مصرف درست دارو

مصرف درست دارو

 طرز مصرف درست دارو

مصرف درست دارو

مصرف دارو

خود مراقبتی به مسئولیت پذیری افراد در مقابل سلامت خود از طریق اتخاذ سبک سالم زندگی،تدبیراندیشی جهت جلوگیری از بروز حوادث و بیماری ها،نگهداری و استفاده صحیح از داروهای بدون نسخه بیماری های جزئی و مراقبت بهینه بیماری های مزمن گفته می شود.

توجه به مصرف درست و منطقی داروها یکی از موارد خود مراقبتی است،در ادامه برخی نکات در مورد مصرف درست داروها آورده شده است.مصرف درست دارو توسط بیمار باید مورد توجه قرار گیرد،به این منظور بیمار باید اطلاعات لازم را به گروه پزشکی بدهد و اطلاعات مفید و ضروری در مورد مصرف دارو را دریافت کند.

در ملاقات با پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

۱.هنگام مراجعه به مطب پزشک برای ویزیت یا داروخانه برای گرفتن دارو،وارد زیر را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید:

.سابقه ابتلا به بیماری(مانند دیابت،فشارخون،نقرس و…)

.مصرف دارو(شامل داروهای با نسخه پزشک یا داروهای بدون نسخه،مکمل ها و یا داروهای گیاهی و …)می توانید از داروهای مصرفی خود لیست تهیه کنید تا به راحتی در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید.این لیست شامل نام دارو،نام پزشک تجویز کننده دارو،دلیل تجویز دارو و مقدار و زمان مصرف دارو باشد.

.سابقه حساسیت به دارو و یا غذای خاص

.بارداری و یا شیردهی در خانم ها

۲.قبل از ترک مطب یا داروخانه هر سوالی که درمورد داروی تجویز شده دارید،از پزشک یا داروساز مسئول فنی داروخانه بپرسید.برخی از این پرسش ها می تواند موارد زیر باشد:

.این دارو چیست و به چه منظو تجویز شده است؟

.هرچند وقت یکبار و چه مدت باید این دارو را مصرف کنم؟

.اگر یکبار مصرف دارو را فراموش کنم،چه اقدامی باید انجام دهم؟

.چه زمانی دارو اثر خود را نشان می دهد؟

.درصورت بر طرف شدن علائم بیماری،باید مصرف دارو را قطع کنم؟

.عوارض این دارو چیست و اگر یکی از این عوارض در من بروز کرد چه اقدامی باید انجام دهم؟

.آیا نوع ارزان این دارو که بتوانم از آن استفاده کنم وجود دارد؟

.روش درست مصرف این دارو چیست و چه مواردی را باید در مصرف این دارو رعایت کنم؟

.در چه شرایطی باید داروهایم را نگهداری کنم؟

.مصرف داروها با غذا باید چگونه باشد،قبل یا بعد یا بین غذا بای مصرف شوند؟

.آیا داروهای جدی با سایر داروهای مصرفی من و یا غذای خاصی تداخل دارند؟

.آیا می توانم این داروها را با هم مصرف کنم،یا باید بین مصرف آنها فاصله زمانی قرار دهیم؟

.در زمان مصرف این داروها آیا غذا یا نوشیدنی خاصی نباید استفاده شود و یا از انجام چه فعالیت هایی باید اجتناب گردد؟

می توانید قبل از مراجعه به پزشک یا داروساز لیستی از پرسش های خود تهیه کنید تا پرسش های خود را فراموش نکنید.

.تمام ملاقات های پزشک خود را انجام دهید.اگر فکر می کنید برای متوجه شدن یا به خاطر سپردن تمام گفته های پزشک به کمک نیاز دارید،می توانید به همراه یکی از بستگان یا دوستان خود به پزشک مراجعه نمایید.

.در صورتی که پزشک در زمان مصرف دارو برای شما تست های آزمایشگاهی نوشته است،در زمان گفته شده آزمایشات لازم را  انجام دهید و نتایج آن را به پزشک اطلاع دهید.

.برخی داروها در نتایج برخی تست های ازمایشگاهی تاثیر می گذارند و سبب انحراف در مقادیر واقعی نتایج می گردند.

بنابراین اگر دارو مصرف می کنید و به هر دلیلی نیاز به انجام تست های آزمایشگاهی دارید،به پزشک اطلاع دهید و طبق نظر پزشک آزمایش را  انجام دهید.

.در داروخانه تنها از دکتر داروساز حاضر ر داروخانه داروی خود را تحویل بگیرید و دقت نمایید که نسخه شما  ممهور به مهر داروخانه گردد.

.به دلیل شباهت نام برخی داروها و خوانا نبودن نسخه امکان اشتباه وجود دارد.اگر از صحت داروهایی که دریافت کرده اید مطمئن نیستید،حتما از دکتر داروساز و یا پزشک خود سوال نمایید.

.در داروخانه اگر خواندن دستورات دارویی یادداشت شده روی دارو برای شما مشکل است،از داروساز بخواهید با خط درشت تر دستورات پزشک را برای شما یادداشت کند.

.برای دریافت و مصرف صحیح داروهای بدون نسخه(داروهای مشخصی که بدون نسخه پزشک هم قابل تهیه از داروخانه هستند)حتما از اروساز مشاوره بگیرید.برای گرفتن مشاوره مناسب شرایط خود را به درستی بیان کنید.برای مثال اگر دارو مصرف می کنید و یا بیماری خاصی دارید و یا به ترکیبات مشخصی حساسیت دارید یا اگر خانم باردار و یا شیره هستید،داروساز را مطلع سازید.مصرف نادرست و یا نابجای داروهای بدون نسخه می تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد و یا تشخیص بیماری شما را مشکل سازد.

مصرف درست دارو در منزل

مصرف دارو

مصرف درست دارو

.داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید

.اروهایی که برای دیگران تجویز شده است،مصرف نکنید.

.از داروهای مصرفی خود شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه،مکمل ها،داروهای گیاهی و… لیست تهیه کنید.این لیست را با افراد دخیل در درمان خود شامل پزشک،دندانپزشک، داروساز،و… نشان دهید.یک کپی از این لیست را در خانه و یک کپی از آن را به همراه داشته باشید.این لیست می تواند شامل نام دارو،نام پزشک تجویز کننده دارو،دلیل تجویز دارو،مقدار و زمان مصرف دارو باشد.

.هر زمان که با دارویتان مشکل پیدا کردید یا نگران هستید که در مورد شما مضرات دارو بیش از فواید آن باشد،با پزشک خود تماس بگیرید،پزشک ممکن است داروی شما را تغییر دهد.

.از یک راهکار برای یادآوری زمان مصرف دارو استفاده کنید.برخی افراد از جدول،تقویم یا جعبه های مخصوص دارو برای یادآوری زمان مصرف دارو استفاده می کنند،در این زمینه از پزشک  یا داروساز راهنمایی بگیرید.

.قرص ها را نجوید یا خرد نکنید یا نشکنید مگر اینکه پزشک یا داروساز به شما اجازه اده باشند یا روی برچسب قرص ها ذکر شده باشد.

.اگر در بلع داروهای جامد و یا در به خاطر سپردن زمان مصرف دارو مشکل دارید،به پزشکتان اطلاع دهید.

.برای پرهیز از بروز اشتباه،داروها را در تاریکی مصرف نکنید.قبل از برداشتن دارو چراغ ها را روشن کنید و از برداشتن داروی درست مطمئن شوید.

.تاریخ انقضای داروها را چک کنید و داروهای تاریخ گذشته را به روش مناسب معدوم نمایید،در این زمینه می توانید از اروساز راهنمایی بگیرید.

.دارو را به دلیل صرفه جویی در هزینه ها به صورت ناقص مصرف نکنید.در این مورد با پزشک یا داروساز صحبت کنید،ممکن است دارویی ارزان تر و با هزینه کمتر برای شما وجود داشته باشد.

نکاتی در مورد مصرف دارو در سفر

.ممکن است در ایام تعطیل دسترسی شما به داروخانه های روزانه به دلیل تعطیلی آنها مقدور نباشد،ولی همیشه داروخانه های شبانه روزی قابل دسترسی اند.

.چنانچه شما و یا بستگانتان دارویی را به صورت مرتب مصرف می کنید،مطمئن شوید دارو را به حد نیاز طی سفر در اختیار دارید.چرا که بسیاری از داروها مانند داروهای ض تشنج،داروهای بیماری های قلبی،داروهای ضد افسردگی و اختلالات روانی،داروهای ضد دیابت و چربی خون و همچنین آنتی بیوتیک ها،باید مرتب مصرف شوند و قطع ناگهانی این دارو بیمار را دچار مشکل خواهد کرد.

.اگر ضمن حرکت اتومبیل،قطار،کشتی و یا هواپیما،دچار سیجه و حالت تهوع می شوید،می توانید با تجویز پزشک یا اروساز،قبل از آغاز سفر از داروی مناسب استفاده کنید.

توجه کنید که پس از مصرف برخی از داروها باید از رانندگی و یا کار با ماشین آلات خطرناک خودداری کنید.

.نحوه نگهداری داروها را هنگام تحویل گرفتن دارو از داروخانه بپرسید و هیچ گاه داروهای خود را در اتومبیل زیر نور آفتاب قرار ندهید،زیرا دما در اتومبیل بالا می رود و امکان آسیب به دارو افزایش می یابد.اروهای یخچالی را در ظروف مخصوص خنک کننده حمل نمایید.

.در خصوص بیماران دیابتی که انسولین تزریق می کنند توجه به موارد زیر در هنگام سفر ضروری است:

۱.فراهم نمودن انسولین و داروهای مصرفی و سرنگ برای تمام مدت سفر.

۲.همراه داشتن دستگاه یا نوار کنترل قند خون

۳.قند حبه ای،نبات،بیسکوئیت و آب میوه برای درمان کاهش احتمالی قند خون

۴.میان وعده مناسب(مانند میوه و ساندویچ کوچک)

.در خصوص بیماران مبتلا به فشار خون بالا،بهتر است دستگاه فشار سنج و داروهای مصرفی همراه بیمار باشد و از مصرف مواد غذایی حاوی نمک مانند آجیل و تنقلات دارای نمک و مواد غذایی چرب خودداری شود.

.بطور کلی در صورت نیاز می توانید سوالات خود را در زمینه اطلاعات دارویی و موارد مسمومیت،با کارشناسان مرکز اطلاع رسانی داروها و مسموم به شماره تلفن ۱۴۹۰ در میان بگذارید.برخی از این سوالات می توانند در موارد زیر باشند:

۱.نحوه مصرف صحیح داروها

۲.تداخل مصرف همزمان داروها با هم و با مواد غذایی

۳.مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی

۴.عوارض جانبی ناشی از مصرف داروها

۵.سازگاری و نحوه اختلاط داروهای تزریقی

۶.مسمومیت با دارو،سموم و مواد شیمیایی،گیاهان و گازهای سمی،گزیدگی ها.

مباحث دیگر

بهترین فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ، بهترین فوق تخصص مغز واعصاب ، فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ،  مغز و اعصاب ، بهترین دکتر مغز واعصاب کودکان ، دکتر مغز واعصاب ، دکتر متخصص مغز واعصاب ، روانپزشکی ، جراح مغز واعصاب ، بهترین دکتر مغز و اعصاب ، روانشناسی ، رشته روانشناسی ، روانپزشک ، رشته روانپزشکی ،دکتر مغز و اعصاب کودکان ، دارو ، قرص ، شربت ، کپسول .

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *