تکنیک های رفتار درمانی در کودکان

تکنیک های رفتار درمانی در کودکان

تکنیک های رفتار درمانی در کودکان

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

رفتار درمانی کودکان اوتیسم

تکنیک های رفتار درمانی در کودکان

روش تقویت مثبت:فرآیندی که در آن رفتار مورد نظر نیرومند میشوند.اگر ارایه چیزی را داشته باشیم که فرد خواستار آن است ،تقویت مثبت نامیده میشود.در صورتی که پیامد رفتار خلاصی یا اجتناب فرد از چیز نامطلوب باشند که از آن بیزار است به آن تقویت منفی گفته میشود.

تکنیک های رفتار درمای در کودکان را جدی بگیرید مثلا تحسین،تمجید،ستایش ، جایزه و … مثالهایی از تقویت مثبت اند اما آنجه کاربرد این روش را از کاربرد رایج آن توسط مردم عادی متمایز میکنند ، کاربرد نظام دار آن است.

فنون رفتار درمانی

عوامل موثر بر افزایش اثر بخشی روش تقویت مثبت:

الف)انتخاب رفتار مورد نظر و رفتار نهایی :مثلا اگر میخواهید رفتار دوستانه را افزایش دهید ابتدا آن را به رفتارهای کوچکتر مثل لبخند زدن دست دادن و … تجزیه کنید و سپس رفتار نهایی را دنبال کنید.

ب)انتخاب تقویت کنندههای مناسب:نوع تقویت کنندههای مثبت برای هر فرد و در شرایط مختلف ،این تقویت کنندها ۸ دسته اند:

– نخستین: برطرف کننده ی نیاز های فیزیو لوژیک مثل آب و هوا و غذا و …

– شرطی:در اصل خاصیت تقویتی ندارد ولی بر اثر مجاورت با تقویت کننده ها ی نخستین خاصیت تقویتی پیدا کرده اند.جایزه ،مدرک ، نمره ، پول و…

– تعمیم یافته:در موقعیت های متعدد خاصیت تقویت کنندگی دارد چون اثر تقویت کنندگی آنها از یک موقعیت دیگر تعمیم پیدا کرده است مثل پول که در هر شرایطی و برای هر کسی خاصیت تقویت کنندگی دارد.

– اجتماعی: در یک موقعیت اجتماعی توسط دیگران داده میشود مثل بوس کردن ، لبخند زدن ، توجه کردن و …

– پته ای: پته به یک کاغذ ، ستاره ، ژتون ، مهر فلزی یا چوبی گفته میشود که پس از رفتار مطلوب شخص به او داده میشود و او میتواند بعدا آن را با تقویت کننده دلخواه خود معاوضه کند.مثلا اگر ۱۰ ژتون جمع آوری کند ، میتواند مقداری پول دریافت کند.

– فعالیتی:منظور فعالیت هایی است که کودک دوست دارد انجام بدهد و به آن کمتر پرداخته میشود .مثلا معلم میگوید هر کس این سوال را درست جواب بدهد میتواند به حیاط برود و بازی کند.

مطالب مربوطه

بهترین فوق تخصص مغز واعصاب کودکان در تهران، بهترین فوق تخصص مغز واعصاب ، فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ،  مغز و اعصاب ، بهترین دکتر مغز واعصاب کودکان ، دکتر مغز واعصاب ، دکتر متخصص مغز واعصاب ، روانپزشکی ، جراح مغز واعصاب ، بهترین دکتر مغز و اعصاب ، روانشناسی ، رشته روانشناسی ، روانپزشک ، رشته روانپزشکی ،دکتر مغز و اعصاب کودکان ، تکنیک های رفتار درمانی در کودکان

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *