تسریع روند رشد شیرخواران ۱۸-۱۲ ماهگی

رشد شیرخواران

رشد شیرخواران و تسریع روند آن از ۱۸-۱۲ ماهگی نیازمند انجام فعالیت های فکری، ذهنی و گفتاری خاصی است. با روش های تسریع روند تکامل شیرخوارن بیشتر آشنا شوید.

تحریکات مناسب روانشناختی برای تسریع رشد شیرخواران ۱۸-۱۲ ماهه

الف)فعالیت های فکری و ذهنی برای تسریع روند رشد شیرخواران ۱۲تا ۱۳ ماهگی

۱)برای کودک قصه های کوتاه بخوانید تا توانایی های ذهنی او را تقویت شده و با صدای حیوانات آشنا شود.مثل ((شنگول و منگول)) ((خاله پیرزن)) ((عمو زنجیر باف)).

۲)کودک را تشویق کنید تا احساسات و عواطف خود را نشان دهد.مثلا عروسک را نوازش کند،سگ اسباب بازی را بزند و مادر و برادر و خواهر را ببوسد و دست های خود را دور گردن پدر حلقه کند.

ب)فعالیت های حرکتی با هدف تسریع روند رشد شیرخواران ۱۲ تا ۱۳ ماهگی

۱)وسایل محکم و بی خطر خانه(بقچه،رختخواب،مبلمان منزل که گوشه هایش تیز نباشد)را کنار هم گذاشته تا کودک بتواند با تکیه دستش به آنها را برود.به هنگام راه درفتن تمام مدت مواظبش باشید.

۲)به هنگام ایستادن و راه رفتن او را تشویق کرده،به او لبخند بزنید و آفرین بگویید تا کودک از توانایی ایستادن و راه رفتن احساس غرور کند.

پ)فعالیت های فکری و ذهنیبرای تسریع روند رشد شیرخواران در ۱۵ماهگی

۱)برای آموزش جمله سازی به کودک،به او کمک کنید تا با کنار هم گذاشتن دو یا سه کلمه،جمله بسازد.مثلا وقتی کودک گربه ای را که خوابیده است با انگشت به شما نشان می دهد به او بگویید:گربه آنجا خوابیده است.یا اگر کودک با دست نان را نشان می دهد و نان می خواهد به او بگویید:نان می خواهی؟؟؟ بگو نان می خواهم.کودک را تشویق کنید تا این جملات را تکرار کند.

۲)برای آموزش مفهوم مالکیت به کودک،جملاتی مانند ((این توپ علی است))،((این عروسک زهرا است)) را به او بگویید.

۳)برای آموزش انجام کارهای ساده به کودک،او را تشویق کنید تا آنجا که دوست دارد و می تواند به شما کمک کند.مثلا چگونه اسباب بازی ها را در جایش بگذارد و یا اتاق را تمیز کند و یا سعی کند لباسش را درآورد.

ت)فعالیت های حرکتی برای تسریع روند رشد شیرخواران در ۱۵ماهگی

۱)به همرا ه کودک مکعب های چوبی را روی هم گذاشته و برج بسازید تا او هم این کار را تمرین کند و ماهر شود.

۲)به کودک یک کتاب مقوایی بدهید و طرز ورق زدن کتاب را به او آموزش دهید.(با چند ورقه مقوایی کوچک نقاشی شده،برای کودک کتاب درست کنید.)

۳)وقتی کودک سعی می کند لباسش را بپوشد،با صبر و حوصله و آرامش به او نشان دهید چگونه کلاهش را بر سر گذاشته و کفشش را بپوشد.

۴)با وسایلی مانند سینی و قابلمه و یا طبل های کوچک اسباب بازی،ضربه زدن را به کودک یاد دهید.

۵)به کودک مسواک کوچکی داده و به او کمک کنید تا مسواک زدن را یاد بگیرد.

ح)فعالیت های فکری و ذهنیبرای تسریع روند رشد شیرخواران در ۱۸ماهگی

۱)با کودک خود در مورد کارهای روزمره و اتفاقات روزانه که در جلوی چشم او انجام می دهید برایش توضیح داده و حرف بزنید.مثلا ((بشقاب کجاست؟روی میز است.اوناهاش آنجاست.برو آن را بردار.)) یا ((زهرا یک انار دارد.اینجاست.این هم انار زهرا!))

۲)به کودک بگویید هر شیء مال کیست.مثلا ((این سبد من است)).((آن کلاه مال تواست)). ((آن کیف برادرت محمد است)).

۳)به کودک یاد دهید که در قابلمه و رد جعبه شیرینی را چگونه گذاشته و بردارد.

خ)فعالیت های حرکتی برای تسریع روند رشد شیرخواران در ۱۸ماهگی

۱)در مقابل کودک چمباتمه بنشینید و او را تشویق کنید تا از شما تقلید کند.

۲)با کودک بازی هایی بکنید که در طی آن او مرتبا بنشیند و برخیزد.مانند ((عمو زنجیر باف))

۳)با کودک بازی هایی بکنید که در طی آن او عقب عقب راه برود.مانند کشیدن سطل زباله و کشیدن ماشین پلاستیکی که با نخ بسته شده است.

۴)به هنگام خم شدن به کودک کمک کنید تا اسباب بازی اش را راحت تر از زمین بردارد.

۵)به کودک بازی های دستی نسبتا پیچیده یاد دهید.مثلا به او یک زیپ و چند قوطی پلاستیکی یا فلزی که در آن پیچی باشد بدهید تا آن ها را باز و بسته کند،یا دکمه های لباس عروسک های ملی دارا و سارا را باز و بسته کند و لباس آن ها را درآورده و دوباره بپوشاند.مواظب باشید که دکمه ها محکم باشند و کنده نشوند،چون در صورت دهان گذاشتن،خطر خفگی کودک وجود دارد.و اسباب بازی هایی مثل تلفن،پیچ و مهره،کلاه آتش نشانی و انبر پلاستیکی در اختیارش قرار دهید.

۶)به کودک خود کاغذ،مداد و مداد رنگی بدهید تا کاغذها را خط خطی کند.

 ج)فعالیت های گفتاری برای تسریع روند رشد شیرخواران در  ۱/۵-۱ سالگی

۱)سعی کنید کودک خود را با انواع صداها آشنا کنید.مثلا صدای چکهء آب،صدای شرشر رودخانه،صدای امواج دریا،صدای برخورد امواج دریا به صخره،صدای مرغان دریایی،صوت کشتی ها و قطارها،صدای خش خش برگ های خشک زیر پا،صدای قدمها در پارک های فضای سبز یا صداهای موجود در جنگل و کشتزار و مزارع و شالیزار و ….. و یا در خانه به صدای خس خس ورق زدن کتاب و یا صدای حرکت ماهی ها در آکواریوم،صدای چلچلهء قناری ها،صدای ماشینها،صدای لولای دری که روغن کاری نشده است و ….

۲)وقتی که کودک برای فهماندن منظور خود به جای یک جمله،فقط یک کلمه می گوید شما پس از آن که منظور او را فهمیدید با جمله کامل به او پاسخ دهید.مثلا کودک به جای آن که بگوید ((مامان به من آب بده)) فقط می گوید ((مامان)) شما رد جواب بگویید ((الان مامان به تو آب می ده)) و کلمهء ((آب)) را تکرار کنید تا کودک بتدریج جمله گفتن را تمرین کند.

۳)نام،رنگ،کیفیت،مشخصات و نرمکی و زبری همه اشیای محیط اطراف را به او بگویید و نشان دهید.

۴)کتاب قصه زیادی برای او بخوانید و تصاویر کتاب را با انگشت نشان داده و اسامی را به او توضیح دهید.

۵)مثلا این یک توپ است،((توپ)) و از او بخواهید که آن اسم را تکرار کند.

۶)در مورد کارهایی که انجام می دهد،جاهایی که رفته و محیط اطراف،با او حرف بزنید تا برای حرف زدن انگیزه و علاقه داشته باشد.

۷)شمارش اعداد را شروع کرده و در فرصت های مناسب از اعداد استفاده کنید،مثلا ((تو دو تا عروسک داری،من یک عروسک دارم و ….))

دکتر مهران آقامحمدپور فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران

برای طرح پرسش خود در این زمینه بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *