کج خلقی کودکان

کج خلقی کودکان

بد اخلاقی کودک سه ساله

کج خلقی ها  اغلب گفته می شود که کودکان دو ساله از نظر رفتاری ((وحشتناک اند ))زیرا آن ها در این سن خیلی بد اخلاقی می کنند ولی آنچه مسلما است اینکه این مشکل از روز تولد دو سالگی شروع نمی شود و در آغاز سه سالگی از میان نمی رود . در میان کودکان یک ساله هم می توان کج خلقی هایی را دید ، همچنین بسیاری از افراد چهل و پنج یا پنجاه ساله هم وجود دارند که در را به هم می کوبند و ظروف را می شکنند و دستشان را برروی بوق ماشین نگه می دارند . بد اخلاقی های عصبی کودکان هم می تواند به صورت پا به زمین کوبیدن جیغ و داد و گریه صدا دار پرت کردن وسایل خانه ، کوبیدن تن به زمین و… باشد . بیشتر والدین باید تعدادی از این بد اخلاقی ها را تحمل کنند به ویژه بین دو تا سه سالگی که کودک می خواهد استقلالش را تثبیت کند و همه کارها را آن طور که خودش می خواهد انجام دهد نه آن طور که شما به او می گویید .

کج خلقی کودکان

این گونه بد اخلاقی ها معمولا با بزرگتر شدن کودک کمتر دیده می شود ، ولی در سنین بالاتر به شکل دیگری بروز می کنند. مطالعه لاپوس و مونک در سال ۱۹۵۸ که روی ۴۸۲ کودک بین شش تا دوازده ساله انجام شد ، نشانگر آن است که ۸۰ در صد این کودکان ، ماهی یک بار یا بیشتر ۴۸ درصد آن ها هفته ای دو بار ه یا بیشتر و۱۱ در صد هم روزی یک با یا بیشتر از کوره در می روند . به طور کلی ، مشخصات شخصیتی و وضعیت اعصاب کودکان با یکدیگر بسیار متفاوتند . حتی در میان اعضای یک خانواده نیز ممکن است یکی از فرزندان خیلی خونسرد باشد و به ندرت عصبانی شود در حالی که فرزند دیگر از همان سنین پایین شروع شروع به عصبانی شدن می کند و این حالت در او ماندگار می شود .بسیاری از کودکان هم تا وقتی به مدرسه نرفته اند عصبانیتشان بروز نمی کند ممکن است کودک شما کج خلقی را از خصوصیات رفتاری شما به ارث برده باشد ، درست به همان گونه که رنگ چشمش را به ارث برده است پس نباید به دلیل کج خلقی های او زود قضاوت کنید و خودتان را سرزنش کنید ، همان طور که نباید در صورت خوش اخلاق بودن کودک نتیجه قطعی بگیرید که تربیت شما درست بوده و خودتان را تحسین کنید .

علت کج خلقی کودکان

کج خلقی کودک هر علتی که داشته باشد ، نباید باعث شود شما دائما واهمه داشته باشیدکه در صورت عمل نگردن به یکی از تقاضاهای کودک با صحنه ای چون کوبیدن خودش به زمین و جیغ و فریاد او روبرومی شوید . شما می توانید این گونه رفتارها را با برخورد و واکنش درست در هنگام بروز و بعد از آن تغییر دهید. شما می توانید ساختار پاسخ گویی به این گونه رفتارها را طوری تغییر دهید که ضمن اینکه باعث می شوید کودک مستقل بار بیاید به او کمک کنید که نظرات و عقایدش را به شکل پذیرفته ای مطرح کند ، حتی در صورتی که با خواسته هایش مخالفت شده باشد .

علت کج خلقی کودک

کج خلقی کودک

کودک برای بد اخلاقی هایش دلیل دارد . ممکن است او یک بار بر حسب تصادف بد اخلاقی کرده باشد و به تجربهدریافته باشد که این کار می تواند خواسته هایش را بر آورده کند . یک کودک خردسال مفهوم روان شناختی خونسردی یا کج خلقی را نمی داند ، ولی می تواند دریابد که چه رفتاری اورا به اهدافش می رساند و این تجربه را به وسیله آزمودن بزرگسالان به دست می آورد کودک درمی یابد که اگر یک بار توانست نظر شما را درباره خریدن یک اسباب بازی که با خرید آن مخالف بودید ، تغییر دهد و این کار را بدین صورت انجام داد که از رفتن به رختخواب خودداری کرد و وقتی خیلی خوابش گرفت با استقبال و توجه شما روبرو شد ، بار دیگر هم می تواند با رفتار مشابهی نظر شما را درباره موارد مشابه دیگری تغییر دهد . بنابراین ، اغلب اوقات کج خلقی ها هدف دار هستند و اگر کودک بداند که با کج خلقی به آن هدف نمی رسد ، احتمال کمی دارد که به این کار مبادرت کند .

ما به شما اطمینان می دهیم که بد اخلاقی ها در ۹۹ درصدموارد ، برای جلب نظر شما است . البته کودکان گاهی فقط به این دلیل بد اخلاقی می کنند که بیش از حد خسته و یا به شدت از نظر روحی بر انگیخته شده اند ولی نمی توانند احساساتشانرا به درستی بروز دهند .گاهی هم کودک وقتی نمی تواند کاری را که بسیار دوست دارد به درستی انجام دهد ، ناراحتی و نا امیدی خود رابا عصبانیت و بد اخلاقی نشان می دهد . به هر حال ، علت بروز این گونه کج خلقی ها هرچه باشد این گونه رفتارها اصلا  پذیرفتنی نیست . کودک باید دریابد که چنین رفتارهایی درست وشایسته نیستند و با به کار گیری آن ها راه به جایی نمی برد . او باید دریابد که داد و فریاد وسر و صدا راه انداختن وخود به زمین کوبیدن نه می تواند شما را به انجام کاری وادارد ، نه خستگی اورا بر طرف می کند ، نه از او سلب مسولیت می کند و نه تصمیم شما را تغییر می دهد.

مطالب مربوطه

بهترین فوق تخصص مغز واعصاب کودکان در تهران، بهترین فوق تخصص مغز واعصاب ، فوق تخصص مغز واعصاب کودکان ،  مغز و اعصاب ، بهترین دکتر مغز واعصاب کودکان ، دکتر مغز واعصاب ، دکتر متخصص مغز واعصاب ، روانپزشکی ، جراح مغز واعصاب ، بهترین دکتر مغز و اعصاب ، روانشناسی ، رشته روانشناسی ، روانپزشک ، رشته روانپزشکی ،دکتر مغز و اعصاب کودکان ، کج خلقی کودکان.

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *