با کودک عصبی چه کنیم

با کودک عصبی چه کنیم

اجازه ندهید کودک از بد اخلاقی و گریه به عنوان وسیله ای برای شانه خالی کردن از بار مسولیت استفاده کند.

جالب است که بدانید کودکان چقدر زود می آموزند که جیغ کشیدن و بد اخلاقی آنقدر پدر و مادر را آشفته می کند که یادشان می رود چه کاری به او محول کرده بودند . مادر برایان از او می خواهد که اسباب بازی هایش را از روی زمین جمع کند و برایان دایما پاسخ می دهد: (( الان مامان، یه دقیقه دیگه )) . سر انجام مادر برایان عصبانی می شود و بر سر او فریاد می کشد . برایان هم شروع به گرمی کند و خودش را به زمین می کوبد و به همین دلیل به اتاقش فرستاده می شود تا ساکت شود . در حالی که برایان مشغول گریه کردن است مادرش با مادرش با عصبانیت اسباب بازی های او را از روی زمین جمع آوری می کند بنابراین برایان وقتی ساکت می شود و از اتاقش بیرون می آید دیگر لازم نیست اسباب بازی هاش را جمع آوری کند . بدین ترتیب او توانسته با نا آرام کردن اوضاع از زیر بار مسولیت فرار کند . به کودکتان به طور دقیق بگویید چه کاری باید انجام دهد و پی آمد انجام ندادن آن چیست. وقتی از کودکتان کاری را می خواهید که در انجام آن تعلل می کند نباید چندین بار تذکر بدهید و دستورتان را تکرار کنید .

کودکان عصبی و پرخاشگر

با کودک عصبی چه کنیم

پس از اینکه کودک را برای انجام ندادن کار تنبیه کردید یا از روش هایی مثل محروم کردن موقت یا حتی تصحیح بیش از حد استفاده کردید ، حتما کودک را وادارید تا کاری را که از او خواسته بودید ، انجام دهد . دوباره فصل ۲ را بخوانید تا جزییات نحوه صدور دستورهای روشن ، استفاده از محروم سازی موقت و استفاده مناسب از دیگر پی آمدها را به یاد بیاورید . برای مثال در قضیه برایان مادرش باید در ابتدا اطمینان می یافت که حواس برایان به او هست سپس ، مستقیم در چشم های او نگه می کرد و به روشنی به او می گفت : (( همین الان اسباب بازی هاتوجمع کن .)) پس از پنج ثانیه دستورش را دوباره تکرار می کرد و اگر برایان توجهی نمی کرد او را برای مدت مشخصی از کاری که مشغول انجام آن بود محروم می کرد . اگر برایان شروع به گریه و زاری می کرد مادرش باید به ازای هر دقیقه گریه یک دقیقه به مدت جریمه می افزود. بدین ترتیب ، پس از پایان کج خلقی برایان و مدت جریمه ، او باید مجبور می شد که هم اسباب بازی ها یش را از کف اتاق جمع آوری کند و هم لباس هایش را تا کند وقتی برای چندمین باربه اجرای این الگو پرداختید ، کودک خواهد فهمید که گریه و زاری و بد اخلاقی نمی تواند باعث شود کاری که به او محول شده ، انجام ندهد و در واقع با چنین رویدادی مجبور خواهد شد کار اضافی هم بکند . ۵-۲- ۸ اجازه ندهید کج خلقی های کود پاسخ های ((بله )) یا ((خیر)) شما را نغییر دهد.کودکان از همان دوران آغازین تولد خود آموخته اند که اگر به اندازه کافی و یا به شدت گریه کنند ، می توانند به آنچه می خواهند دست یابند . آن ها به خوبی در می یابند که به ویژه وقتی بابا یا مامان خسته هستند ، وقتی میهمان دارند یا وقتی بیرون از خانه این اتفاق بیفتد  احتمال بیشتری دارد که رفتارشان نتیجه بخش باشد.

کج خلقی کودکان

کج خلقی

کودکان می آموزند که با کج خلقی توجه توجه افراد را به سوی خود جلب کند و بنابراین از این حربه استفاده می کنند با کودک عصبی چه کنیم؟ما معتقدنیستیم که کودکان با آگاهی  برای گریه و کج خلقی هایشان برنامه ریزی می کنند و حتی نمی گوییم از این عمل و تاثیر آن آگاهند ولی به هر حال آنچه مسلم است آنکه والدین و کودکان در این الگوی رفتاری در گیر می شوند و اغلب این مساله باعث ناراحتی آن ها می شود . کودکان می دانند چه زمانی احتمال تسلیم شدن شما بیشتر است شما هم می دانید چه زمانی بهتر تسلیم می شوید .یک پدر یا مادر چه باید بکند ؟ هیچ یک از ما نمی توانیم در همه موقعیت ها رفتار ثابتی داشته باشیم و انسان بی تغییری باشیم گر چه می توانید با رعایت نکات زیر در بهتر کردن برخوردهایتان بکوشید و تا آنجا ممکن است ، در نظراتتان ثابت قدم شوید . دقت کنید که در چه وضعیت هایی احتما ل  اینکه  کودک با بد اخلاقی به تصمیم شما پاسخ دهد زیاد است و در این موقعیت ها با دقت بیشتری عمل کنید .

به کودک بفهمانید که وقتی حرفی می زنید ،تصمیمتان همان است که گفتید و آن را تغییر نخواهید داد . برای مثا ل ، برای او توضیح دهید آمدن عمه ویا رفتن به منزل پدر بزرگ باعث نمی شود که شما (( بله )) یا (( خیر )) خود را تغییر دهید ، و اهمیتی ندارد واکنش کودک چه باشد . از یک روش مناسب برای فائق آمدن به این رفتارنا مناسب استفاده کنید . هیچ اعتنایی به آنچه به دنبال ((نه )) گفتن شما اتفاق می افتد ، نکنید : حتی در حالی که کودک به شدت در حال گریه و جیغ و غوغا ست . بکوشید تا آنجا که ممکن است به طور عادی به صحبت خود با کسی که مشغول حرف زدن با او بودید ، ادامه دهید یا به کار خود مشغول شوید و اصلا به کودک نگاه نکنید . شما نمی خواهید کودکتان این طور رفتار کند ، پس تسلیم آن نشوید و کوتا نیایید. اگر نمی توانید نسبت به گریه کودکتان بی اعتنا بمانید از روش (( سوزن گراما فون گیرکرده )) استفاده کنید . یک بار و فقط یک بار به کودک تذکر دهیدو اعلام خطر کنید که اگر گریه و بد اخلاقی کند ، برای مدتی از انجام کاری که دوست دارد (مثل تماشا کردن تلویزیون ) محروم می شود ودر صورتی که به رفتارش ادامه دهد مدت محرومیتش طولانی تر خواهد شد . بعد از تذکر دادن و تفهیم مطلب ، اگر دیدید کودک هنوز به رفتارش ادامه می دهد ، بی آنکه بار دیگر تذکر دهید به حرف خود عمل کنید و او را به گونه ای ، مثلا محروم سازی موقت تنبیه کنید.

مباحث مشابه

کج خلقی کودکان،مغز و اعصاب کودکان،روانشناس کودکان،بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران،علت کج خلقی کودکان.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *