بیماری دیابت

بیماری دیابت

بیماری دیابتی و مراقبت از پاها

مراقب پاهایتان باشید . درست مثل چشم هایتان از پاهایتان مراقبت کنید چون شخص دیابتی در معرض خطر ایجاد اختلال در جریان خون و کاهش عملکرد اعصاب پاها قرار دارد و این اختلال عامل اصلی آسیب پذیر بودن این اشخاص در برابر زخم و التهاباتی است که گاهی ممکن است منجر به قطع پا شود.سئوالی که برای تمامی بیماران دیابتی بسیار مهم است این است که چگونه از پاهای خود مراقبت کنیم ؟

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

بیماری دیابت

۱.معاینه از پاها باید به صورت روزانه صورت گیرد و چنانچه زخم و یا خراشی و یا جوش و یا هر تغییری در رنگ و یا شکل عادی آنها بوجود آمده از اطرافیان خود بخواهید که به شما کمک کنند و این ضایعات را مشاهده کنند،البته اگر بیناییتان ضعیف است .

۲.از پزشک معالج خو سوال کنید: بهتر است که هر بار برای معاینه نزد پزشک خود می روید در مورد سلامتی پاهایتان از او سوال کنید و از وضعیت بین انگشتانتان مطلع شوید.این امر اهمیت زیادی دارد.با پزک خود برای معاینه پاهایتان همکاری کنید.

۳.شستن پاها : پاها انگشتان و لای انگشتان را هر روز با آب ولرم و صابون بشویید سپس آنها را خیلی آرام و خوب خشک کنی.اگر احساس کردید که کمی زبر شده اند،می توانید با اندکی کرم چربشان کنید .

۴.سوهان زدن ناخن ها: سوهان زدن ناخن ها باید به شکل صاف و مستقیم باشد.بدین معنی که گوشه های اخن را سوهان نکشید.مواظب پوست کنار ناخن ها باشید.اگر احساس کردید که انجام این کار برایتان دشوا است از فرد دیگری کمک بگیرید .

۵.پای برهنه راه نروید…چه در خانه و چه در بیرون از خانه .

۶.توجه به جوراب ها…خشک و تمیز و بدون دوخت یا وصله باشند.آنها را هرگز گلوله و در داخل کفش نکنید و همیشه آنها را درمعرض هوا قرار دهید تا خشک بمانند

در زمستان از جوراب پشمی و در تابستان از جوراب نخی استفاده کنید . این نوع جوراب ها(پشمی و نخی)بر انواع ساخته شده از الیاف مصنوعی ارجحیت دارند.

۷.مراقب کفش هایتان باشید . کفش خود را از نوع راحت و برای راه رفتن انتخاب کنید و کفش نباید تنگ یا گشاد باشد .کفش بای پنجه پهن داشته باشد تا به اگشتان پا اسیب نزند .اگر کار بیرون را در دو شیفت انجام می دهید سعی کنید یک جفت کفش برای شیف اول و یک جفت برای شیفت دوم داشته باشیدهرچه داخل کفش رطوبت کمتری داشته باشد برای پاهای شما بهتر است.بهتر ست پاشنه ی کفشتان پهن و کوتاه باشد.کفش باید از چرم نرم باشد.قبل از استفاده از کفش های جدید اول آنها را خیلی خوب وارسی کنید تا مبادا میخ،برجستگی یا شیئی غیر عادی در آنها باشد که به پایتان آسیب برساند.سعی کنید همیشه داخل کفش هایتان نرم و بدون رطوبت باشد .

۸.ادامه ورزش . راه رفتن و ورزش به جریان خون در پاها کمک بسیاری می کند.عزیزان بدانید که بیماری شما با کشیدن سیگار و عدم کنترل وزن تشدید می شود.

مباحث مشابه

مغز و اعصاب ، فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ، بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران ، دیابت ، بیماری دیابت ، درمان دیابت ، مشخصات دیابت ، مراقبت از افراد دیابتی .

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *