است این وسیله از جای خود حرکت کند و نه تنها در بهبودی درد تاثیری نداشته باشد ، بلکه ممکن است عضله یا اعصاب یا لیگامان آسیب دیده را ضعیف تر کرده و درد شدت پیدا کند. پس استفاده از این وسایل تنها در هنگام ضایعات کوچک و سطحی است و هنگام شکستگی و پارگی هرگز نباید استفاده شوند .

اگر جنس این لوازم ارتوپدی با هم متفاوت باشد ، کدام یک را بهتر است انتخاب کنیم ؟

برخی از جنس کش ، آن هم از نوع کش سفت و محکم هستند .برخی فایبر گلاس ، پلاستیکی و گاه پارچه ای هستند که فنر فلزی دارند و برخی از این لوازم از جنس الیاف طبیعی هستند .بر حسب نوع بیماری و نوع مشکل ، با دستور پزشک ، نوع مخصوصی توصیه می شود. اگر چه محصولاتی که از جنس الیاف طبیعی هستند ، سازگاری بیشتری با پوست بدن دارند و بهتر از انواع نایلونی و پلاستیکی هستند و سبب تحریک پوست نمی شوند ، اما گاهی قابلیت و کارآیی لوازم پلاستیکی را ندارند.

  مچ بند و زانو بند

مچ بند ، زانوبند و کمربندهای طبی از جمله وسایل ارتوپدی هستند که امروزه انواع و اقسام آنها در داروخانه ها به چشم می خورد و به راحتی در دسترس اند . این وسایل در اندازه ها و جنس های متفاوت به منظور تسکین و درمان ناراحتی های عضلانی و استخوانی به کار می روند .

کاربرد مچ بند و زانو بند :

مچ بند و زانوبند و کمربندهای طبی کاربردهای زیادی دارند ، اما در برخی بیماری های مرتبط با مفصل مخصوصا برای مچ دست و زانو کاربرد بیشتری دارند. یکی از مهم ترین و شایع ترین این مشکلات سندرم کارپال است .

  انواع زانو بند :

زانو بند طبی در دو مدل اصلی بالا کشیدنی و پوششی وجود دارد ، برای استفاده از مدل اول باید زانوبند را از پایین وارد پا کرد و سپس آن را تا زانو رو به بالا کشید . این مدل در اندازه های مختلف وجود دارد ، توجه داشته باشید که بیشترین حمایت زمانی به دست می آید که زانوبند طبی کاملا” اندازه باشد . بریس های پوششی را می توان ، با توجه به نوع آن ، در جلو یا عقب زانو قرار داد و با استفاده از بست قلابدار تنظیم کرد .

در مرکز فیزیوتراپی کلینیک  مغز و اعصاب وروان مهر به روزترین تجهیزات جهت انجام فیزیوتراپی و همچنین تجهیزات ارتوپدی جهت بهبود درد و مشکلات مراجعان محترم ارائه میشود.

آموزش ها و مقالات تخصصی فیزیوتراپی و ارتوپدی

مقالات تخصصی فیزیوتراپی و ارتوپدی پرفسور سمیعی

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *