مغز و اعصاب آلرژی

شوینده ها و پاک کننده ها برای کودکان بسیار خطرناکند

شوینده ها و پاک کننده ها برای کودکان بسیار خطرناکند

مطالعات پژوهشگران  نشان می دهد که مواد شوینده باعث آسیب جدی به چشم کودکان می شود. تماس کودکان با مواد شوینده مختلف ، اعم از مایع و جامد باعث می شود که این مواد از طریق بینی ، دهان و چشم وارد بدن کودک شوند و علاوه بر مسمومیت کودک ، به قرنیه چشم آسیب جدی وارد کند.ظرف حاوی این مواد نیز به شدت خطرناک هستند و باید دور از دسترس کودکان قرار گیرند. برخی از مواد شوینده ، بخصوص مواد شوینده مایع برای سهولت در استفاده دارای غلاف های رنگی هستند.

معمولا کودکان این غلاف های رنگارنگ را با اسباب بازی اشتباه می گیرند و بر اثر لمس آن ، قسمت عمده ای از این مواد وارد بدن و چشم می شود. مهمترین آسیب این مواد علاوه بر مسمومیت کودکان ، ایجاد خراش در قرنیه چشم است.

مطالعات محققان نشان می دهد که پودرهای شوینده حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که از طریق پوست بدن جذب می شوند. این ترکیبات در بافت پارچه البسه قرار می گیرند. و پس از پوشیدن لباس ، توسط پوست جذب می شوند. علاوه بر این ، برخی از این مواد آلی در هوا به صورت معلق وجود دارند و همراه با هوای دم وارد سیستم تنفسی می شوند.متخصصان بر این باورند که شرکت های تولید کننده مواد شوینده موظفند تمام ترکیبات محصولات را روی پاکت آن بنویسند و خانواده ها باید مواد شوینده را با دقت بررسی کنند تا حاوی مواد مضر  نباشند ، به علاوه بهتر است بجای اسانس مصنوعی ، از اسانس طبیعی استفاده شده باشد. در ادامه بررسی ها ، در مورد استفاده از مواد سفید کننده هشدار داده شده است و پیشنهاد می شود که برای لکه بری از بوراکس استفاده شود.

مواد شوینده خود را بادقت انتخاب نمائید تا از آسیب جدی به ریه و مغز جلوگیری کنید

بوراکس یک ماده معدنی دوستدار محیط زیست است که از بورات سدیم تولید می شود. یک روش دیگر برای جلوگیری از این مشکل ، استفاده از مواد شوینده طبیعی است. سرکه سفید یک مایع لکه گیر با خاصیت پاک کنندگی فوق العاده است که باعث نرم شدن لباس ها نیز می شود.جوش شیرین نیز خاصیت پاک کنندگی دارد و برای شستشو پیشنهاد می شود. ترکیبات آلی فرار جذب شده از طریق پوست باعث بروز آلرژی پوستی  می شوند و برای کودکان بسیار مضر هستند. در ادامه تحقیقات آمده است که خشک کردن لباس در محیط خانه باعث بروز آسم می شود. و لازم است لباس ها در محیط آزاد خشک شوند.

برای آموزش و مطالعه مقالات تخصصی مغز و اعصاب با ما همراه باشید

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *