درمان صرع

درمان صرع

 درمان صرع در طب سنتی

وقوع یک تشنج تنها همیشه نیاز به شروع داروهای ضد صرع ندارد. خطر تشنج ها باید در تصمیم گیری برای تجویز دارو ها لحاظ گردد. در بزرگسالان ، عوامل خطر اصلی عود عبارتند از : دو تشنج غیر تحریک شده که بیش از ۲۴ ساعت با یکدیگر فاصله دارند ، اختلالات و امواج اپی لپتیفر م در نوار مغزی ، تصویر برداری مغزی غیرطبیعی،تشنج های شبانه یا سندرم صرعی مرتبط با تشنج ها. در کودکان به بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران مراجعه کنید ،عوامل خطر اصلی عبارتند از : نتایج غیر طبیعی نوار مغز ، سندرم صرعی مرتبط با تشنج ، ضربه شدید سر و فلج مغزی.خطر عوارض جانبی داروهای ضد صرع قابل توجه است و شامل اثرات شناختی و رفتاری احتمالی است.درصورت عدم وجود عوامل خطر ، و به این دلیل که بسیاری از بیماران عود تشنج را تجربه نمی کنند،پزشکان باید تاخیر در استفاده از دارو های ضد صرع را تا زمان و قوع تشنج دوم در نظر داشته باشند. هنگامی که بیماران ۲-۵ سال بدون تشنج باشند،قطع مصرف داروهای ضد صرع ممکن است در نظرگرفته شود. برای بیماران مبتلا به تشنج که با این عوامل کنترل نمی شوند،درمان های جایگزین شامل رزکسیون جراحی کانون تشنج ، رژیم های کتوژنیک ، محرک های عصب واگ و محرک های عصبی کاشتنی مغز است. بیمارانی که در طی سه ماه گذشته تشنج را تجربه کرده اند یا تشنج آنها کنترل ضعیفی دارد،باید از رانندگی و فعالیت های فیزیکی پر خطر خودداری کنند. بیمارانی که برای بارداری برنامه ریزی می کنند باید بدانند که داروهای ضد صرع تراتوژنیک هستند.

درمان صرع

خطر ابتلا به بیماری صرع در طول عمر،۹/۳ %و در مردان اندکی خطر بالا تر است.با این حال،به دلیل اینکه بسیاری از فراد(به ویژه کودکان)از تشنج رها می شوند،در هرزمان،صرع کمتر از ۱% جمعیت ایالات متحده را دچار می سازد،و البته نوزادان و بزرگسالان سالمند را بیشتر مبتلا می سازد.مجموع هزینه سالانه مراقبت سلامت مرتبط با صرع ۵/۱۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود. عدم حضور در محل کار یا مدرسه مرتبط با بیماری به طور شایع  در بیماران مبتلا به صرع رخ می دهد،و باعث افزایش بار اقتصادی می شود.یک تشنج منفرد ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد و لزوما به معنای تشخیص صرع نیست. اگر چه تشخیص صرع نیاز به تکرار حداقل یک تشنج صرعی دارد ، عوامل مستعد کننده عود تشنج نیز باید وجود داشته باشند.تشنج ها به طور کلی به عنوان منتشر(تونیک-کلونیک،بادرگیری هر دو نیمکره و ساختارهای متعدد) یا کانونی دسته بندی می شوند.تشنج کانونی به یک نیمکره محدود می شود و ممکن است به صورت کاملا کانونی یا توزیع گسترده تر باشد.

بیماری صرع چیست

درمان صرع

 تشخیص بیماری صرع

تشخیص و درمان صرع بستگی به شرح حال،معاینه فیزیکی و عصبی،آزمون آزمایشگاهی در صورت نیاز،و یافته های نوار مغزی و تصویر برداری عصبی دارد.شرح حال باید شامل رویدادهای قبل از تشنج،تعداد تشنج ها در ۲۴ ساعت گذشته،طول مدت و مشخصات تشنج،جنبه های کانونی و طول دوره پس ازحمله باشد. نیاز به آزمونهای آزمایشگاهی بر اساس زمینه بالینی است و ممکن است شامل گلوکز خون،شمارش خون،الکترولیت ها(به ویژه سدیم)،پونکسیون کمری در بیماران تب داروسم شناسی ادرار باشد.نوار مغزی باید برای تایید،امانه رد تشخیص صرع استفاده شود.

شروع درمان صرع

وقوع یک تشنج تنها همیشه نیاز به شروع درمان داروهای ضد صرع(ای ای دی) ندارد و تصمیم برای شروع درمان طولانی مدت باید با مشاوره با پزشک متخصص درد رمان تشنج انجام شود. ارجاع برای هر تشنج غیر قابل توجیه اولیه،به ویژه هنگامی که ویژگی های پر خطر شناسایی شده یا تشنج های متعدد رخ داده باشند،جهت کمک به تعیین خطر عود و سنجیدن سود و زیان درمان در مقایسه بارویکرد صبر و نظارت است.

بزرگسالان درمعرض خطربالای عود

بزرگسالان در معرض خطر بالای تشنج های مکرر باید درمان آای دی را دریافت کنند. ویژگی های پر خطر عبار تند از دو تشنج غیر تحریک شده که به فاصله بیش از ۲۴ ساعت از هم رخ دهند،یک تشنج غیر تحریک شده و یک ارزیابی که افزایش احتمال وقوع تشنج های بیشتر را بر اساس علت زمینه ای و خصوصیات تشنج پیش بینی کند،یا تشخیص یک سندرم صرعی که در آن تشنج های مکرر یک ویژگی بر جسته میباشد. اختلالات اپی لپتیفرم در نوار مغزی نیز خطر بالای عود را (۶۰%دربیش از۱۰ سال)،مانند تصویر برداری مغزی غیر طبیعی یا تشنج شبانه پیش بینی می کند. به بیماران باید آگاهی داد که خطر تجمعی عود تشنج پس از اولین تشنج غیر تحریک شده در بزرگسالان،تقریبا ۵۰%در طی پنج سال است که یک سوم این خطر متعلق به سال اول است. در افراد ۶۵ سال به بالا ،خطر عود بعد از اولین تشنج غیر تحریک شده ۵۳%در طی سال اول (خطردرطول زندگی ۸۰%)است. شروع درمان ای ایی دی پس ازاولین تشنج،خطر مطلق عود را ۳۵% در طی دوسال آینده کاهش می دهد. درمان آای دی تقریبا همیشه پس از دو تشنج غیرتحریک شده که به فاصله بیش از ۲۴ ساعت از هم رخ می دهند به علت میزان عود زیاد(۳۲%درسه ماه،۵۷%دریک سال،۷۳%در۴ سال)اندیکاسیون دارد.آای دی ها ممکن است کیفیت زندگی و پیش آگاهی فروکش طولانی مدت تشنج را بهبود ندهند. خطر عوارض جانبی آای دیدر محدوده ۷%-۳۱% است.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *