سر درد

سر درد

علت سر درد

سر درد هشتمین علت ناتوانی و از کار افتادگی درد نیاست پس سر درد را جدی بگیرید . سر درد در دنیا مورد توجه ویژه قرار گرفته است. به گزارش اخبار پزشکی ، دکتر مهران آقا محمد پور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران ، اظهار داشت : به دلیل شیوع بسیار زیاد سر درد در جوامع بشری و تاثیر بر کیفیت زندگی به خصوص در موارد مزمن در سال های اخیر ، سر درد در دنیا مورد توجه قرار گرفته است . وی گفت : طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت سر درد هشتمین علت ناتوانی واز کار افتادگی درد نیاست.سر درد یک موضوع ساده است اما قابل مدیریت و پیشگیری است.دکتر تقا عنوان کرد : سر درد به دو صورت تنشی و میگرنی وجود دارد.سر درد تنشی سردرد شدیدی نیست اما فرم مزمن آن اگر بیشتر از ۱۵ روز در ماه باشد ، کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد . مسئول بخش سر درد کنگره نورولوژی تصریح کرد : در سر درد میگرنی فرد نسبت به نور،صد احساس می شود و این حساسیت همراه با حالت تهوع و استفراغ است. در زنان این سر درد نزدیک به شروع سیکل ماهانه و حوالی یاءسگی تشدید می یابد و معمولا این نوع سر درد شدید تر از سر درد تنشی است.

در ایران ۱۴ درصد افراد به سر درد میگرنی مبتلا هستند . وی افزود : سر دردهای میگرنی اغلب به صورت دوره ای در ماه چند مرتبه به سراغ فرد می آید و مدت آن در بزرگسالان بین ۴ تا ۷۲ ساعت و در بچه ها ممکن است بسیار کوتاه تر و حتی یک تا دو ساعت باشد. بر اساس تحقیقی که انجام شده در کشور ما ۱۴ درصد افراد به سر درد میگرنی مبتلا هستند . مسئول بخش سر درد کنگره نورولوژی ادامه داد : سر درد های میگرنی مزمن بیشتر از ۱۵ روز در ماه و ۳ ماه متوالی اتفاق می افتد و کیفیت زندگی تحت تاثیر قرار میگیرد و در روابط اجتماعی و خانوادگی فرد افت قابل توجهی رخ می دهد.طبق تحقیقی که انجام شده معمولا این گونه افراد آماری حدود ۲ روز در ماه غیبت از محل کار و کاهش کیفیت کار را دارند .

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

سر درد

وی در ادامه با اشاره به اینکه در این کنگره در زمینه سر درد بخشی به مباحث جامع آموزشی در سر درد های مهم و شایع پرداخته شده است ، افزود : در قسمت دوم ، سخنرانی ها بر اساس مقالات ارسالی به کنگره انتخاب شده اند که عمدتا شامل نتایج تحقیقات در انواع مختلف سر درد است و متخصصین جوان مطالب خود را ارایه می کنند . دکتر ادامه داد : در بخش دیگر عناوین و مباحث تشخیصی و درمانی مهم در قالب سخنرانی توسط اساتید مدع و از داخل و خارج کشور ارایه می شود . وی گفت : همچنین دو کارگاه در ارتباط با بلوک های عصبی و تزریق توکسین بوتولینوم در سر درد توسط اساتید مدع و ایرانی خارج از کشور برگزار می شود. مسئول بخش سر درد کنگره نورولوژی بیان داشت : در بخش مرتبط به سر درد پروفسور جباری ، مسوول بخش تزریق توکسین توکسین بوتولینوم در دانشگاه وای ای ال ای آمریکا که تجارب ارزشمند وتالیفات مهمی دراین ارتباط دارند وآقای دکترانصاری ازهمکاران بسیارخوب ماکه فلوشیپ سر درد بوده واستاد دانشگاه ساندیگو آمریکاهستند ، حضور دارند که با رایه مطالب علمی به روز در دنیا و نیز تجربیات خود در قالب سخنرانی های آموزشی و کارگاه از حضور آنها استفاده خواهد شد. دکتر تقا در پایان خاطر نشان کرد : در این کنگره سعی شده است برای شرکت اساتید خارج از کشور از همکاران صاحب نام ایرانی بیشتر دعوت به عمل آید چرا که به نظر می رسد زبان مشترک و علایق مشترک با همکاران داخلی در بهره مندی بیشتر از دانش این اساتید در کشور موثر باشد.

اندازه گیری جریان خون مغز با نور

محققان دانشگاه کالیفرنیا به روشی ارزان دست یافتند که بدون آسیب به پوست سر و بافت مغز ، قادر به اندازه گیری جریان خون مغز است.اگر نور را به یک محلول غیر شفاف بتابانیم،ذرات نوریافوتون ها ، در جهات مختلف پراکنده می شوند. محققان از یک روش تجربی به نام دی سی اس (طیف سنجی همبستگی پخش شده)برای مشاهده درون جمجمه بیمار استفاده می کنند. به گزارش ساینس دیلی ، در این روش باریکه لیزر به جمجمه تابیده می شود. فوتون ها از جمجمه عبور می کنند و یه محض برخورد با خون و بافت مغز پراکنده می شوند . یک آشکار ساز در جایی روی سر قرار می گیرد و فوتون های انعکاس یافته را شناسایی می کند. نوسانات فوتون های بازتابیده اطلاعات ارزشمندی را در زمینه جریان خون مغز قرار می دهد. یکی از مشکلات این روش ، امکان مشاهده فوتون های قوی است که ممکن است منجربه سوزش پوست سر بیمار شود.

سر درد

محققان برای حل این مشکل راهکار دیگری اندیشیده اند. محققان باریکه امواج را به دو مسیر (نمونه) و (منبع) تقسیم می کنند. مسیر نمونه وارد سر بیمار می شود. مسیر منبع که قوی تر است ، به بازتاب مسیر نمونه می پیوندد و آن را تقویت می کند تا توسط آشکار ساز شناسایی شود . این روش نه تنها از آسیب به پوست سر بیمار و بافت مغز جلوگیری می کند ، بلکه با استفاده از یک تاشه دوربین دیجیتال سی ام او اس قابل راه اندازی است که قیمت آن نسبت به روش های موجود بسیار پایین تر است.مهم ترین کاربرد این روش اندازه گیری جریان خون مغز در بیماران مبتلا به سکته مغزی یا آسیب های مغزی است. این روش بسیار ارزان تر و دقیق تر از روش های موجوداست. به گزارش ایرنا،نتایج این مطالعه در نشریه او پی تی آی سی آ منتشر شده است.احتمال سکته مغزی در زنان بارداری با بیماری های روماتولوژیک یا قلبی بیشتر است.

رئیس بیست و پنجمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیولوژی بالینی ایران با اشاره به اینکه به دلیل تغییرات انعقادی خون در بارداری،احتمال سکته مغزی در این افراد نسبت به سایر زنان جوان با شرایط عادی بیشتر است،گفت : این مسئله در زنان بارداری که برخی بیماری های روماتولوژیک یا بیماری های قلبی دارند بیشتر بوده و در حوزه سکته مغزی در زنان باردار یک سخنرانی در همین زمینه در کنگره خواهیم داشت . به گزارش اخبار پزشکی ، دکتر ناهید بلادی مقدم به مناسبت برگزاری بیست و پنجمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکترو فیزیولوژی بالینی ایران اظهار داشت:این کنگره از ۱۱ تا۱۴ اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می شود که درروزهای برگزاری در حیطه های مختلف حوزه مغز و اعصاب همچون صرع ، سکته مغزی ، اختلالات حرکتی غیر ارادی ، سر درد ، ام اس و بیماری های مرتبط با عصب و عضله بحث می شود.

سر درد کودکان

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با بیان اینکه دوره های آموزشی کوتاه در حوزه این بیماری ها برای شرکت کنندگان خواهیم داشت ، افزود : در برنامه های مرتبط با سردرد چندین مقاله در مورد تازه های درمانی میگرن ، سر درد ناشی از ستون فقرات و گردن و سر درد های موقع بیدار شدن از خواب ارایه خواهد شد.رعیس بیست و پنجمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران اضافه کرد : در بخش مرتبط با سکته مغزی تازه های درمان در مرحله حاد و سکته های مغزی در دوران بارداری مد نظر قرار گرفته و جدیدترین دستاورد ها در این حوزه ارایه و مورد بحث و گفتگو و سخنرانی قرار می گیرد . بلادی مقدم عنوان کرد : طی دو سال اخیر در کشور با تلاش همکاران مادر انجمن سکته مغزی پیشرفت های خوبی در زمینه این مسعله حاصل شده و در تهران و شهرستان ها در مراکز وابسته به شهرداری و مکان های عمومی جهت ارتقا و آگاهی مردم در مورد سکته مغزی برنامه هایی اجرا شده است تا مردم در این حوزه اطلاعات بیشتری داشته و زود تر آن را تشخیص دهند.

مغز و اعصاب کودکان

انواع سر درد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یاد آور شد : همچنین در حوزه سکته مغزی همکاران مادر انجمن سکته مغزی به اورژانس ها در تهران و شهرستان ها جلساتی برگزار کرده تا اقدامات بهتری برای انتقال هر چه سریعتر این بیماران انجام گیرد و این افراد به مراکزی منتقل شوند که درمان های مرحله حاد سکته اعم از حل کردن لخته یا عمل های تداخلی صورت گیرد . وی در مورد سکته مغزی در بارداری اظهار داشت : ریسک این بیماری در زنان باردار نسبت به زنان در شرایط عادی بیشتر است چراکه تغییرات انعقادی خون دبارداری احتمال لخته شدن خون را بیشتر می کند.دکتر بلادی مقدم با بیان اینکه خطر سکته مغزی در زنان باردار یکی از عوارض نورولوژیک در بارداری به شمار می رود،گفت : این مساله در زنان که برخی بیماری های روماتولوژیک یا بیماری های قلبی را دارند بیشتر بوده و در حوزه سکته مغزی در زنان باردار یک سخنرانی در همین زمینه در بیست و پنجمین کنگره نورولوژی خواهیم داشت.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *