لکنت زبان کودک

لکنت زبان کودک

 

کودک من در بعضی ازکلمات گیر میکند یا آنها را تکرار میکند ، چگونه میتوان او را کمک کرد؟

یکی از مسائل و مشکلات خاص دوران کودکی اختلالات و ناروانیهای گفتاری است که از جمله شایعترین آنها میتوان از لکنت زبان کودک نام برد.  لکنت زبان نوعی آشفتگی و اختلال در روانی گفتار است که به صورت تکرار صداها، کشش صداها، قطع روانی کلام، تکرار کلمات، مکث بین واژهها، ناموزنی تکلم و جایگزین کردن واژه ها به منظور جلوگیری از کشش صداها در بین کودکان و نوجوانان مشاهده میشود.

 

دلایل احتمالی؟

نشانه لکنت رشدی یا اکتسابی

این میتواند نشان دهنده لکنت رشدی یا اکتسابی باشد.

لکنت زبان کودک که به آن لکنت رشدی میگوییم در طول دوران کودکی رخ میدهد.علامتهای گفتاری واضح آن عبارتند از:تکرار کل کلمات یا بخشی از کلمات( مثل ما ماما ما مامان ) کشیده گویی (مثل س س س س سرده)و یا مکثهای طولانی و قفل بر روی بعضی از صداها.لکنت اکتسابی معمولا دیرتر شروع میشود اما در کودکان ممکن است دیده شود و ممکن با یک اتفاق مشخص همراه باشد.

ممکن است ببینیم که در طول زمان کمکم استراتژیهای سازگاری با این مشکل یا تغییراتی در رفتار غیر کلامی در کودک پدیدار شود.علاوه بر ترس از لکنت ممکن است منجر به پریشانی روانی یا عاطفی شود.

اگر چه ممکن است خیلی از کودکان لکنت را پشت سر بگذارند اما مداخله زود هنگام برای همه کودکان که لکنت میکنند باعث کاهش ریسک لکنت در اینده میشود همچنین مشکلات عاطفی بعدی را برای کسانیکه دوره لکنتشان بیشتر طول میکشد کاهش میدهد.

لکنت زبان کودک

لکنت زبان

والدین چه کنند؟

چه زمانی از گفتار درمانی کمک میگیریم

کارهای زیر را انجام داده و حتما به متخصص گفتا درمانی مراجعه کنید.هرچه زودتر به بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودک مراجعه کنید مشکل راحت تر و موثرتر برطرف میشود..

–  به کودک زمان دهید تا صحبتش را تمام کند.

– موقع صحبت کودک وسط حرف او نپرید یا او را متوقف نکنید.

– زمانی که کودک دچار لکنت میشود مرتبا تذکر ندهید که ارام باش یا نفس بکش و حرف بزن….اینگونه تذکرات او را بیشتر دچاراسترس و نگرانی از صحبت کردن میکند.

– زمانیکه کودک دچار لکنت میشود به او نشان دهید که محتوای صحبت او برای شما مهمتر است تا نحوه حرف زدنش.

فواید ارجاع گفتار درمانی یا آسیب شناس گفتار و زبان :

شناسایی کودکان در معرض خطر ابتلا به لکنت مقاوم

تسهیل ارتباط راحتتر و کنترل شده تر

بهبود اعتماد به نفس کودک و کاهش پاسخهای عاطفی منفی

حمایت از خانواده ها و مدرسه جهت مدیریت لکنت کودک

مباحث مرتبط

بهترین فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ، بهترین فوق تخصص مغز واعصاب ، فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ،  مغز و اعصاب ، بهترین دکتر مغز واعصاب کودکان ، دکتر مغز واعصاب ، دکتر متخصص مغز واعصاب ، روانپزشکی ، جراح مغز واعصاب ، بهترین دکتر مغز و اعصاب ، روانشناسی ، رشته روانشناسی ، روانپزشک ، رشته روانپزشکی ،دکتر مغز و اعصاب کودکان ،مشکل کلام.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *