درمان کج خلقی کودکان

درمان کج خلقی کودکان

درمان کج خلقی

به بد اخلاقی های کودک بی اعتنایی کنید. این روش ، سریع ترین راه خلاصی از  کج خلقی های کودکتان است زیرا هدف اصلی بیشتر این رفتارها جلب توجه بزرگترهاست و نه چیز دیگر ، فرقی نمی کند دلیل کودک برای کج خلقی چیست و اهمیتی ندارد که گریه و زاری کودک نتیجه مستقیم ((نه )) گفتن شما به جمله ای ما نند ((بدش به من )) باشد یا یا علت دیگری داشته باشد . به هر حال کج خلقی ، رفتار و پاسخ مناسبی نیست و باید تغییر داده شود . این گونه رفتار اصلا روش درستی برای ابراز نارضایتی نیست و رفتار مناسب و عاقلانه و پذیرفته ای که شما از کودکتان انتظار دارید و دوست دارید آن را به او بیاموزید ، چیز دیگری است بنابراین بنابراین نسبت به کج خلقی های کودک بی اعتنایی کنید .

درمان کج خلقی کودکان صبوری میخواهد شما نمی توانید برای کودکی که در حال داد و فریاد است دلیل و منطق بیاورید ، بنابر این تلاش هم نکنید . شما با بغل کردن و نوازش کردن کودک هم نمی توانید احساسش را تغییر دهید هر چند این کار لزومی هم ندارد. یک کودک دوساله به راحتی می تواند دست از کج خلقی بردارد و به کلی این رفتار را ترک کند . شما با بی اعتنایی به بد اخلاقی های کودک تا جایی که به خودش آسیبی نزند ، به او می آموزید که بد اخلاقی کردن هیچ فایده ای ندارد و کودک خواهد آموخت که کمتر چنین واکنش هایی را از خود نشان دهد . از محل دور شوید . وقتی می بینید کودک در حال جیغ و فریاد و به عبارتی بد اخلاقی است ، به کار خود بپردازید اگر با کسی مشغول صحبت هستید صحبتتان را ادامه دهید و اگر نه با خودتان مشغول حرف زدن شوید . اگر خطری متوجه کودک نیست می توانید از اتاق بیرون بروید و البته باید وضعیت را زیر نظر داشته باشید . اگر بد اخلاقی و گریه و زاری کودک واقعا برای جلب توجه شما باشد ، وقتی از اتاق بیرون می روید ممکن است او به دنبال شما بیاید چون به شنونده نیاز دارد اگر چنین اتفاقی افتاد بدانید که کارتان را خوب انجام داده اید و در مسیر درستی قرار گرفته اید . آواز بخوانید ، رادیو یا تلویزیون را روشن کنید ، بنشینید و مشغول مطالعه شوید و یا شروع به پختن شام کنید .

رفتار والدین با کودکان کج خلق

مراقب باشید به کودک اصلا نگاه نکنید ، چون حتی یک نیم نگاه هم می تواند قطع شدن سرو صدا را به تعویق بیندازد .اگر نمی توانیدسر و صدای کودک را آن طور که گفته شد نادیده بگیرید ، از روش تکرار یک عبارت (سوزن گرامافون گیر کرده ) استفاده کنید تا رفتار او را تغییر دهید . فرض کنید کتی می خواهد با عینک شما بازی کند و شما به او اجازه نمی دهید و کتی به جیغ کشیدن و به زمین کوبیدن خود می پردازد در این هنگام او را در محلی که نتواند به خودش آسیبی برساند قرار دهید و به او بگویید : (( کتی نمیشه با عینک من بازی کنی ، وقتی گریه ات تموم شد بیا تا با هم بازی کنیم .))سپس مدتی به گریه او توجه نکنید اگر برای شما مشکل است که به بی توجهی خود ادامه دهید و اگر می بینید کودک دست از گریه بر نمی دارد و یا خلاصه اگر دلتان برایش می سوزد ، چند دقیقه صبر کنید تا گریه اش کمتر شود ، ، سپس به او بگویید (( وقتی گریه ات تمام شد بیا تا با هم بازی کنیم )) . و هیچ چیز دیگه ای نگویید . اگر کودک گریه اش را شدید تر کرد ، تعجب نکنید ،زیرا این رفتار ، نتیجه توجه کردن به بد اخلاقی های اوست .

برخورد والدین با کودکان

کج خلقی در کودکان

در صورت لزوم جمله خود را تکرار کنید ولی مراقب باشید چیز دیگری نگویید به یاد داشته باشید که هدف شما صرفا آن است که به کودک خود کمک کنید تااین کارش را ترک کند . مدت گریه و زاری و بد اخلاقی و تعداد آنها را ثبت کنید گرچه ممکن است وقتی کودک با شدت تمام گریه می کند ، فکر کنید این گریه تا ابد ادامه خواهد داشت ولی معمولا این حالت بیش از چند دقیقه طول نخواهد کشید و با بی اعتنایی شما ، این مدت کوتاهتر و کوتاهتر خواهد شد . در ابتدا ممکن است کودک ، گریه ها خواهد شد . در ابتدا ممکن است کودک گریه ها یا بد اخلاقی هایش را شدیدتر کند ولی به تدریج در می یابد که گریه و زاری بی نتیجه است و باید فکر دیگری بکند و چاره دیگری بیندیشد ثبت مدت گریه یا بد اخلاقی های دیگر و همچنین ، یاد داشت دفعات آن ها به شما کمک می کند که پیشرفت خود و کودکتان را ببینید . پسر کوچکی به نام رالف در گریه و زاری  وکج خلقی مهارت استاد گونه ای داشت و والدین او نمی توانستند به راحتی به  جیغ های او بی اعتنایی کنند ولی سر انجام تصمیم گرفتند تلاش کنند و تا حد امکان به این رفتاررالف بی اعتنایی کنند.

بی اعتنایی به کج خلقی کودکان

ولی سر انجام تصمیم گرفتند تلاش کنند و تا حد امکان به این رفتار رالف بی اعتنایی کنند رالف عادت داشت وقتی خواسته هایش بر آورده نمی شد سر میز شام گریه می کرد و جیغ می کشید پدرش به او گفت که اگر می خواهد به این کار ادامه بهتر است به اتاق خودش برود ولی رالف به کارش ادامه داد پدرش او را بغل کردو از سر میز شام به اتاقش برد تا در حالی که همه در حال خوردن شامشان هستند رالف به جیغ کشیدن بپردازد نخستین بار که پدرش این عمل را انجام دادرالف ۵ دقیقه و سی دو ثانیه جیغ کشید نا گهان جیغ او متوقف شد و مادرش به او گفت که غذایش سر میز است و او به سمتمیز شام دوید در چند روز بعد باز هم همین صحنه با مختصری اتفاق تفاوت اتفاق افتاد ابتدا مدت جیغ کشیدن کمی بیشتر شد ولی به تدریج کاهش یافت هفت دقیقه ، چهار دقیقه و دوازده ثانیه ، پنج دقیقه ، دودقیقه ، پنجاه و پنج ثانیه … یک روز رالف چند دقیقه جیغ کشید و ناگهان ساکت شد و به سمت میز شام دوید ، از صندلی خود بالا رفت و دست پدرش را لمس کردتا ببیند همه چیز مرتب است و آیا پدرش او را دوست دارد؟ او فهمیده بود جیغ کشیدن هیچ فایده ای جز بی اعتنایی دیگران ندارد . از آن موقع هر وقت شروع به بد اخلاقی می کردو یا بی اعتنایی بقیه روبرو می شد خیلی زودتر دست از کج خلقی بر می داشت . وقتی گریه و زاری به پایان رسید ، در باره آن صحبت نکنید وقتی کودک بعد از تمام شدن گریه اش نزد شماآمد ، به او توجه کنید . ( به هر صورت که صلاح می دانید ) طوری رفتار کنید که انگار هیچ اتفاقی  نیفتاده و به او این فرصت را بدهید که به سرعت روابط خویش را با شما ادامه دهد ، بی آنکه درباره رفتار او صحبتی بکنید . وقتی گریه کودکتان تمام شد ، بگویید (( بدو بیا می خواهیم بریم گردش ))به او نگویید : (( به نظرت کارت احمقانه نبود؟ حالا که مثل یک پسر یا دختر بزرگ رفتار می کنی می برمت بیرون .)) چنین رفتاری به او نشان می دهد که گریه و زاری اوبر روی شما تاثیر گذاشته و ممکن است در صورت لزوم ، دو باره این کار را تکرار کند.

مباحث مشابه

کج خلقی کودکان،درمان کج خلقی کودکان،فوق تخصص مغز و اعصاب کودک،مغز و اعصاب،دکتر مغز و اعصاب کودکان،بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران،روانشناسی کودک،کودک بد اخلاق،تربیت کودک،دکتر مغز و اعصاب کودکان،متخصص مغز و اعصاب کودکان.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *