افزایش هوش کودکان و نوزادان و کمک به مغز و اعصاب کودک

روش های افزایش هوش کودکان (قسمت ۷)

چند توپ در مقابل کودک و یک سبد پشت سر او در فاصله ی مناسب قرار دهید و از کودک بخواهید درحالت نشسته توپ ها را از مقابل خود بردارید و به پشت سرخود و درون سبد پرتاب کند. تمرین برای تقویت هماهنگی و مهارتهای حرکتی و تمرکز مناسب است.

با وصل کردن لوله های دستمال کاغذی به هم یک مسیرتونلی درست کنید و ازکودک بخواهید توپ کوچکی را از داخل آن عبور دهد. سپس از کودک بخواهید وسط این تونل مقوایی را گرفته و آن را بلند کند. تعدادی توپ کوچک در یک سبد در سمت راست کودک و یک سبدخالی در سمت چپ او قرار دهید و از کودک بخواهید با منحرف کردن و تکان دادن لوله توپ ها را وارد تونل کرده و از درون تونل، از داخل سمت راست به داخل سمت چپ هدایت کند. این تمرین برای تمرکز کودک مناسب است.

وسایل مورد نیاز:سه تاجعبه جا کفشی یا سه تا کاسه

سه عدد جعبه ی جا کفشی یا کاسه در ابعادی که تقریبا به اندازه پا کودک باشد در اختیار او قرار دهید و از کودک بخواهید ت ایک پایش را روی یکی از آنها و پای دیگرش را روی جعبه دوم قرار دهد و برای قدم اول، درحین آنکه روی دو جعبه ایستاده جعبه سومی راخم شود و از روی زمین بردارد و جلوی پایش قرار دهد و یک پایش را از جعبه دوم بردارد و روی جعبه سوم قرار دهد و دوباره برای قدم دوم جعبه دوم را بردارد و جلوی پایش بگذارد و پایش را ازجعبه اول بردارد و روی جعبه دوم بگذارد و همین طور قدم زدنش را ادامه دهد.

در یک مرحله پیشرفته تر یک توپ هم دریک دستش بدهیم تا به همراه داشتن توپ مسیر را طی کند. یکپارچگی حسی و حرکتی. تقویت مهارتهای حرکتی درشت و ظریف، توجه و تمرکز، ادراک بینایی و حفظ تعادل از فواید این تمرین است.

بهترین دکتر مغز و اعصاب کودکان

داخل یک ظرف شفاف مقداری آب بریزید. تعدادی سنگ در اندازه های مختلف تهیه کنید(ازخیلی بزرگ تا کوچک) روی ظرف در ارتفاع بالاتری از مقدار آب داخل آن نقطه ای رامشخص کنید. ازکودک بخواهید با انداختن سنگ داخل ظرف، آب را به نقطه مشخص شده برساند (سطح آب نباید بالاتربرود یا کمتر باشد) این تمرین باعث درک مفهوم اندازه، حجم و تقویت تمرکز می شود.

روی زمین تصویر چند دایره از بزرگ به کوچک بکشید به صورتی که داخل هردایره یک دایره کوچکترباشد(مثل یک تخته دارت) از کودک بخواهید درفاصله ی مناسبی از دایره ها قرار بگیرد و تکه ابری رابه سمت آن پرتاب کند. هر چه ابر در دوایر کوچکتر قرار بگیرد امتیاز بیشتری دارد. این تمرین برای تقویت تمرکز و تنظیم حس عمقی مناسب است.

در ادامه با مقالات بهترین فوق تخصصی مغز و اعصاب کودکان همراه باشید

از کودک بخواهید با استفاده از شابلن نقاشی کند. یا باگذاشتن دست یا پای خود روی کاغذ و یا یک تخته وایت برد و کشیدن خط دور انگشتانش، شکل دست یا پای خود را بکشد. این تمرین به هماهنگی چشم و دست کمک می کند.

از کودک بخواهید انگشت خود را روی یک نقطه روی زمین گذاشته و دور آن بچرخد. این فعالیت برای قدرت تمرکزکودک،تحریک وستیبولار وهماهنگی مناسب است.

وسایل مورد نیاز:کارتن،توپ کوچک به اندازه توپ پینگ پنگ

روی یک کارتن به اندازه ی یک  دروازه کوچک متناسب با اندازه توپ با چاقوببرید،ازکودک بخواهید با دوانگشت خود (انگشت اشاره ومیانی)توپ را به درون دروازه بفرستد وگل بزند. میتوانید روی کارتن شکل زمین فوتبال را بکشید. این تمرین باعث بهبود حرکات ظریف،توجه وتمرکز می شود.

ساختن کاردستی های ساده با کاغذ (ازطریق تا کردن،قیچی کردن،چسب زدن)ساختن موشک کاغذی ،قایق،کلاه،پاکت نامه،این فعالیت باعث هماهنگی حرکتی وتقویت حرکات ظریف می شود.

روش های افزایش هوش کودک

تعدادی کش و یک بادکنک بادشده دراختیارکودک قراردهید وازکودک بخواهید با انداختن کش دور یک دست وبازکردن کش بادورکردن انگشتان ازهم،کش هارا دوربادکنک بیندازد. این تمرین برای تقویت مهارت دستکاری و حرکت ظریف دست کودک مفید است.

تمرین حافظه دیداری

وسایل مورد علاقه ی کودک رادوبه دو تهیه کنید(مثلا دوتاگردو،دوتادرنوشابه،دوتاشکلات،دوتاپاک کن)

واین اشیا را دردوردیف چهارتایی ودرکنارهم بچینید به گونه ای که ازهرنوع فقط یکی درهرردیف داشته باشیم مثلا یک گرو دریک ردیف وگردوی دیگردرردیف دیگر باشد بعد اجازه دهید به مدت ۱۵الی۲۰ثانیه کودک به آنها نگاه کند وجای آنهارابه خاطر بسپارد.

سپس لیوان های یک بار مصرف را به صورت برعکس روی آنها بگزارید و آنها را بپوشانید و به صورت تصادفی و یا به انتخاب خود کودک یکی از لیوان ها را بردارید و ازکودک بخواهید که حدس بزند در زیر کدام لیوان از ردیف مقابل شی مشابه وجود دارد. مثلا به صورت تصادفی لیوان را برداشتید میبینید که زیر آن شکلات بوده سپس از کودک بخواهید تا بگوید در زیر کدام لیوان از ردیف مقابل شکلات وجود دارد.این کار را میتوانید همین طور ادامه دهید.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *