کلام ناواضح کودک

کلام ناواضح کودک

اگر کلام کودک ناواضح باشد چه میتوان انجام داد؟

کلام ناواضح کودک

کلام ناواضح کودک

 

کودکان در سن ۲تا ۶ سالگی شروع به اضافه کردن تعداد زیادی از صداهای گفتاری در سیستم گفتاری میکنند.ممکن است کلان ناواضح کودک شما را گیج کند و کودک ۳ساله آنقدر نا واضح صحبت می کند که حتی والدینش نمی توانند منظور او را بفهمند ممکن است آسیب گفتاری از نوع تلفظ داشته باشد.

اختلال در تلفظ،ممکن است توانایی کودک در گفتن صداهای منفرد یا بیان صداها در کلمات و جملات را تحت تاثیر قرار دهد.بعضی کودکان ممکن است در تمایز گذاشتن صداهای مختلف زبان (مثلا تفاوت بین “ت”و “ک”) و بخش کردن کلمات به هجاها و صداهای مشکل داشته باشند و برایشان دشوار باشد.

کمتر اتفاق می افتد ولی ممکن است کودکی باشد که شل یا کند حرف بزند که به آن دیزآرتری میگویند.این مشکل ممکن است به دلیل فلج مغزی ،مشکلات عصبی یا ضربه مغزی همراه باشد.

گاهی اوقات تصور میشود که کوتاه بودن بند زیر زبان منجر به خطاهای گفتاری کودک میباشد.در این گونه موارد باید قبل از جراحی حتما یک معاینه کامل گفتاری صورت گیرد چون ممکن است مشکل با گفتار درمانی حل شود.

نقش والدین

کارهای زیر را انجام داده و به بهترین متخصص مغز واعصاب کودک مراجعه کنید:

– وقتی کودک صحبت میکند ،مرتبا حرف او را قطع نکنید تا تلفظ صحیح را به او نشان دهید.اجازه دهید صحبتش تمام شود و به کودک خود استرس وارد نکنید و بعد:

– در صحبت خودتان ،صداهای کلمات را واضح تلفظ کنید ولی روی آنها بیش از حد هم تاکید نکنید بلکه توجه کودک را به طور غیر مستقیم به تلفظ صحیح آن صدایی که اشتباه می گوید،جلب کنید.

فواید ارجاع به گفتار درمانی یا آسیب شناس گفتار و زبان:

طراحی یک بر نامه ارتباطی اختصاصی برای کودک که میتوند شامل استفاده از ابزارهای جایگزین ومکمل برقراری ارتباط باشد.

حمایت از خانواده و متخصصان جهت نیازهای ارتباطی کودک و بهبود بخشیدن آنها.

گفتار درمانی

گفتاردرمانی گفتار و زبان رشته‌ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت تمامی اختلالات گفتار و زبان و نیز روشهای تشخیص و درمان این اختلالات می‌پردازد. عده‌ای ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع را نیز در حیطه تخصص متخصصان گفتار درمانی می‌دانند.زبان از دو بخش درکی و بیانی تشکیل شده و گفتار دارای چهار قسمت می‌باشد که عبارتند از:تولید articulation، روانی fluancy، صوت voic و تشدید resonance.

برای برطرف شدن سئوالات خود با متخصص مغز و اعصاب کودک در ارتباط باشید.

برچسب ها : بهترین فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ، بهترین فوق تخصص مغز واعصاب ، فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ،  مغز و اعصاب ، بهترین دکتر مغز واعصاب کودکان ، دکتر مغز واعصاب ، دکتر متخصص مغز واعصاب ، روانپزشکی ، جراح مغز واعصاب ، بهترین دکتر مغز و اعصاب ، روانشناسی ، رشته روانشناسی ، روانپزشک ، رشته روانپزشکی ،دکتر مغز و اعصاب کودکان ، کلام ، گفتار.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *