اثرات سودمند پروبیوتیک ها در سلامتی

پروبیوتیک (probiotic) که ریشه لاتین دارد، به معنی ((برای زندگی)) است. فلور روده انسان حاوی انواع بسیاری از باکتریها است. بسیاری از این باکتریها برای گوارش بهینه غذا مفیدند. دسته ای از این باکتریها که به باکتریهای پروبیوتیک معروف هستند، علاوه بر کمک به گوارش مولکول های پیچیده، ترکیباتی مانند ویتامین ها و آنتی بیوتیک های مختلف را تولید می کنند که برای بدن مفید می باشد. منبع باکتری های پروبیوتیک لبنیات و میوه ها هستند.

پروبیوتیک

اثرات سودمند پروبیوتیک ها در سلامتی بدن

  • افزایش،بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن
  • فعالیت های ضد سرطانی ضد جهش و آلرژی،بیش فعالی
  • جلوگیری و کاهش عفونت و التهاب روده ای
  • بهبود عملکرد دستگاه گوارشی
  • کاهش شیوع و تدوام اسهال
  • بهبود مشکل عدم تحمل لاکتوز و نفخ در افرادی که با مصرف شیر ناشی می شود
  • اثر مثبت بر میکروفلور روده و مجاری ادراری و کاهش کلسترول خون
  • ساخت برخی ویتامین های (K و B) و اسیدهای آمینه.

نکته: با توجه به اثرات وسیع طیف پروبیوتیک ها در سلامتی، پیشنهاد می گردد فرآورده های غذایی پروبیوتیک مانند ماست و دوغ در سبد غذایی خانواده، قرار گیرد.

امگا-۳ در دوران بارداری و شیردهی

اسیدهای چرب امگا-۳ و به طور خاص DHA، بایستی طی دوران جنینی و ابتدای تولد با مقادیر کافی در مغز جنین و نوزاد تجمع یابد. رشد شناختی، بینایی و نیز سایر عملکردهای نوزاد، ارتباط  مشخصی با جذب امگا-۳ طی دوران بارداری و شیردهی دارد.

مصرف امگا-۳ در دوره بارداری باعث کاهش ریسک زایمان زودرس، سایر عوارض زایمان و افسردگی پس از زایمان می شود. همچنین مصرف امگا-۳ در بارداری و شیردهی سبب رشد بهتر مغزی، عصبی، شناختی و بینایی نوزاد می شود.

خواص دیگر امگا-۳ برای کودکان

امگا-۳ دارای نقش اساسی در رشد و نمو و عملکرد مغزی، تقویت شبکیه چشم و بینایی، افزایش ضریب هوشی، بهبود اختلالات رفتاری و یادگیری، بیش فعالی، اوتیسم و همچنین در کاهش التهاب و بهبود عملکرد ریه ها و کمک به کاهش حملات در کودکان مبتلا به آسم دارد.

  • نکته: با عنایت به اثرات وسیع طیف امگا-۳ در سلامتی پیشنهاد می گردد. فرآورده های دارویی امگا-۳ بعنوان ویتامین های مکمل دوران بارداری،شیرخواران و کودکان بصورت روتین تجویز و استفاده گردد.

دکتر مهران آقامحمدپور فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران

برای طرح پرسش خود در این زمینه بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *