دشواری در خواندن و نوشتن

دشواری در خواندن ونوشتن

کودک من در خواندن و نوشتن مشکل دارد ، چه باید کرد ؟

دلایل احتمالی؟

ناتوانی یادگیریها زمینه زبانی شامل مشکلاتی در خواندن ،هجی کردن و نوشتن است.این اختلال ربطی به هوش کودک نداشته است بلکه بد نیست بدانیم که بیشتر افرادی که با ناتوانی یادگیریتشخیص داده میشوند ،هوش متوسط و بالاتر از متوسط دارند.این مشکلات احتمال به دلیل تفاوتهایی در ساختار مغز ایجاد میشوندکه از شروع تولد وجود دارند و معمولا ارثی بوده و با آسیبهای ویژه زبان در ارتباط هستند که قبل از دوران مدرسه در کودک وجود داشته اند.

کودکانی که قبلا مشکلات زبانی درکی یا بیانی یا همان دشواری در خواندن و نوشتن داشته اند ،ممکن است در آینده دچار مشکلات خواندن هم بشوند.کودک مبتلا به اختلال یادگیری بیش تر با شکل نوشتاری کلمه مشکل دارد.نشانه های اولیه مشکل در خواندن و نوشتن ،میتواند مشکل در نگاه کردن به تصاویر کتاب و ورق زدن ، گفتن داستان ،و نامیدن حرف و اعداد باشد.

کودک دارای مشکل یادگیری در سن مدرسه،ممکن است موارد زیر را نشان دهد:

  • ایده ها و نظر هایش را واضح ، بیان نمی کند.مثل اینکه جوابها نوک زبانشئهستند ولی بیرون نمیاید.
  • آنچه کودک میگوید مبهم و فهم آن سخت است.مثلا تکیه کلامهایی مانند << چیز>> ،<< همین >>،<< اوم >> و…دارد نشان میدهد دارد برایبه خاطر آوردن یک کلمه تلاش میکند.
  •  کلمات جدید را سخت یاد میگیرد و یادگیری کلمات داخل شعرها و قافیه ها مشکل دارد.
  •  درک سوالات و پیروی از دستورات و پیدا کردن اعدادپشت سر هم مثلا شماره موبایل برایش سخت است.
  •  خواندن و درک مطلب ،درک شفاهی و حفظ جزئیات یک داستان برایش دشوار است.
  •  حروف الفبا و اعداد را سخت یاد میگیرد.
  •  نمیتواند تشخیص دهد که صدای مربوط به هر حرف از الفبا چیست؟
  •  نمیتواند ترتیب حرف یا اعداد را در جدولهای زمان بندی(مثل جدول روزهای هفته و ساعات کلاسی)نشود.
  •  ممکن است متوجه مفهوم زمان و درمان نشوند،منجر به کاهش شدید اعتماد به نفس کودم،ترس از مدرسه ؛افت تحصیلی و افسردگی میشوند.
  • والدین چه کنند؟
دشواری در خواندن و نوشتن

دشواری در خواندن و نوشتن

بهترین متخصص مغز و اعصاب کودکان

بهترین پزشک فوق تخصص مغز واعصاب کودک را ارزیابی کرده و در کنار جلسات درمانی ،به والدین و معلمان در موارد زیرمشاوره میدهد وآنان را آگاه میسازد:

–  خواندن مشترک:<< با هم کتاب خواندن >>یکی از موثرترین راههای پیشگیری از مشکلات زبانی و یادگیری از سنین بسیار پایین است.و نیز یکی از راههای مهم در تقویت مهارتهای واژگانی در کودکان مدرسه رواست.در حین خواندن مشترک،توجه اورا به جهت نوشتن از راست به چپ و از بالا به پایین،

جهت دست گرفتن کتاب،اول و آخر کتاب جلب کنید.

– داستانی را برای کودک تعریف کنید یا بخوانید و بعد از او سوالات مرتبط با محتوای داستان بپرسید.همچنین از او بخواهید وقایع بعدی آن را پیش بینی کندو بعد هم آن رابا کلمات خودشبازگو کرده و نمایش دهد.

– همراه با کودک یک کار مشترک انجام دهید مثل غذا درست کردن.در حین انجام کار،به او دستوراتی بدهید که بتواند به ترتیب آنها را انجام دهد.

– از کودم بخواهید نوشته ها و لگو های مختلف پیرامو خود را شناسایی کند.(علامتهای بانکها ،رستونها یا فروشگاه های معروف،علامتهای روی بسته بندی شیر و کیک و بیسکوییت ،کارتهای تبریک و مشابه اینها)

– بازی با صداهایی که یک کلمه میسازند،برای کودک بسیار جالب است:از او بخواهید هر چندتا صدا که داخل یک کلمه میشنود،برای شما جدا جدا نام ببرد یا صداهای جدا را که برایش میگویید سر هم کرده۸ و یک کلمه بسازد.

– به کودک کمک کنید الگوهای داخل کلمات راکه آنها را شبیه هم میکند ،پیدا کند مثلا <<توپ>>و <<سوپ>> یا دکمه و <<دکتر>>شبیه هم هستند؟

به طور کلیدرباره تفاوتها و شباهتهای بین اشیائ،افراد ،و چیزهایی که در اطراف کودک وجود دارند،با او صحبت کنید.

برچسب ها : بهترین فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ، بهترین فوق تخصص مغز واعصاب ، فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ،  مغز و اعصاب ، بهترین دکتر مغز واعصاب کودکان ، دکتر مغز واعصاب ، دکتر متخصص مغز واعصاب ، روانپزشکی ، جراح مغز واعصاب ، بهترین دکتر مغز و اعصاب ، روانشناسی ، رشته روانشناسی ، روانپزشک ، رشته روانپزشکی ،دکتر مغز و اعصاب کودکان ، گفتار کودک .

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *