تقویت حافظه و آموزش یادگیری و ذهن

راههای تقویت حافظه و یادگیری

هشت راه برای تقویت حافظه و یادگیری

بسیاری ازافراد با ثبت نام در باشگاه های ورزشی به دنبال عضله سازی و تناسب اندام هستند .بسیاری دیگر با اینکه وقت باشگاه رفتن ندارند هفته ای چندبار پیاده روی می کنند تا استقامتشان بالا برود.

خیلی ها هم اگرچه نه باشگاه می روند و نه پیاده روی می کنند به شدت در حسرت اندکی وقت اضافه هستند تا اندامشان را روی فرم بیاورند.

اما آیا همین قدر که در صدد دستیابی به اندام ایده آل هستید به سلامت مغز و تقویت حافظه خود هم فکر می کنید؟ آیا می دانستید با بهبود قدرت حافظه سرعت یادگیریتان افزایش می یابد و در سنین پیری از ابتلا به بیماری آلزایمر در امان خواهید ماند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با هشت روش تقویت حافظه و یادگیری سریعتر که البته بسیار ساده و بی دردسر هستند آشنا شوید.

۱-کار کشیدن از حافظه

توآیلا ثارپ در زمینه تمرین حافظه به نتیجه های جالبی دست یافته است. وی می گوید هر وقت پای تماشای اجراهایی که خودش طراحی کرده می نشیند سعی می کند ۱۲تا۱۴مورد از اصلاحاتی را که قصددارد بعدتر با گروهش درمیان بگذارد حفظ کند.چنانچه فکر می کنید حفظ کردن این تعداد موارد اصلاحی کار شاقی نیست سخت در اشتباه هستید ثارب در کتاب عادت خلاق ادعا می کند اغلب مردم فقط می تواند حداکثر سه مورد از موارد اصلاحی را به یاد بیاورند .

مقصود ثارب این است که یاد بگیرید نکته های مورد نظرتان را یادداشت نکنید بلکه به ذهن بسپارید و سپس سعی کنید هر نکته را از حفظ با دیگران به بحث بگذارید .پژوهش هایی که پیرامون قدرت مغز انجام شده اند نیز به تاثیر مثبت این تمرین اذغان دارند.فعالیت های ذهنی به ویژه فعالیت هایی که عملکرد مغز را در تمامی سطح ها {دریافت.یادآوری و تفکر}تحریک می کنند موجب بهبود بهره وری مغز می شوند.

شاید باخودتان بگویید ما که طراح رقص نیستیم پس این تمرین به درد مان نمی خورد اما شاید در موقعیتی قرار بگیرید که لازم باشد در مورد یک سخنرانی اظهار نظر کنید یا ممکن است دوستتان علاقمند باشد درباره آثار جالبی که در بازدید اخیرتان از فلان موزه مشاهده کردید گپ بزنید موقعیت هایی از این قبیل فرصت های بسیار مناسبی هستند تا ماهیچه های مغزتان را ورزش دهید .

تکرار ساده ترین راهکاری است که در یادآوری هرچیزی موثر است. فرض کنید باشخص جدیدی به اسم سیاوش آشنا شده اید وقتی سیاوش خودش را معرفی کرد بهتر است به جای اینکه بگویید از آشناییتون خوشبختم از جمله ی سیاوش از آشنایی باهات خوشبختم استفاده کنید تا با تکرار اسم طرف مقابل اسمش را راحت تر به خاطر بسپارید.

۲-تکرار مداوم یک کار جدید

وقتی خودتان را به انجام مداوم یک کار جدید عادت می دهید مسیرهای عصبی جدیدی در مغز شکل می گیرند که موجب می شوند در انجام کارهای جدید کار آمدتر و پرسرعت تر ظاهرشوید.

یک کودک سه ساله به طور حتم آنقدر بزرگ شده که بتواند قاشق و چنگال دست بگیرد.اما فقط کافی است کودک دلبندتان را موقع غذا خوردن به حال خودش رها کنید تا ببینید چه افتضاحی به بار می آورد .

کودکان در این سن اگرچه می توانند قاشق و چنگال را در دست بگیرند هنوز قادر نیستند با قاشق و چنگال شبیه بزرگترها غذا بخورند اما سعی می کنند با تکرار مداوم این رفتار که البته در تمرین های اولیه چیزی جز کثیف کاری نیست روش صحیح عذا خوردن با قاشق و چنگال را یاد بگیرند.با تکرار مداوم این رفتار مسیرهای عصبی جدیدی در مغز کودک شکل می گیرند و موجب می شوند کودک در نهایت یادبگیرد شبیه بزرگترها غذا بخورد.

حتما دلتان می خواهد بدانید بزرگسالان چه طور می توانند مغزشان را به تشکیل مسیرهای عصبی جدید وادار کنند؟قدم اول این است که انجام هیچ کاری را به تعویق نیندازید شاید بگویید عادت به تعویق انداختن امور چنان در رفتارتان ریشه کرده که نمی توانید ترکش کنید.

اما برای اینکه موتورتان راه بیفتد پیشنهاد می کنیم کاری را انتخاب کنید که معمولا طرفش نمی روید سپس به انجام قسمت کوچکی از این کار مشغول شوید.از آنجایی که این کار کوچک درراستای تکمیل همان کار بزرگتری است که معمولا طرفش نمی رفتید تشکیل مسیرهای عصبی جدید در مغز به تدریج آغاز می شود.

کلینیک مغز و اعصاب کودکان

مثلا چنانچه عادت ندارید میز تحریرتان را مرتب کنید و همیشه انجام این کار را به تعویق می اندازید می توانید با مرتب کردن فقط یک برگ کاغذ شروع کنید یعنی از بین انبوه وسایلی که روی میز تحریرتان جمع شده است یک برگ کاغذ بر دارید و همان یک برگ را سرجایش قرار دهید .

مغز و اعصاب کودکان

حتی می توانید برای شروع بدون اینکه به کاغذ مورد نظر دست بزنید فقط تصمیم بگیرید چه بلایی سرش بیاورید :آیا لازم است این کاغذ را دور بریزید  یا داخل کشو قرار دهید؟در این مرحله نیازی نیست کاغذمورد نظر را در سطل آشغال بیاندازید یا به داخل کشو منتقل کنید فقط کافی است در موردش تصمیم بگیرید .با همین اقدام خیلی خیلی کوچک می توانید دست به کار شوید و مطمئن باشید تشکیل مسیرهای عصبی جدید در مغز به تدریج آغاز می شود با ادامه این روند به تدریج از فردی تنبل که عادت دارد انجام هر کاری را به لحظه آخرموکول کند به فردی زبر و زرنگ تبدیل خواهید شد که هرکاری را به وقتش  انجام می دهد.

۳-یادگیری یک مهارت جدید

بدیهی است که هرچه بیشتر از مغزتان کار بکشید عملکرد مغز بهبود می یابد.

مثلا یادگیری یک ساز جدید موجب خواهد کرد و ناگزیرتان می کند خودتان را به شیوه دیگری ابراز کنید.

حتی می توانید یک قدم بلندتر بردارید و به یادگیری رقص در سالخوردگان به پیشگیری از آلزایمر کمک می کند.

۴-دنبال کردن برنامه های آموزشی پرورش مغز

زمانی که روی کاناپه لم داده اید نیز می توانید با بهره گیری از دنیای اینترنت عملکرد مغزتان را بهبود ببخشید مطالعات بالینی نشان داده است برنامه های آموزشی پرورش مغز نظیر برین اچ کیو موجب تقویت حافظه می شوند و کمکتان می کنند سریعتر فکر کنید.

۵-ورزش کردن

احتمالا از همان اول که شروع به خواندن این مقاله کردید منتظر بودید به این مورد برسید ورزش نه تنها در سلامت جسمانی موثر است بلکه موجب تقویت حافظه نیز می شود فقط ۲۰دقیقه ورزش به پردازش اطلاعات و عملکرد حافظه کمک می کند .

همچنین با ورزش می توانید روند تشکیل اتصال های عصبی جدید در مغز را سرعت ببخشید .خلاصه اینکه ورزش به یادگیری سریعتر و افزایش سطح هوشیاری می انجامد و همگی این فایده ها فقط با تحرک بدنی حاصل می شود.

چنانچه از جمله افرادی هستید که به طور منظم ورزش نمی کنید و از اینکه مغزتان را از فایده های ورزش محروم کرده اید احساس گناه می کنید توصیه می کنیم از برنامه های ورزشی پرورش مغز نظیر یی ایکس یی ار سی آی اس یی بی ال آی اس اس غافل نشوید.

۶-معاشرت با خانواده و دوستان

چنانچه قصددارید از توانایی شناختی مطلوبی برخوردار شوید پس حتما سعی کنبد در زندگیتان روابط معنی دار برقرار کنید هم صحبتی با دیگران و همنشینی باافرادی که دوستشان دارید موجب می شود واضحتر فکر کنید و خلقتان باز شود.

افراد برونگرا از برقراری ارتباط با دیگران فایده مضاعف می برند ماریا بریلاکی که نویسنده اصلی این مقاله است می کوید در یکی از کلاس هایی که در دانشگاه استنفورد تجربه کرد یاد گرف افراد برونگرا از طریق صحبت کردن با دیگران سعی می کنند به درک صحیحتری از افکار خود برسند و در واقع بااین رفتار افکار خود را پزیرش می کنند ماریا می گوید استادش در کلاس تعریف کرد که وقتی نتیجه آزمون شخصیتش را دید حسابی تعجب کرده بود چرا که همیشه فکر می کرده خصلت درونگرایانه دارد اما نتیجه آزمون ثابت کرده بود که از جمله افراد برونگرا به شمار می رود از آن زمان به بعد استاد ماریا متوجه شد که چقدر هم صحبتی بادیگران به ساماندهی افکارش کمک می کند و به این ترتیب بود که موقعیت جدیدش را به عنوان یک فرد برونگرا پذیرفت.

۷-جدول حل نکردن

هر وقت حرف از راهکارهای تقویت حافظه می شود بسیاری از ما به فکر جدول حل کردن می افتیم جدول حل کردن موجب تقویت فصاحت و روانی کلام می شود اما مطالعات نشان داده است این فایده به تنهایی برای تقویت حافظه کافی نیست جدول حل کردن اگر چه فعالیت سرگرم کننده ای است در تقویت حافظه آنقدرها هم که تصور می شود موثر نیست البته چنانچه از روی سرگرمی به جدول حل کردن روی آورده اید پس حتما به این فعالیت مفرح ادامه دهید اما چنانچه به امید تقویت حافظه جدول حل می کنید بهتر است به فعالیت دیگری مشغول شوید که در تقویت مغز کار آمدتر باشد.

۸-تغذیه سالم

خوراکی هایی نظیر ماهی میوه و سبزیجات به عملکرد مطلوب مغز کمک می کنند جالب است بدانید شکلات تلخ نیز  در عملکرد مغز موثر است وقتی شکلات می خورید مغز دوپامین آزاد  می کند .دوپامین موجب می شود سریعتر یاد بگیرید و راحتتر به خاطر بیاورید همچنین شکلات حاوی فلاونول و آنتی اکسیدان است که به تقویت عملکرد مغز کمک می کنند .

پس هروقت به انجام فعالیت های ذهنی دشوار مشغول می شوید یک تکه کوچک شکلات تلخ بخورید تا مغزتان یرحال تر شود.

بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

اکنون که با روش های تقویت حافظه و یادگیری سریعتر آشنا شدید وقتش است که از همین حالا دست به کار شوید امیدواریم که با مطالعه این  روش ها ترغیب شده باشید سبک زندگیتان را بهبود ببخشید فقط کافی است راهکارهایی را که یاد گرفتید به کار ببندید تا باهوشتر از قبل زندگی کنید.

برچسب ها : مغز و اعصاب ، مغزواعصاب ، دکتر مغز واعصاب ، دکتر متخصص مغز واعصاب ، روانپزشکی ، جراح مغز واعصاب ، بهترین دکتر مغز و اعصاب ، روانشناسی ، رشته روانشناسی ، روانپزشک ، رشته روانپزشکی ، مغز و اعصاب کودکان ، تقویت حافظه ،  آلزایمر ، ام اس ، بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب ، تقویت حافظه و یادگیری

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *