چگونه به کودک بیاموزیم با وسوسه ها مقابله کند

این کافی نیست که کودک فقط در مواقعی که از اطاعت از قوانین و محدودیت ها و اجرای نکات ایمنی ساده است از آن ها پیروی کند بلکه باید بیاموزد حتی در زمان هایی که تصمیم گیری مشکل میشود نیز احتیاط و رعایت نکات ایمنی را فراموش نکند و آنها را دراولویت قرار دهد.مثلا وقتی توب تازه اش به وسط خیابون می افتد وقتی یه بادکنک از روی دیوار خانه رد می شود باید کودک بتواند خود را کنترل کند و جلوی وسوسه اش رابگیرد.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

 

آموزش مقابله با وسوسه کودکان

۱.(چیکار میکنی اگر…). از کودک بخواهید به شما نشان دهد که در شرایط مختلف فرضی چه خواهد کرد؟

برای مثال از او بخواهید به شما نشان اگر یک غریبه جلو آمد و خواست با او صحبت کند اوچه میکند ؟اگه یک شکلات خوشمزه بر روی زمین افتاده است چه خواهد کرد؟  اگر توپش وسط خیابون بیفتد چه میکند/؟ اگر گربه اش شروع به دویدن سوی خیابان کردچه؟ از او بخواهید برای شما توضیح دهد در هر یک از موارد چه میکند سپس شما نظرات وپیشنهادات خود را بگویید.

۲. کودک را تحسین کنید .هر وقت کودک رفتار یا واکنش درستی نشان داد او را تحسین کنید و نشان دهید که چقدر به او افتخارمی کنید.

۳.بادادن مسوولیت های جدید وازادی بیشتر به کودکتان پاداش دهید.وقتی کودک بزرگتر شدبه او نشان دهید که به او اطمینان دارید.برای نمونه جانی تو خیلی خوب بازی میکنی و همه حرف های منو فهمیده ای.حالا من میخام تنهات بذارم و برم نوشیدنی بیارم .قرارمون یادت هست؟ب گوببینم. آفرین حالا من می رم و برای هردومون نوشیدنی میارم. البته بار اول بکوشید او را به طور غیر محسوسی زیرنظرداشته باشید و به تدریج زمان تنهاگذاشتن او را طولانی تر کنید و اگر نتیجه خوبی گرفتید او را تحسین کنید .برای مثال جانی من واقعا خوشحالم که تو بدون اینکه از قوانین سرپیچی کنی توی حیاط بازی می کنی و بیرون هم نمی ری.

در صورت عدم رعایت قوانین از پی آمدها استفاده کنید.

به کودک بفهمانید که اگر از قوانین پیروی نکند دچار پی آمدها خواهد شد سپس با جدیت قضیه را پیگیری کنید.

روش مقابله با وسوسه کودکان

۱.از اخراج موقت استفاده کنید.وقتی بیرون منزل هستید می توانید به عنوان (اخراج موقت)کودک رابه نشستن وادارید چنددقیقه کنار شما برروی یک نیمکت بنشینید ودراین مدت برای او توضیح دهید که چرا نباید سنگ پرتاپ کند.

اگر کودک بدون اجازه شما از در حیاط بیرون می رود اورا وادارید چند دقیقه به داخل منزل بیاید و پس از مدتی به او اجازه دهید که دیگر چنین نخواهد کرد.

۲. محدوده مجاز را محدودتر کنید.اگر کودک در داخل محدوده تعین شده نمی ماند. به محدوده قبلی که کوچکتربوده برگردید و کودک را وادارید از آن به بعد داخل محدوده کوچکتری بازی کند.ممکن است حتی مجبور شوید کودک را  برای مدت کوتاهی از بازی محروم کنید.

۳. از تمرین های مثبت استفاده کنید. اگر جسی ناگهان بدون احتیاط به دنبال توپ اش به وسط خیابان دوید می توانید از او بخواهید ده بار پشت سرهمبا رعایت کامل موارد احتیاطی از خیابان بگذرد و البته شما هم بر این کار نظارت کامل داشته باشید.

۴. از روش تصحیح پیش از حد استفاده کنید. اگر کودک شما محدوده های مجاز را نادیده میگیرد و به دستور های شما توجه نمیکند او را وا دارید با شما در طول روز تعین شده راه برود و به شما نشان بدهد که مرز کجاست؟ از او بخواهید با گچ نقاشی بر روی زمین خط مرز بکشد . سپس به او بگویید که برای اینکه اجازه بازی داشته باشد باید امتیاز کسب کند.شمانیزدرمقابل رفتارشایسته او امتیاز مثبت و اجازه بازی بدهید.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *