سوالات رایج بیماری صرع

صرع بیماری طولانی مدت است که با حملات تشنج تکرار شونده مشخص می شود. تشنج وضعیت تغییر عملکرد مغز است که در نتیجه تخلیه الکتریکی بیش از حد سلولهای مغزی اتفاق می افتد.

سوالات رایج بیماری صرع

۱-صرع چیست؟

صرع از شایعترین بیماریهای مغز و اعصاب است و ۱% جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.انواع مختلف تشنج،انواع مختلف صرع و علل مختلف صرع وجود دارد. برای مثال هم تومور مغزی و هم سکته مغزی منجر به تشنج و صرع می شوند.بعضی از این علل قابل تشخیص و درمان با دارو هستند و بعضی نیاز به جراحی دارند.

۲-بعضی از علت های صرع چه هستند؟

حدود ۶۵% موارد صرع جدید علت مشخصی ندارند.در مورد ۳۵% باقیمانده شایعترین علل شامل:

سکته مغزی،بد شکلی های مادرزادی (که با آنها متولد می شویم)، تومورهای مغزی،ضربه و عفونت است. پیدا کردن علت جهت راهنمایی برای درمان مهم است.

۳-چه کسی صرع را درمان می کند؟

_متخصص مغز و اعصاب که در زمینه مغز و سیستم عصبی تخصص دارد بهترین فرد برای تشخیص صرع است.

۴-چگونه صرع تشخیص داده می شود؟

ارزیابی بیمار با صرع به تشخیص نوع تشنج (صرعی-غیر صرعی) و علت آن کمک می کند.تشخیص براساس سابقه بیماری های قبلی بیمار، شامل سابقه فامیلی تشنج، شرایط کلینیکی همراه و داروهای حال حاضر بیمار صورت می گیرد.

پزشک ممکن است از شما سوال های مهمی بپرسد که شامل:

-در چه سنی اولین تشنج شروع شد.

-قبل،حین و بعد از تشنج چه احساسی داشتید.

-چه عواملی به نظر آغاز کننده تشنج است.

-چه مقدار تشنج طول کشید.

-آیا قبلا برای درمان،ضد صرع دریافت کرده اید.

-چه داروهایی تجویز می شد و با چه دوزی.

-آیا داروها موثر بودند.

سایر افرادی که قبل، حین و بعد از تشنج شما را دیده اند، باید برای ارائه جزئیات تشنج شما حاضر باشند.

از معاینه کامل فیزیکی و عصبی، قدرت عضلات،رفلکس ها، بینایی، شنوایی و توانایی حس کردن حواس مختلف برای تشخیص علت تشنج استفاده می شود. سایر تست ها مورد نیاز شامل:

-نوارمغز (Electroencephalogram = EEG) که فعالیت الکتریکی مغز را اندازه می گیرد.

-مطالعات تصویر برداری مغز مانند (Magnetic  Resonance  Imaging = MRI)

-آزمایش خون برای شمارش گلبولهای قرمز و سفید خون،قند خون،سطح الکترولیتهای خون و ارزیابی کارکرد کبد و کلیه (که تست خون کمک به رد کردن بیماری آنها می کند).

سایر تست ها که در صورت نیاز استفاده می شود،شامل:

-(magnetic  resonance  spectroscopy)MRS، (position  emission  tomography)PET، (single photon emission   computed  tomography)SPECT است.

مهمترین بخش ارزیابی ها شامل نوار مغز است به دلیل اینکه تنها تستی است که بطور مستقیم فعالیت الکتریکی مغز را پیدا می کند (تشنج به عنوان فعالیت الکتریکی غیر طبیعی مغز تعریف می شود).

نوار مغز در تشخیص و تعیین نوع صرع مفید است. نوار مغز بطور معمول ۲۰ دقیقه از امواج مغز را ضبط می کند.

۵-چگونه صرع درمان می شود؟

اکثر موارد تشنج های صرعی با دارو کنترل می شوند.نوع دارو بستگی به چندین عامل دارد که شامل نوع تشنج (فوکال)، فرکانس و شدت تشنج،سن فرد، وضعیت سلامت عمومی و سابقه پزشکی.

تشخیص دقیق نوع صرع در انتخاب بهترین دارو حیاتی است.

داروهای زیادی برای درمان صرع وجود دارند که شامل:

فنیتوئین، فنوباربیتال، کابامازپین، پیریمیدون، اتوسوکسیماید، اسیدوالپروئیک، ویوالپروئیکس، دیازپام، فلبامات، گاباپنتین، لاکوزامید، لاموتریجین، یتاگابین، ترپیرامات، لوتیراستام، زونیامید، پره گابالین و روفینامید.

بطور کلی در نوع مشخصی از صرع تفاوت کمی بین داروهای مناسب آن وجود دارد و انتخاب دارو اکثرا براساس سایر موارد ویژه هر بیمار صورت می گیرد مانند:چه عوارض جانبی قابل تحمل است  و چه روش تجویزی قابل قبول است.

علیرغم تفاوت بسیار انواع صرع بطور کلی داروها قادر به کنترل ۷۰% تشنج ها هستند. ممکن است پیدا شدن داروی مناسب و مقدار مناسب دارو برای شما چندین ماه زمان ببرد. حین این دوره شما با تست خونهای متناوب بررسی می شوید و بسیار مهم است که دوره پیگیری با پزشک و آزمایشگاه را جهت کاهش خطر عوارض جانبی بطور دقیق انجام دهید.

وقتی تشنج علیرغم استفاده داروی ضد صرع ادامه می یابد،ممکن است به این دلیل باشد که حملاتی که تشنج در نظر گرفته می شود  در واقع تشنج نباشد و در این موارد استفاده از بررسی نوار مغز همراه با فیلم برداری بسیار مناسب است.

۶-عوارض جانبی داروهای ضدصرع چه هستند؟

عوارض جانبی داروها به دوز دارو، نوع دارو،مدت درمان بستگی دارد. عوارض جانبی با دوز بالاتر بدتر می شود ولی با گذشت زمان به دلیل تطابق بدن با شدت کمتری بروز پیدا می کند.داروهای ضد تشنج با دوز کم شروع می شوند و به آرامی افزایش می یابند.

عوارض جانبی داروهای ضد تشنج بصورت دوبینی و یا تاری دید،ضعف،خواب آلودگی،عدم تعادل،احساس ناراحتی معده،دانه های پوستی،کاهش گلبولهای قرمز،مشکلات کبدی،تورم لثه ها،ریزش مو،افزایش وزن و لرزش بروز می کنند.

۷-موارد احتیاط در خانم های باردار چه هستند؟

خانم هایی که تشنج دارند نیز در صورت مراقبتهای بارداری مناسب قادر به داشتن فرزند سالم می باشند و این نکته بسیار مهم است که خانم های مبتلا به صرع قبل از بارداری این مسئله را با پزشکشان در میان بگذارند.همه خانم های مبتلا به تشنج در سنین باروری باید مولتی ویتامین های حاوی فولیک اسید را روزانه مصرف کنند زیرا بعضی داروهای ضد صرع ویتامین های ضروری را در بدن کاهش می دهند.

بسیاری از داروهای ضد تشنج مانع کارکرد مناسب داروهای ضد بارداری می شوند که ممکن است منجر به بارداری ناخواسته شود.اگر بارداری ناخواسته اتفاق بیفتد نباید داروی ضد تشنج بدون مشورت با پزشک بصورت سرخود قطع شود.قطع ناگهانی داروی ضد تشنج منجر به تشنج های مکرر می شود که به کودک صدمه می زند.

میزان تکرار تشنج در طول بارداری تغییر چشمگیری ندارد.سطح خونی داروها باید مرتب چک شود.بدلیل اینکه سطح خونی دارو حین بارداری مرتب کاهش می یابد و به کمترین سطح خود،نزدیک زایمان می رسد که ممکن است منجر به عود تشنج شود.تمام موارد تشنج حین بارداری باید به پزشک گزارش شود. خانم ها نباید هیچوقت داروها را بدون مشورت با پزشکشان قطع کنند.

اکثر خانم های باردار مبتلا به صرع می توانند زایمان طبیعی داشته باشند ولی در بعضی موارد نیاز به عمل سزارین می باشد.

خانم هایی که داروی ضد تشنج مصرف می کنند می توانند به فرزندشان شیر دهند.بعضی داروها منجر به خواب آلودگی یا تحریک پذیری نوزاد پس از شیردهی می شوند،در این صورت تغذیه با شیر مادر را تا زمان مشورت با پزشک قطع نمائید.

۸-جراحی صرع چیست؟

جراحی صرع به خارج کردن منطقه ای از مغز که مسئول سیگنال های الکتریکی ایجاد کننده تشنج است با عمل جراحی گفته می شود.این منطقه با کمک تصویر برداری،نوار مغز و علائم بالینی حین تشنج مشخص می شود.جراحی صرع می تواند با حذف کردن منشا تشنج و صرع باعث درمان قطعی تشنج شود.

۹-چه کسی برای درمان جراحی صرع انتخاب می شود؟

کسانی که تشنج آنها در منطقه فوکال مغز شروع می شود و با داروها کنترل نشده است ،جهت جراحی کاندید می شوند. این منطقه ممکن است کوچک باشد و یا مناطق مختلف مغز را درگیر کرده باشد.بررسی کامل قبل از جراحی شامل نوار مغز همراه بررسی با فیلم برداری و MRI می باشد.

۱۰-انواع جراحی صرع چه هستند؟

جراحی شامل تخریب و یا خارج کردن بخشی از مغز است که مسئول ایجاد تشنج است.تومور مغزی،ناهنجاری های عروقی،سکته های قدیمی،ناهنجاری های مادرزادی در صورتی که عامل تشنج شناخته شوند باید درمان شوند.

مرسومترین نوع جراحی،جراحی خارج کردن لوپ تمپورال (گیجگاهی) مغز است.قبل از خارج کردن لازم است با قرار دادن الکترودهای نوار مغز بطور مستقیم روی مغز،کانون تشنج مشخص گردد.

دکتر مهران آقامحمدپور فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران

برای طرح پرسش خود در این زمینه بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

1 پاسخ

قوانین و تبلیغات

  1. مجله کلیک گفت:

    از بهترین مفالات صرع
    ممنون از دکتر آقامحمد پور

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *