کودک تربیت کودکان مغز و اعصاب کودکان

۷ اشتباه در تربیت کودکان

۷ اشتباه در تربیت کودکان

غرزدن فریاد ونصیحت های شما هیچ کدام باعث افزایش توانایی فرزند و موفقیت اودر انجام کارها نخواهد شد

تربیت کودکان

” دکتر مغز و اعصاب و هر آنچه که باید در مورد تربیت کودکان  بدانید

 

انتظارات غیر واقعی داشتن

شما نه فقط باید درمورد سرعت تغییردر فرزندتان انتظار منطقی داشته باشید بلکه باید به آنچه کودک قادر به دستیابی است هم واقع بینانه بنگرید شما باید کودک را همان گونه که هست ببینید نه آنچه قبلا بود یا انچه باید باشد . اگر فرزند شما در زمینه رشد اختلال دارد ،غیر منطقی است که از او انتظار داشته باشی ،بدون هیچ آموزشی ، مانندهمسالانش رفتار کند .

غرزدن فریاد ونصیحت های شما هیچ کدام باعث افزایش توانایی فرزند و موفقیت اودر انجام کارها نخواهد شد . فقط استرس زیادی به کودک می دهیدو فشار خون خودتان را بالا می برید.

فقط به تنبیه متکی بودن :

کودکانی که اعصاب والدین را بیشتر تحریک می کنند ،بیشتر هم تنبیه می شوند  ، اگر چه این عکس العمل طبیعی والدین است اما مطمئنا باعث تغییر رفتاری موثر نخواهد شد چون رفتاردرست را به کودکان یاد نمی دهند .

بر خلاف این که تنبه اکثرا موثر نیست والدین برای بهبود رفتار کودک از تنبیه استفاده می کنند . والدین کودک را مرتب تنبیه می کنند در اخرهیچ امتیازی باقی نمی ماند تا  آن رابه عنوان تنبیه از کودک بگیرند این کودکان به دلیل نداشتن راهکار درست رفتاری در چرخه معیوب رفتارهای نادرست باقی خواهند ماند برای شکستن این چرخه ، شما باید تشخیص به موقع رفتارهای درست وتشویق کودک به او کمک کنید

” تربیت کودکان با مشاوره با دکتر مغز و اعصاب کودکان  جناب آقای مهران آقا محمد پور  “

نصیحت کردن واز کاه کوه ساختن  :

اگرکودک بتواند رابطه ای بین تنبیه و رفتار نادرست خود پیدا کند شاید تنبیه باعث وقفه در انجام رفتار نادرست شود . اما اگر کودگ تنبیه را نوعی طغیان رفتاری والدین بداندهرگز دست از عمل نابهنجارخود برنخواهد داشت . وقتی کودک عمل اشتباهی انجام می دهد هر قدرکه شما بیشتر درباره آن صحبت کنید او کمتر منظور شما را خواهد کرد تا زمانی که موقعیت مناسبی پیش نیامده تا کودک واقعا علاقمند به صحبت های شما باشد چرا صحبت کنید؟به گفته ویل دورانت :اگر صحبت نکنید انگار بهترین حرف را زده اید.

بدون اخطار تنبیه کردن :

اگر بدون اینکه بطور واضح پیامدهای رفتار نادرست را برای کودک توضیح دهید اورا تنبیه کنید ،همه چیز به هم میریزد ،اگر به طور کلی کودک ماهیت تنبیه را بداند قادر به ایجاد رابطه بین رفتار نادرست وتنبیه است در غیر این صورت عمل شما را بی عدالتی خواهد دانست .

” تربیت کودکان و مشاوره با دکتر مغز و اعصاب “

تنبیه طولانی مدت

گرفتن اسباب بازی مورد علاقه کودک به مدت طولانی فقط به او یاد میدهد بدون وسیله بازی موردعلاقه اش بازی کند.

این مساله بد نیست ولی آنچه شما به عنوان نتیجه تنبیه انتظار دارید هم نیست .

علاوه بر این ،هر قدر که این تنبیه طولانی تر شود خشم کودک نسبت به شما بیشتر خواهد شد

بدون اینکه متوجه اشتباه خود شود در مجازات های طولانی مدت معمولا والدین ودیگر اعضای خانواده بیشتر از خود کودک تنبیه می شوند

علاوه بر این ،علاوه بر این طولانی بودن مدت بازی نکردن با وسیله بازی مورد علاقه یا گرفتن حق برخورداری از هر وسیله دیگری هیچ تغییری در او ایجاد نخواهد کرد . برای مثال هیچ رابطه منطقی بین قرار ندادن دوچرخه در جای خود و اجازه بازی کردن با دوچرخه را ندادن،وجود ندارد چون مجازات به کودک یاد نمی دهد دوچرخه را سر جایش بگذارد اغلب تنبیه های کوتاه مدت موثرتر خواهند بود اگر فرزند شما دوچرخه اش را در جای خود نگذاشت : به مدت ۲۴ ساعت اجازه دوچرخه سواری ندارد و نمی تواند دوباره سواره دوچرخه شود مگر اینکه که دوچرخه را ۱۰ بار از جایی که رها کرده به محل اصلی خود ببرد و آنجا پارک کند .

“ضعف در ارایه دستور العمل صحیح  را  بادکتر  مغز و اعصاب کودکان  در میان بگذارید

ضعف در ارایه دستور العمل صحیح 

هنگامی که کودک را مجبور به انجام کاری می کنید راه درست را به او نشان دهید

فقط زمانی که می خواهید کودک حقیقتا کاری را همان موقع انجام دهد از کلمه اکنون استفاده کنید

درغیر این صورت از بکار بردن این کلمه بپرهیزید .

شما به طور غیر ارادی به کودک یاد می دهید که دستورها را نا دیده بگیرد وقتی که خودتان آنها را با تاخیر پیگیری می کنید یا اصلا پیگیری نمی کنید

برای مثال وقتی به کودک می گویید الان تلویزیون را خاموش کن ،اولین کاری که مغز کودک دستور می دهد این است که تجربه کرده ، تجربه می گوید هیچ کس حداقل تا ۱۰ دقیقه کنترل نمی کند آیا او تلویزیون را خاموش کرده یا نه ؟اگر به فرزندتان می گویید قبل از بیرون رفتن از خانه برای بازی باید اتاقش را تمیز کند اگر کار او را کنترل نکنید این فکر را به او منتقل کرده اید که می تواند از دستور شما سر پیچی کند وقتی دستوری می دهید آن را واضح عنوان کنید هرگز آن عبارت را به حالت پیشنهادی یا سوالی بیان نکنید  جواب فرزند شما به دستورالعمل اشتباه : ایا اماده رفتن به تخت خواب هستی ؟ این است : نه من دارم تلویزیون تما شا می کنم اما ممنون که از من سوال کردی اما اگر بگویید الان وقتشه که بری بخوابی ، دیگر هیچ جای شک یا بحثی برای او باقی نخواهید گذاشت .

البته می توانید چند مورد قابل قبول راهم به کودک پیشنهاد کنید :

خودت می توانی تصمیم بگیری که اول بری حمام ،بعد کتاب داستان بخوانی یا اول داستان بعد حمام . تقدم کارها ، اختیاری است

اما حمام رفتن اختیاری نیست . اگر پاسخ منفی کودک برایتان مهم نیست می توانید انجام کاری را به کودک پیشنهاد کنید :

می خوای امشب بری حمام؟با این سوال به کودک می فهمانید که حمام رفتن اجباری نیست .

مراقب باشید دستورهای مستقیم را در لفاف یک پیشنهاد عنوان نکنید چون در این صورت با امتنا ع کودک از انجام آن پیشنهاد روبه رو می شوید و ممکن است عصبانی شوید .

” سوالات خود رادرباره تربیت کودکان از دکتر مغز و اعصاب کودکان بپرسید “

این عبارت : خیلی خوب میشه اگه تو امشب بری حمام .

پیام نادرستی را به کودک می رساند.

شما می خواهید کودک قادر به درک مفهوم کلی حرف های شما باشد و فرق بین پیشنهاد و دستوررا دریابید

اگر نوشتن برایتان سخت است حداقل مطمئن شوید هنگام گفتن دستورالعمل توجه کامل کودک به شماست .اگر کودک در حال بازی با کامپیوتر باشد صحبت های شما ، صدایی در پیش زمینه ذهن اوست شانس کمی وجوددارد

که او متوجه حرف های شما شود وشانس کمتری وجوددارد او به حرف های شما ترتیب اثر دهد برای جلوگیری از فریاد زدن بر سر فرزندتان ،ابتدا توجه کامل او را جلب کنید

بعد انچه را که می خواهید به او بگویید واگر ممکن است برای انجام کار مورد نظر از او پاسخ مثبت بگیرید . به دنبال نشانه ای مبنی بر درک کامل فرزندتان از آنجه شما گفته اید ،بگردید و مطمئن شوید درحال انجام آن کار است.

وضع قوانین بی شمار:

قوانین بی شمار همه را خسته می کند  هیچ شانسی وجود ندارد که فرزندتان همه قوانین را به خاطر داشته باشد

وضع قوانین بی شمارتوسط والدین عملکردهمه افراد خانواده را مختل می کند

خط مشی های بی شمارباعث بوجود آمدن تربیت اختیاری می شود که خشم زیاد کودک رادر برخواهد داشت

پس هنگامی که کودک قادر به بر آوردن خواسته های والدین خودنباشد ،

والدین شروع به شمردن اشتباهاتشان خواهند کرد وقتی او طور مداوم قادر به جلب رضایت شما نباشد احساس سرخوردگی خواهد کرد.

مغز و اعصاب کودکان مغز و اعصاب کودکان

مغز و اعصاب کودکان مغز و اعصاب کودکان

پیوند : مغر و اعصاب  مغز ، مغز و اعصاب کودکان

منبع : http://draghamohammadpour.com

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *