بیماری صرع

درمان بیماری صرع

بیماری صرع

همانطور که در مقاله های قبلی گفتیم بیماری صرع ، بیماری است که موجب اختلال در سیستم عصبی مرکزی میشود این اختلال موجب ایجاد تشنج میشود در این حالت فرد هوشیاری خود را از دست میدهد .وقوع یک تشنج تنها همیشه  نیاز به شروع داروهای ضد صرع ندارد پس برای بهبود کودک خود به فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه کنید . خطر تشنج های اتفاق افتاده باید در تصمیم گیری برای تجویز دارو ها لحاظ گردد. در بزرگسالان ، عوامل خطر اصلی عود عبارتند از : دو تشنج غیر تحریک شده که بیش از ۲۴ ساعت با یکدیگر فاصله دارند ، اختلالات و امواج اپی لپتیفر م در نوار مغزی ، تصویر برداری مغزی غیر طبیعی ، تشنج های شبانه یا سندرم صرعی مرتبط با تشنج ها در کودکان ، عوامل خطراصلی عبارتنداز : نتایج غیر طبیعی نوار مغز ، سندرم صرعی مرتبط با تشنج ، ضربه شدید سر و فلج مغزی خطر عوارض جانبی دارو های ضد صرع قابل توجه است و شامل اثرات شناختی و رفتاری احتمالی است. در صورت عدم وجود عوامل خطر  و به این دلیل که بسیاری از بیماران عود تشنج را تجربه نمی کنند ، پزشکان باید تاخیر در استفاده از دارو های ضد صرع را تا زمان وقوع تشنج دوم در نظر داشته باشند. هنگامی که بیماران ۲-۵ سال بدون تشنج باشند ، قطع مصرف دارو های ضد صرع ممکن است در نظر گرفته شود. علائم صرع بنا به شدت و بدن فرد متفاوت است و ممکن است تشنج از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد .

انواع بیماری صرع

بیماری صرع

درمان بیماری صرع

ممکن است تشنج ها خفیف و یا شدید باشد ولی در هر صورت درمان بیماری صرع واجب است چرا که ممکن است در طی فعالیت های روزانه مانند رانندگی و … این بیماری فرد را دچار مشکل جدی کند و خدایی نکرده جبران ناپذیر باشد .برای بیماران مبتلا به تشنج که با این عوامل کنترل نمی شوند ، درمان های جایگزین شامل رزکسیون جراحی کانون تشنج ، رژیم های کتوژنیک ، محرک های عصب و اگر محرک های عصبی کاشتنی مغز است. بیمارانی که در طی سه ماه گذشته تشنج را تجربه کرده اند یا تشنج آنها کنترل ضعیفی دارد ، باید از رانندگی و فعالیت های فیزیکی پر خطر خود داری کنند. بیمارانی که برای بارداری برنامه ریزی می کنند باید بدانند که داروهای ضد صرع تراتوژنیک هستند.خطر ابتلا به بیماری صرع در طول عمر،۹/۳ % و در مردان اندکی خطر بالا تر است.با این حال،به دلیل اینکه بسیاری از افراد (به ویژه کودکان) از تشنج رها می شوند در هر زمان،صرع کمتر از ۱%جمعیت ایالات متحده را دچار می سازد و البته نوزادان و بزرگسالان سالمند را بیشتر مبتلا می سازد.مجموع هزینه سالانه مراقبت سلامت مرتبط با صرع ۵/۱۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود. عدم حضور در محل کار یا مدرسه مرتبط با بیماری به طور شایع در بیماران مبتلا به صرع رخ می دهد و باعث افزایش بار اقتصادی می شود.

انواع بیماری صرع

بیماری صرع با سرگیجه ی موقت ، حرکات غیر قابل کنترل دست و پا ، از بین رفتن هشیاری فرد مبتلا ، مشکلات روحی و روانی و صدا های نا معلوم همرا است .یک تشنج منفرد ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد و لزوما به معنای تشخیص صرع نیست. اگر چه تشخیص صرع نیاز به تکرار حداقل یک تشنج صرعی دارد عوامل مستعد کننده عود تشنج نیز باید وجود داشته باشند.تشنج ها به طورکلی به عنوان منتشر (تونیک-کلونیک،با درگیری هر دو نیمکره و ساختار های متعدد) یا کانونی دسته بندی می شوند.تشنج کانونی به یک نیمکره محدود می شود و ممکن است به صورت کاملا کانونی یا توزیع گسترده تر باشد.

تشخیص بیماری صرع

با تحت نظر بودن بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران از تعداد دفعات زیاد وقوع بیماری صرع جلوگیری کنید . تشخیص صرع بستگی به شرح حال،معاینه فیزیکی و عصبی،آزمون آزمایشگاهی درصورت نیاز و یافته های نوار مغزی و تصویر برداری عصبی دارد.شرح حال باید شامل رویداد های قبل از تشنج،تعداد تشنج ها در ۲۴ ساعت گذشته،طول مدت و مشخصات تشنج،جنبه های کانونی و طول دوره پس از حمله باشد. نیاز به آزمونهای آزمایشگاهی بر اساس زمینه بالینی است و ممکن است شامل گلوکز خون،شمارش خون،الکترولیت ها(به ویژه سدیم)،پونکسیون کمری در بیماران تب دارو سم شناسی ادرار باشد.نوار مغزی باید برای تایید،امانه رد تشخیص صرع استفاده شود.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *