درمان کج خلقی کودکان

راه حل کج خلقی کودکان

درمان کج خلقی و لجبازی کودکان

درصورت کج خلقی کودک ، کودک را به محل دیگری ببرید .

اگر جیغ و داد کودک آنقدر ادامه یافت که احساس کردید دیگر هیچ راهی جز تسلیم شدن به خواسته های او ندارید ، راه دیگری را بیازمایید. به کودک بگویید اگر می خواهد باز هم داد و فریاد کند، اشکالی ندارد ولی شما دیگر  تحمل شنیدن آن را ندارید . اگر کودکتان دو سه ساله است او را در اتاق دیگری بر روی یک صندلی بنشانید و خودتان بیرون بیایید و به جایی بروید که او شما را نبیند ولی شما بتوانید او را زیر نظر داشته باشید .

یک کودک بزرگتر را می توانید به تنهایی به اتاقش بفرستید ، به او بگویید باید برای… دقیقه (… مساوی با سن کودک است) در اتاقش یا روی صندلی بماند و تا وقتی که که یک دقیفه تمام ساکت نشده است ، نمی توانید محلی را که شما گفته اید ، ترک کند .۳-۲-۸ برای تقویت رفتار درست در کودکتان از تحسین و یک روش پاداش دهی استفاده کنید روشن است که شما باید کودکتان را به خاطر اینکه بد اخلاقی نمی کند ، تحسین کنید ولی نه با جمله ای مثل : (متشکرم که جیغ نمی کشی )) می توانید به او بگویید :((نمی دونی چقدر خوشم می آد وقتی این قدر خوب به حرف های من گوش می کنی و با من همکاری می کنی .)) و اگر کودک در عمل هم رفتار خوبی دارد ، به او بیشتر توجه کنید . به کودک یاد بدهید که چگونه می تواند از راههایی به جز بد اخلاقی و گریه و زاری توجه شما را جلب کند و به شما بفهماند که از چه مساله ای ناراضی است و او را به خاطر به کار بردن آن روش ها تحسین کنید به او نشان دهید که اگر جای او بودید چه می کردید .

رفتار والدین با کج خلقی کودکان

کج خلقی کودکان

راه حل کج خلقی کودکان چیست ؟ برای مثال ، کودک می تواند به نحویی به شما اشاره کند یا بگوید که ((مامان الان بهت احتیاج دارم .)) شما هم او را برای بکار گرفتن این روش تحسین کنید . شما همچنین می توانید با نشان دادن رفتارهای مناسب الگوی مناسبی برای کودک خود باشید .فرض کنید وقتی می خواهید اتومبیلتان را تعمیر کنید و موفق نمی شوید بگویید : ((این پیچ به اینجا نمی خوره احتمالا مال اینجا نیست ، باید اون یکی پیچ رو امتحان کنم . نه خیر این پیج هم مال اینجا نیست بذار ببینم می توانم  پیچ دیگری برای اینجا پیدا کنم ، اوم … نه ، فکر کنم بهتره فعلا ولش کنم شاید یه موقع دیگر بتونم پیچش رو پیدا کنم و ایراد ماشین رو رفع کنم )) پس از مدتی خواهید دید که کودک ، وقتی نمی تواند قطعات یک اسباب بازی را سرهم کند به جای آن که آن را به زمین پرت کند و جیغ بکشد ، با خودش همان حرف هایی را می گوید که شما به او نشان داده اید وقتی کودک بد اخلاقی نمی کند و جیغ نمی کشد به او توجه بیشتری بکنید .

همان طور که قبلا توضیح دادیم به زمان هایی که کودک خوش رفتار است توجه کنید و در آن زمان ها کودک را دریابید . اگر می پندارید بد اخلاقی کودک برای جلب توجه شما بوده است . وقتی بد اخلاقی نمی کند به او توجه کنید .در طول روز به طور مرتب او را تحسین کنید و هر کار خوبی که انجام می دهد مورد توجه قرار دهید . این روش به او می فهماند که به خوبی او را درک می کنید و این گونه رفتار را دوست دارید و تایید می کنید . شما همچنین می توانید در یک تقویم تعداد روزهایی را که کودک خوش اخلاق بوده ، مشخص کنید تا هم شما و هم کودک تادتان بماند که خوشرفتاریی چقدر مهم است . به کودک برای رفتار خوب و همکاری اش ، پاداش بدهید .

تغییر بعضی رفتارهای منفی نیاز به صرف انرژی بیشتری دارند . اگر کودک شما سال ها ست که برای جلب توجه  وتغییرنظر و تصمیم شما از بد اخلاقی و گریه و زاری استفاده می کند ، روش پاداش دهی علاوه بر روش هایی که گفته شد ، می تواند کمک کند که رفتار کودک سریعتر تغییر کند . پاداش ها باعث می شوند که شما بهتر بتوانید رضایت خود را به کودک نشان دهید و از سوی دیگر ، کودک هم ببیند به نفع اوست که خوشرفتار باشد و آن طور که شما می پسندید رفتار کند . مثلا می توانید به کودکتان بگویید از این به بعد شما به گریه ها و بد اخلاقی های او گوش نخواهید کرد و این کارها درشما تاثیری نخواهد گذاشت ولی در عوض در صورتی که او با شما همکاری کند و بچه حرف گوش کنی باشد به او پاداش خواهید داد . برای نمونه ، می توانید هر بار که او بی آنکه بد اخلاقی کند ((نه)) شما را پذیرفت به او پاداش بدهید . به یک بازی  نمایشی بپردازید و در آن شما نقش کودک را بازی کنید و کودک نقش پدر یا مادری که باید بگوید ((نه)) شما خواسته تان را بگویید کودک در جواب بگوید ((نه )) و شما به کودک نشان دهید که رفتار درست چطور است ودر عوض جایزه بگیرید . روش ترتیب دادن نمایش به همراه راههایی که قبلا گفته شد ، می توانند مشکل بد اخلاقی کردن درهنگام  شنیدن ((نه)) را به کلی بر طرف بر طرف کنند به ویژه در مورد کودکان بزرگتر .

مباحث دیگر

روانشناسی،روانشناسی کودک،متخصص مفز و اعصاب کودک،دکتر مغز و اعصاب کودکان،مغز و اعصاب،بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران،درمان کج خلقی کودکان،راه حل کج خلقی کودکان.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *