تسریع روند تکامل شیرخواران ۱۲-۶ ماهه

تسریع روند تکامل شیرخواران آن از ۱۲-۶ ماهگی نیازمند انجام فعالیت های فکری، ذهنی و گفتاری خاصی است. با روش های تسریع روند تکامل شیرخوارن بیشتر آشنا شوید.

sb10064105x-001-56a059785f9b58eba4b00101

تحریکات مناسب روانشناختی برای شیرخواران ۶-۱۲ ماهه

الف) فعالیت های فکری- ذهنی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۶ ماهه

-کودک را جلوی آیینه برده و تصویرش را در آیینه به خودش نشان دهید و نامش را بگوئید مثلا این زهرا است، این تویی. با این کار کودک درکی از خودش به دست می آورد.

-از کلمه نه استفاده کنید تا کودک یادبگیرد چه کارهایی را نباید بکند و در آینده بتواند در مقابل دوستان ناباب و انواع انحرافات و آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد و … یک نه بزرگ بگوید.

-وقتی با کودک صحبت می کنید اسمش را شمرده، واضح و با صدای بلند بگوئید.

-صداهایی که کودک از خود در می آورد تکرار کنید، مانند « با»، « دا»، « ما » .

ب) فعالیت های حرکتی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۶ ماهه

-گاه کودک را طاق باز روی زمین گذاشته و اسباب بازی را کمی بالا و دور از چشمان او نگه دارید تا برای دیدن آن، مجبور شود سرش را از زمین بلند کند.

-برای لحظاتی کودک را ایستاده تگهدارید تا او ایستادن را تمرین کرده و یاد بگیرد.

-برای لحظاتی کودک را نشسته کنار دیوار روی بالش و یا پتو قرار دهید به طوری که به دیوار تکیه کند و هر وقت خسته شد خودش تغییر وضعیت دهد.

-سعی کنید از روروک استفاده نکنید تا کودک بتواند چهار دست و پا رفتن را یاد بگیرد. چهار دست و پا راه رفتن برای رشد روانی و ذهنی کودک لازم است.

-بیسکویت مادر یا تکه نانی به دست کودک بدهید تا خودش آن را بخورد. اطراف کودک اسباب بازی های مختلف رنگارنگ و اشیاء و وسایل مختلف قرار دهید.

-هنگام غذا دادن، گاها قاشق کوچکی به دستش بدهید تا با قاشق غذا خوردن را یاد بگیرد.

پ) فعالیت های گفتاری در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۶ ماهه

-وقتی او « ب ب » می گوید شما هم « ب ب » بگوئید. او به شما می خندد و از تکرار این کار لذت می برد.

-صداهای کودک را تقلید کرده و با او آرام و صریح و همراه با تغییر حالت صورت صحبت کنبد تا مفهوم حرفهایتان را به او بفهمانید.

-گاها کودک را به هنگام بیداری در رختخوابش تنها بگذارید تا با خودش زمزمه و بغبغو کند و در هنگام گریه پیش او بروید.

ت) فعالیت های فکری- ذهنی در تسریع روند تکامل شیرخواران  ۵/۷ ماهه

-در اطراف کودک اشیاء بی خطر بگذارید تا با آنها بازی کرده و تجربه کسب کند.

-اسباب بازی ها را کمی دورتر از دسترس کودک قرار دهید و هنگامی که آنها را در خواست می کند، به او اسباب بازی بدهید.

-گاها به کودک خوراکی هایی بدهید که بتواند خودش با دست برداشته و بخورد مانند بیسکویت مادر، سیب زمینی سرخ کرده، هویج پخته.

-به هنگام حمام کردن کودک با او آب بازی کنید، کودک را در وان مخصوص کودک نشانده و وسایلی مانند پیاله، کوزه و پارچ نشکن در دسترس او بگذارید تا او بتواند آنها را با آب پر و خالی کند.

ث) فعالیت های حرکتی در تسریع روند تکامل شیرخواران  ۵/۷ ماهه

-برای تقویت اعتماد به نفس و استقلال کودک، او را در زمین بطور نشسته قرار داده و خودتان با فاصله کمی در مقابلش نشسته و دستهایتان را به طرف کودک دراز کرده اسمش را صدا کنید. به کودک اسباب بازی نشان دهید و از او بخواهید پیش شما بیاید، با این کار او یاد می گیرد که روی زمین خزیده و حرکت کند.

-کودک را روی رختخواب یا روی زمین بطور ایستاده نگه داشته و در وضعیت ایستاده با او بازی کنید تا ران هایش آماده راه رفتن شوند.

-کودک را روی پتوی نرم در وضعیت نشسته گذاشته و کف دست خود را روی پشت او قرار داده و به آرامی به جلو هل دهید. مواظب باشید که کودک به زمین نیفتد. با این کار او یاد می گیرد که دستهایش را باز کرده و به زمین تکیه کند. ( آموزش محکم و استوار نشستن)

-بشقاب غذا و قاشق را جلوی او بگذارید تا هر طور که دوست دارد با دست یا قاشق را جلوی او بگذارید تا هر طور دوست دارد با دست یا قاشق بازی کند و غذا بخورد.

-به کودک قاشق چوبی، کاسه، قابلمه و یا طبل اسباب بازی داده تا بتواند سر و صدا کند.

-به کودک چند مکعب اسباب بازی داده و به او یاد بدهید که چگونه یک مکعب را روی مکعب دیگر بگذارد.

-چند اسباب بازی که تولید صداهای مختلفی می کنند ( مثل جغجغه، دسته کلید، اسباب بازی هایی که با فشردن صدا می دهند) را به فاصله های خیلی کم با نخ نسبتا ضخیم به همدیگر بسته، سپس یک سر دیگر را به لباس کودک گره بزنید تا او بتواند آنها را به دست گرفته و رها کند. با این کار کودک یاد می گیرد که چگونه مدتها به تنهایی بازی کند.

خ) فعالیت های گفتاری در تسریع روند تکامل شیرخواران۵/۷ و ۵/۸ ماهه

-وقتی کودک یک کلمه با معنی مثل بابا گفت، شما آن کلمه را تکرار کرده و خوشحالی خود را با بوسیدن او و آفرین گفتن نشان دهید.

*امام صادق (ع) در مورد اهمیت تشویق می فرماید:

هرکس به مسلمانی آفرین بگوید، خداوند متعال تا قیامت برایش آفرین می نویسد.

 ح) فعالیت های فکری- ذهنی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۸ ماهه

-کارهای مربوط به کودک مثل غذا دادن، حمام کردن و خوابانیدن او را در ساعت های مشخصی انجام دهید تا کودک مفهوم نظم در زندگی را یاد بگیرد و موقع انجام این کارها برایش توضیح دهید. مثلا « حالا وقت ناهار است، اول پیش بندت را می بندم بعد تو سرجایت می نشینی و مامان( پدر یا مراقب کودک) به تو غذا می دهد. به به! چه ناهار خوشمزه ای.»

-وسایل بی خطر و نشکن آشپزخانه مثل کاسه، قابلمه، قاشق چوبی را به او بدهید تا با آنها بازی کند.

-به کودک اسباب بازی های تولید کننده صدا مثل جغجغه بدهید. در این صورت او هم شنیدن را یاد گرفته و هم از تولید صدا خوشحال می شود.

ج) فعالیت های حرکتی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۸ ماهه

-برای آموزش ایستادن به کودک، او را کنار میز یا صندلی روی زمین گذاشته و به او کمک کرده تا با گرفتن آن خود را آرام آرام بالا کشیده و بدون اینکه تعادلش بهم بخورد، بایستد.

-کودک را در وضعیت نشسته قرار دهد و اسباب بازیهایش را کمی دورتر و در اطراف او ( جلو، پشت، چپ و راست) قرار دهید. کودک برای رسیدن به آنها خم می شود و با این تمرین یاد می گیرد که هنگام خم شدن تعادلش را حفظ کند.

-وقتی کودک در حال ایستاده باشد به او کمک کنید تا با خم کردن مفصل لگن زانویش بنشیند.

-دو مکعب هم اندازه و هم حجم را روی هم گذاشته و سپس آن دو مکعب را درست در کنار یکدیگر روی زمین قرارداده و این کار را چند بار تکرار کنید. با این بازی کودک خواهد فهمید که این دو مکعب از نظر اندازه و حجم با هم برابرند.

-شما نام چیزی را بگوئید و کودک به آن اشاره کند مثلا بپرسید: گربه کو؟ جوجه کو؟ بالش کو؟ با او کلاغ پر بازی کنید.

-قسمتی از یک وعده از غذاهای او شامل تکه های کوچک مواد غذایی مثب سیب زمینی سرخ کرده بت هویج آب پز بدهید تا کودک بتواند آنها را با دست برداشته و بخورد.

-جلوی چشم کودک چند مکعب هم اندازه را روی هم و یا به صورت قطار به دنبال هم لچینید تا این کار شما را ببیند.

چ) فعالیت های گفتاری در تسریع روند تکامل شیرخواران (۵/۷ و ۵/۸ ماهه)

-وقتی کودک یک کلمه با معنی مثل بابا گفت، شما آن کلمه را تکرار کرده و خوشحالی خود را با بوسیدن او و آفرین گفتن نشان دهید.

د) فعالیت های فکری- ذهنی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۹ ماهه

-به کودک اسباب بازی هایی مثل زنگوله، بوق، شیپور، کاسه پلاستیکی و قاشق چوبی که صدا می دهند، بدهید.

-عروسکی نرم و پارچه ای را به کودک داده و در جلوی چشم او به عروسک، لباس پوشانده و در بیاورید.

-در جلوی کودک توپ پارچه ای را به زمین انداخته و بردارید تا او این بازی را یاد بگیرد.

-با او دالی موشه بازی کنید.

-به کودک یاد بدهید تا اشیائی مانند قرقره را به داخل قوطی انداخته و سپس قرقره را از قوطی خارج کند.

-برای کودکتان کتابهایی که حاوی تصاویر بزرگ و رنگی شاد و زیبای انسان، حیوانات، اشیاء و میوه های آشنا (مثل توپ، گربه، جوجه، سیب، پرتقال و …) باشد تهیه کرده و همراه شیرخوار خود این کتاب ها را ورق بزنید. تصاویر آنها را برایش توضیح دهید و درباره تصاویر کتاب برایش قصه بگوئید.

-برای خودتان بهترین زمان کتاب خواندن زمانی است که خانه آرام و بی سر و صدا باشد. ( مثلا قبل از خوابانیدن شیرخوار)

امام علی (ع): هرکس خویشتن را با کتاب خواندن سرگرم سازد آرامش خاطر را از دست نخواهد داد.

ذ) فعالیت های حرکتی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۹ ماهه

-سعی کنید کودک انگشتان شما را در دستش گرفته و با کمک نشسته و بعد بلند شده و بایستد. پس از انجام این کار، او را تشویق کنید.

-کودک را در وضعیت نشسته قرار داده و اسباب بازی را در طرف چپ یا راست و یا پشت او قرار دهید تا کودک به طرفین و یا پشت بچرخد. مراقب باشید که کودک نیفتد.

-شیرخوار را در حالت چهار دست و پا قرار داده و با فاصله کمل نزدیک او نشسته و دست هایتان را به سویش دراز کرده و اسمش را صدا بزنید و در حالی که یک اسباب بازی خوشرنگ به او تعارف می کنید، از او بخواهید پیش شما بیاید. ( آموزش چهار دست و پا رفتن)

-در حالی که کودک با تکیه بر صندلی یا میز ایستاده، یکی از زانوهایش را خم کرده و پایش را از زمین بلند کنید، اجازه بدهید. کودک پایش را زمین بگذارد، سپس پای دیگرش را به همین ترتیب بلند کنید. در حین انجام این کار با خنده و خوشحالی و با آفرین گفتن او را تشویق نمائید. ( آموزش راه رفتن)

-در حالتی که کودک دستش را به جایی گرفته و ایستاده، از پشت، شانه ها یا ران هایش را به آرامی نگهدارید تا بتواند به راحتی از دست هایش برای بازی کردن و یا گرفتن اشیاء استفاده کند.

-اشیاء و اسباب بازی های در دسترس کودک قراردهید تا او بتواند آنها را برداشته و بیاندازد. وقتی کودک اجسام را رها کرده و به زمین می اندازد او را تشویق نمائید.

-کودک را نشانده و پاهای او را باز کنید سپس توپی را به طرفش قل داده و او را تشویق کنید تا توپ را به طرف شما قل دهد.

-کودک را در وضعیت نشسته قراردهید، یک ظرف و چند شیء به اندازه متوسط که نتواند آن را در دهان بگذارد، در کنار او قراردهید. سپس به او نشان دهید که چگونه می توان اشیاء را در ظرف گذاشته و از آن برداشت. وقتی کودک از شما تقلید کرد و همان کار را انجام داد، او را تشویق کنید.

ر) فعالیت های گفتاری در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۹ و ۵/۱۰ ماهه

-با نشان دادن تصاویر و اشیاء و استفاده از حرکات دست و پا و بدن و حالات صورت، بارها و بارها معنی کلمات را به او بفهمانید. کودکان زمانی می توانند حرف بزنند که معنی کلمات را بفهمند.

ز) فعالیت های فکری- ذهنی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۱۰ ماهه

  • برای کودکتان کتاب ها و مجلات ساده ای که تصویر دارند، بخوانید.
  • درباره چیزهایی که با هم می بینید برایش قصه های ساده و کوتاه تعریف کنید.( افزایش قدرت تمرکز)
  • به کودک نشان دهید که چگونه دست بزند.
  • در جلوی چشم کودک با چند مکعب ستونی بسازید بعد به آن ضربه بزنید تا بریزد و بگوئید: « همه ریختند زمین» با این کار او می فهمد که برای هر اتفاقی علتی وجود دارد.
  • دست کودک خود را به ترتیب روی هر یک از شکل های رنگی یک کتاب بگذارید و نام آن را چندبار تکرار کنید.

و) فعالیت های حرکتی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۱۰ ماهه

-تمرین های حرکتی مربوط به ۵/۹ ماهگی را تکرار کنید.

-اجازه دهید تا کودک انگشتان اشاره هر دو دستتان را گرفته و خودش را بالا کشیده و بایستد. وقتی ایستاد، به او لبخند زده، و آفرین بگوئید تا کودک از این کار احساس غرور کند.

-کودک را روی چهارپایه و یا صندلی مخصوص کودک قرار داده و یا سکویی از چند کتاب یا یک قابلمه درست کرده و روی آن بنشانید، طوری که رانهایش موازی زمین بوده و کف پاها کاملا روی سطح زمین قرار بگیرد. سپس چند شیء را از جهت های مختلف به او بدهید.

-به کودک چیزی بدهید و سپس آن را با ملایمت و مهربانی و بدون استفاده از زور از دست او بگیرید. این بازی را چندبار تکرار کنید.

-کودک را در آغوش گرفته و به آرامی تکانش دهید و یا حرکت کرده و بچرخید. کودک را برقصانید و یا با او تاب بازی کنید.

س) فعالیت های گفتاری در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۹ و ۵/۱۰ ماهه

-با نشان دادن تصاویر و اشیاء و استفاده از حرکات دست و پا و بدن و حالات صورت، بارها و بارها معنی کلمات را به او بفهمانید. کودکان زمانی می توانند حرف بزنند که معنی کلمات را بفهمند.

ش) فعالیتهای فکری- ذهنی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۱۱ ماهه

  • اشیاء گوناگون و قسمتان های مختلف بدن کودک را به او نشان داده و نام آنها را تکرار کنید.
  • وقتی کار خوبی انجام می دهد و یا کلامی را درست ادا می کند و یا چیزی را می فهمد، او را تشویق کنید.
  • به کودک داستان گفته و درباره کارهای روزمره زندگی برایش صحبت کنید تا شیرخوار بیشتر با محیط اطرافش آشنا شود.
  • کارهای ساده ای انجام دهید تا کودک بتواند از شما تقلید کند. مثلا با انگشت به بینی خود اشاره کرده و بگوئید:« این بینی مامان است» سپس انگشت او را گرفته و با آن به بینی خودش اشاره کرده و بگویید:« این بینی علی است».

ص) فعالیت های حرکتی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۵/۱۱ ماهه

-وسایل محکم و ثابت منزل مانند مبلمان را دور اتاق طوری بچینید که فقط یک قدم با هم فاصله داشته باشند تا کودک بتواند در اطراف اتاق گردش کند. وسایل شکستنی و خطرناک را از دسترس او دور کنید.

-یک دست کودک را بگیرید تا با شما راه رفته و راه رفتن را تمرین کند. ( آموزش راه رفتن)

-اگر کودک در حال ایستاده، اسباب بازی را که در دست دارد به شما تعارف کرد، آن را گرفته و سپس همان اسباب بازی را به او تعارف کنید تا دوباره آن را از دست شما بگیرد.

-وقتی روی رختخواب نشسته و یا ایستاده است و یا وقتی چهار دست و پا می رود، با خنده و شادی او را تشویق کنید و پس از یک هشدار کلامی به آرامی او را هل داده تا تعادلش را از دست بدهد و روی رختخواب بیفتد . او با این کار افتادن را بدون ترس می آموزد.

-دو مکعب اسباب بازی را در یک دستش بگذارید هر چند که هر دو مکعب را به زمین بیاندازد.

-کودک را تشویق کنید تا غذایش را بیشتر با قاشق به دهانش بگذارد.

ض) فعالیت های فکری- ذهنی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۱۲ ماهه( یک سالگی)

-برای کودک قصه های کوتاه بخوانید تا توانایی های ذهنی او تقویت شده و با صدای حیوانات آشنا شود. مثل « شنگول و منگول» « خاله پیرزن» « عموزنجیرباف».

-کودک را تشویق کنید تا احساسات و عواطف خود را نشان دهد. مثلا عروسک را نوازش کرده، سگ اسباب بازی را بزند و مادر و برادر و خواهر را ببوسد و دست های خود را دور گردن پدر حلقه کند.

ه) فعالیت های حرکتی در تسریع روند تکامل شیرخواران ۱۲ ماهه( یک سالگی)

-وقتی کودک ایستاده و دستش را به اسباب منزل گرفته، با فاصله کمی از او نشسته، دست های خود را به طرفش دراز کرده، و از او بخواهید پیش شما بیاید.

-برای اینکه کودک را تشویق کرده که هنگام ایستادن اسباب و اثاثیه ای را که برای راه رفتن از آن کمک می گیرد، رها کند و راه برود، کم کم فاصله بین وسایل اتاق را از هم بیشتر کنید.

-دو مکعب اسباب بازی را در یک دستش بگذارید هر چند ممکن است هر دو مکعب را به زمین بیاندازد.

-کودک را تشویق کنید تا غذایش را بیشتر با قاشق یه دهانش بگذارد.

دکتر مهران آقامحمدپور فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران

برای طرح پرسش خود در این زمینه بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *