آموزش روش بیرون رفتن با کودک و رفتار صحیح با کودکان

روش لذت بردن از بیرون رفتن با کودکان

گاهی به نظر می رسد ماندن در خانه بسیار ساده تر است و به گردش بردن کودک می تواند کار طاقت فرسایی باشد.باید کودک سوار کنیم او را در اتومبیل مستقر کنیم(اگر با اتومبیل  بیرون می روید) مراقب او باشید تا اتفاقی برایش نیفتد،و سرانجام،کاری کنید که به او خوش بگذرد.کودک ممکن است هرچیز کحه ببیند بخواهد،سروصدا راه بیندازد سر به هوا باشد و شما را مجبور کند تمام حواستان را متوجه او کنید و در نهایت اینکه وقتی خارج از خانه است شما را به دردسر بیندازد.آیا می توانید با این مشکل کنار بیایید؟آیا می دانید وقتی کودک چهار سالتان در یک سوپر مارکت شروع به جیغ و داد می کند چه باید بکنید؟وقتی در یک رستوران کودک شما نمکدان و جای و جای فلفل را به سوی خواهرش پرتاب می کند او را چگونه تنبیه می کنید؟

در این مقاله خواهید آموخت که قوانین و روش هایی را پایه ریزی کنید بتوانید از بیرون رفتن با کودکتان لذت ببرید.

کودکان سربه هوا

کودکانی که سر به هوا هستند مدام به این سو و آن سو می روند،همیشه باعث دردسر خانواده هستند.وقتی والدین،ناگهان می بینند کودکشان درکنارشان نیست بسیار مضطرب می شوند،حتی وقتی کودک مشغول تماشای مناظر و اکتشاف محیط اطراف باشد.روشن است که سر به هوایی به این سو و آن سو رفتن خطرناک است و نه تنها پدر و مادررا می ترساند، بلکه وقتی کودک می فهمذ که گم شده است بسیار وحشت زده می شود.لازم کودک بداند که مرزها و قوانینی وجود دارند که باید از آن ها تبعیت کند.راه حل خلاص شدن از شر این ناپدید شدن ها در طی خرید و گردش و… برنامه ریزی پیشاپیش و آموزش حساب شده است.

بهترین دکتر مغز و اعصاب کودکان

به کودک بیاموزید که همیشه نزدیک شما بماند

هیچگاه برای اینکه نزدیک ماندن را به کودک خود بیاموزید زود نیست.برای دستیابی به این منظور در اینجا چندین راه اموزشی آورده شده است:

۱.زود شروع کنید.از همان اولین بار که با کودک به بیرون از خانه می روید.به او بیاموزید که نزدیک شما بماند حتی اگر دست او را نگرفته باشید.البته شما هیچ گاه نباید کودک را تنها بگذارید یا از او غافل شوید.هرگز نباید جلوتر از کودک راه بروید و خیالتان راحت باشد که کودک حتما پشت سر شماست و گام به گام شما حرکت می کند.برای امنیت بیشتر هم کودک و هم پدر یا مادر باید نقش خود را به درستی ایفا کنند و مراقب باشند که یکدیگر را گم نکنند.

۲.قوانین را برای کودک تشریح کنید.هربار که با کودک به بیرون از منزل می روید قوانین را برای او بازگو کنید و به او بگویید که شما چه انتظاری از او دارید و او چه بایدا بکند.به کودک بیاموزید در محدوده ی مشخصی بماند و از انجا فراتر نرود و علت آن را به دقت به او بیاموزید.برای یک کودک بسیار خردسال ماندن درون محدوده،به معنای رها نکدن دستان شماست و اگر گرفتن دستان شما ممکن نبود-برای مثال اگر چیزی د ر دست دارید و یا مشغول پرداخت پول هستید-به کودک بیاموزید لباس شما را بگیرد.

۳.واقع بین باشید.از یک کودک خردسال،توقع نداشته باشید از یک خرید طولانی مدت لذت ببرد و خسته هم نشود.در چنین خرید هایی معمولا کودک بی تاب می شود و اگر سربه هوا هم باشد.شروع به اکتشاف اطراف خود خواهد کرد تا کمی تنوع ایجاد کند.می توانید با ایجاد زنگ تفریحی برای او جلوی این مسئله را بگیرید.برای مثال با خرید یک خوراکی و سرگرم کردن کودکتان با آن و یا بردن آن به بخش فروش اسباب بازی.سر به هوایی در بسیاری از موارد نتیجه ساده و مستقیم خستگی مفرط است.

۴.رفتارهای شایسته کودک راتحسین و تقویت کنید به او بگویید دیگر بلزرگ شده است و این مسئله را با رفتار خوبش به شما ثابت کرده است و به دین ترتیب شما به او افتخار می کنید.به کودکتان برای تبعیت از قوانین و ماندن در داخل محدوده تعیین شده پاداش دهیدا.براغی مثال وقتی مشغول خرید طولانی مدت هستید؛هر از چندگاهی یک امتیازمثبت به کودک بدهید و با او قرار بگذارید که در ازای پنج امتیاز مثبت به او یک پاداش بدهید.

برنامه ریزی پیشاپیش داشته باشید

اگر کودک از بودن با شما لذت ببرد خسته نمی شود و بی تابی نمی کند و احتمال کمتری وجود دارد  که برای ایجاد تنوع به این سو و آنسو برود و گم شود.

۱.به کودک روشی برای اندازه گیری گذر زمان بیاموزید.به کودک کمک کنید تا دریابد بیرون رفتن شما چه قدر طول خواهد کشید،بدین صورت که تمام کارهایی که قرار است انجام شود را به ترتیب شرح دهید.برای یک کودک کم سال می توانید طول مدت زمان ا به این شکل توضیح دهید:به اندازه رفتن تا خونه مامان بزرگ طول می کشه،یا به اندازه برنامه کودک.فهرستی از کارهایی که می خواهید انجام دهیدرا تهیه کنید و آن را به کودک بدهید تا پس از انجام شدن هر کار آن را خط بزنید.در انتهای این فهرست هم می توانید یک کار نامعلوم را با علامت سوال نشان دهید.و در پایان انجام کارها وقتی نوبت به کار نامعلوم و یا اسرار آمیز رسید کودک را با دادن یک خوراکی خوشمزه یا بردن او به  جایی که دوست دارد،خوشحال کنید و به او پاداش بدهید.

۲.تنوع ایجاد کنید.رفتار خوب کودک را تحسین کنید و بیرون رفتن از خانه را برای کودک جالب نگه دارید این کار را می توانید با ایجاد تنوع انجام دهید. و در صورت امکان به کودک زمان استراحت بدهید.همچنین می توانید به کودک بگویید اگر چند دقیقه دیگر صبر کنی باهم می رویم و اسباب بازی ها را نگاه می کنیم.به کودک اجازه دهید فهرستی از چیزی که دوست دارد داشته باشد تهیه کند و در صورت امکان بعضی ازآنها رابرای روز تولدش بخرید.

۳.در طول مدت خرید برای کودک چیزی به همراه بیاورید که با آن سرگرم شود.به یاد داشته باشید خرید کردن معمولا برای کودک معمولا کار بسیار خسته کننده و طاقت فرسایی است بنابراین برای کودک اسباب بازی یا هر وسیله سرگرم کننده دیگری را به همراه بیاوریدبسیاری از اسباب بازی ها برای کودکان خردسال مناسب هستند مثل عروسک ولی کودکان بزرگتر به چیزهایی مثل کتاب فکاهی علاقه بیشتری دارند.

بهترین متخصص مغز و اعصاب کودکان

به کودک بیاموزید در درون محدوده های تعیین شده بماند

این بازی ها به کودک نشان خواهد داد که وقتی می گویید همین جا بمان منظورتان چیست .

۱.سایه بازی.یکی از بازی هایی که برای آموزش نزدیک ماندن به کار می آید این است که به کودک بگویید در سایه شما بماند.بدین ترتیب که وقتی شما حرکت می کنید و سایه تان نیز حرکت می کند،او باید داخل سایه شما باشد و اگر بیرون از سایه بماند بازی را می بازد.

۲.بازی دیگریکه می توانید ترتیب دهید به این صورت است که کودک می تواند آنقدر از شما دور  شود که قبل از اینکه شما تا شماره ده بشمارید بتواند به شما برسد و دستش را به شما بزند در غیر این صورت بازی را می بازد.

از پی آمدها استفاده کنید

اگر پی آمدهای مثبت مانند تشویق و تحسین و پاداش را آزمایش کرده اید و نتیجه نگرفته اید پی آمد های منفی تعیین کنید و در صورت لزوم آنها را به کار برید.

 

۲.از اخراج موقت استفاده کنید.کودک را به قسمتی از فروشگاه که دوست ندارد ببرید مثلا او را به یک گوشه دور افتاده و یا قسمت لوازم خانگی ببرید و وادار کنید که برای مدت معیین آنجا بماند البته واضح است که شما باید او را زیر نظر داشته باشید.

۳.از امتیاز های منفی استفاده کنید.قبل از بیرون رفتن با کحودک قرار بگذارید که اگر تعداد مشخصی امتیاز مثبت کسب کند هدیه  دلخواهش که البته معقول است برای او می خرید و هر بار که از شما دور شود امتیاز منفی می گیرد که باعث از بین رفتن یک امتیاز مثبت می شود.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *