کودک واضح نمیشنود

کودک واضح نمیشنود

 

آمار نشان داده که از هر ۱۰۰۰ کودک، ۲ تا ۳ کودک، دچار کم شنوایی و یا ناشنوایی هستند و از هر ۱۰۰۰ کودک مدرسه ای، ۳۰ کودک کم شنوا و یا ناشنوا هستند.

مشکلات ارتباطی ممکن است به دلیل گوش چسبناک (glue ear) که همان عفونت گوش میانی است ایجاد شود.این احتمال هم وجود دارد که کودک ناشنوایی مادرزادی دوران کودکی داشته باشد.اگر چه بیشتر کودکان ناشنوا از طریق غربالگری بدو تولد شناسایی میشوند اما بعضی از کودکان که کم شنوایی آنها ناگهانی شروع شده یا رو به پیشرفت میرود است ممکن است در بدو تولد شناسایی نشده و باید به شنوایی شناس ارجاع داده شوند.کودکان زیر سن ۵ سال بیشترین گروهی هستند که به عفونت گوش میانی مبتلا می شوند،اگر چه در بعضی موارد تا بزرگسالی هم ادامه پیدا میکند.این مشکل منجر به کم شنوایی موقتی و نوسانی،و تاخیر در رشد گفتار شود و رفتار کودکان و پیشرفت تحصیلی را تحت تاثیر قرار دهد.

کودکان با شکاف لب و کام ، یا شرایط ژنیتیکی مانند سندروم داون ممکن است بیشتر مستعد عفونت گوش میانی باشند،چون شیپور استاشدر آنها کوچکتر است.علاوه بر ارجاع به گفتار درمانی ،کودک باید به کلینیک گوش  و حلق وبینی هم ارجاع داده شود و تحت نظر بهترین متخصص مغز و اعصاب کودکان.

کودک واضح نمیشنود

کودک واضح نمیشنود

فواید ارجاع به گفتار درمانی یا آسیب شناس گفتار و زبان:

  • همکاری با تیم شنواییشناسی جهت ارزیابی سطح فعلی عملکرد گفتار و زبان کودک

تشخیص اینکه کدام مشکل ارتباطی و گفتار و زبان کودک فقط به مشکل شنوایی او مرتبط است و تشخیص افتراقی در صورتی که کودک سایر مشکلات و زبان  هم داشته باشد.

کودک من با شکاف لب و کام به دنیا آمده است.

دلایل احتمالی؟

شکاف لب و یا کام جز ناهنجاریهای مادرزادی هستند.نوع و شدت شکاف میتواند متفاوت باشد شامل:لب به تنهایی (شکاف لب)یا کام (شکاف کام )یا هر دو شکاف .شکاف زیر مخاطی  نیز ممکن است وجود داشته باشد.که اول با نگرانیهایی درباره گفتار کودک در حدود سن ۳ سالگی خودش را نشان میدهد. از نشانه های آن میتوان گفتار خیشومی ، رشد ضعیف تولید گفتار ، سابقه ای از برگشت مایعات یا جامدات ازبینی ،عفونت های گوش و کم شنوایی انتقالی را نام برد.

شکاف لب معمولا در سن سه ماهگی به وسیله ی جراحی ترمیم میشود. شکاف کام معمولا بین ۶ تا ۱۲ ماهگی ترمیم میشود.

این شرایط منجر به رشد ضعیف تولید گفتار ،کاهش وضوح گفتار ، گفتار خیشومی،تاخیر زبانی و مشکلات روانی_اجتماعی میشود.

کم شنوایی و ناشنوایی مادرزادی و اکتسابی

کم شنوایی و ناشنوایی، ممکن است بطور مادرزادی در هنگام تولد (Congenital) و یا بطور اکتسابی (Acquired) بعدا در طول زندگی فرد، ظاهر شود. تفاوت مادرزادی و اکتسابی بودن کم شنوایی کودک در زمان ظاهر شدن آن است و مشخص نمی کند که آیا دلیل این کم شنوایی و یا ناشنوایی ژنتیکی و مادرزادی است یا نه.

ناشنوایی و کم شنوایی اکتسابی و اینکه کودک واضح نمیشنود، ممکن است عامل ژنتیکی داشته باشد که بعدا ظاهر می شود و یا اینکه ممکن است در نتیجه رسیدن آسیب به گوش ( داخلی یا میانی و یاداخلی) و یا اعصاب شنوایی فرد بوجود بیاید. همچنین، ناشنوایی و یا کم شنوایی مادرزادی، ممکن است عامل ژنتیکی نداشته باشد و در نتیجه ابتلا مادر به ویروس خاصی در دوران بارداری، نظیر ویروس سرخجه،بوجود آمده باشد. با این وجود، امار و تحقیق ها نشان می دهند که در حدود بیش از نیمی از کم شنوایی ها و یا ناشنوایی های مادرزادی، عامل ژنتیکی دارند.

انواع کم شنوایی

می توان کم شنوایی ها را بر اساس ناحیه ای از گوش که دچار آسیب شده است، در سه دسته مختلف طبقه بندی کرد:

  • کم شنوایی ترکیبی
  • کم شنوایی حسی عصبی
  • کم شنوایی انتقالی
  • برچسب ها : بهترین فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ، بهترین فوق تخصص مغز واعصاب ، فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ،  مغز و اعصاب ، بهترین دکتر مغز واعصاب کودکان ، دکتر مغز واعصاب ، دکتر متخصص مغز واعصاب ، روانپزشکی ، جراح مغز واعصاب ، بهترین دکتر مغز و اعصاب ، روانشناسی ، رشته روانشناسی ، روانپزشک ، رشته روانپزشکی ،دکتر مغز و اعصاب کودکان ، کلام ، گفتار.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *