میکروسفالی چیست

میکروسفالی چیست

علت رشد کم دور سر نوزاد

اندازه دور سر نوزاد تا قبل دو سالگی مدام در حال تغییر است و بعد از دو سالگی تغییر چندانی ندارد بسیاری از مادران مدام نگران رشد سر نوزاد و به دنبال علت رشد کم دور سر نوزاد خود هستند. مادرانی که چنین نگرانی را دارند میتوانند اندازه گیری دور سر نوزاد خود را یاد گرفته و در خانه اندازه گیری کنند و یا به بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران مراجعه کنید و خیال خود را از بابت رشد دور سر نوزاد راحت کنید. در ادامه میخواهیم با بیماری میکروسفالی و دلایل کوچک و بزرگ بودن دور سر نوزاد آشنا شویم. با توجه به قد و وزن باید اندازه ی سر نیز مناسب باشد نه بزرگ ونه کوچک تر از حد نرمال ولی متاسفانه بر اثر مسائل ژنتیکی و تغذیه و … کودکان دچار این نوع از بیماری میشوند.

رشد کم دور سر نوزاد و میکروسفالی

علت رشد کم دور سر نوزاد

 

میکروسفالی چیست

سئوالی که برای تمامی والدین پیش می آید این است که میکروسفالی چیست و بر اثر چه دلایلی نوزاد دچار این بیماری میشود ، در ادامه پاسخ تمامی پرسش های خود را پیدا میکنید. میکروسفالی بیماری آنومالی است که بر اثر این بیماری سر جنین کوچک تر از حالت نرمال خود میشود. پس میکروسفالی بیماری است که موجب اختلال ژنتیکی مادرزادی است. این بیماری موجب میشود مغز به اندازه ی کافی رشد نکند و ناتوانایی های ذهنی و جسمی با خود به همراه می آورد. میکروسفالی موجب میشود تا مغز در درون سر کوچک باشد و کارکرد درست خود را نداشته باشد. در کشور هایی نظیر پاکستان شیوع این بیماری بسیار زیاد است و به همین دلیل است که پزشکان ژنتیک بسیار تاکید دارند تا آزمایش های قبل از بارداری جدی گرفته شود و در صورت بارداری نا خواسته مادر حتما تحت نظر پزشک قرار بگیرد.

 

درمان میکروسفالی چیست

ازدواج های فامیلی احتمال وقوع این بیماری را افزایش میدهد. حال سئوال پیش می آید که درمان میکروسفالی چیست و در صورت متوجه شدن این بیماری باید چه کرد. متاسفانه اینگونه بیماری های ژنتیکی درمانی ندارد و در صورت بروز این بیماری تا آخر عمر با فرد می ماند پس میتوان نتیجه گیری کرد که بهترین راه پیشگیری است ( پیشگیری بهتر از درمان است ). با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش های ژنتیکی میتوان از معلولیت نوزاد جلوگیری کرد. با مشاوره ژنتیک و آگاهی پیدا کردن از احتمال بروز بیماری میتوان جلوگیری های لازم را انجام داد.

میکروسفالی

میکروسفالی چیست

بیماری آنومالی میکروسفالی موجب محدودیت های زیادی در توانایی های کودک میشود و علاوه بر کوچک بودن اندازه ی دور سر میتواند کودک را به بیماری هایی نظیر صرع، فلج مغزی، عقب ماندگی زهنی و … مبتلا کند. میکروسفالی با معاینه کودک توسط فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مشخص میشود و علت بروز این بیماری مشخص میشود. درمان این بیماری تقریبا غیر ممکن است پس توصیه های پزشکی را جدی بگیرید و از بروز این اتفاق نا خوشایند جلوگیری کنید.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *