درمان تشنج کودکان

درمان تشنج کودکان

تشنج کودکان

تشنج یک حرکت حمله ای است یعنی شروع و پایان ناگهانی دارد صرف نظر از دوره ای که طول میکشد به صورت تغییر در سیستم حرکتی، حسی و یا خودکار باشد. اما علت های شایع در بروز تشنج در مغز افراد یا اختلالات الکتریکی عبارتند از : این اختلالات یا ارثی هستند و یا کودک سالم متولد میشود و بعد به علت آسیب هایی که به علت های مختلف بیماری را ایجاد بکند که در همه موارد باعث تشنج طولانی مدت نمیشود. اما زمانی که کودکی دچار اختلالات تشنجی بشود ما چه کاری باید انجام دهیم ؟ وسایل آسیب زننده کودک را از کنارش خارج بکنیم بدون اینکه مانع حرکاتش بشیم فرد را به پهلو بخوابانیم، راه های هوایی کودک را باز بکنیم و تمیز بکنیم. در ادامه به درمان تشنج کودکان میپردازیم.

 

تشنج یا صرع در کودکان

درمان تشنج

تشنج کودکان در خواب

نکته اینجاست که باید از گذاشتن انگشت در دهان کودک در هنگام تشنج مخصوصا زمانی که فک آن قفل شده حتما خودداری بفرمایید. اگر زبان بین دندان ها گیر کرده زبان را به عقب برانید و این کار را با یک پارچه یا گاز تمیزی انجام دهید تا راه های هوایی فرد باز شود و کودک را بلافاصله به نزدیک ترین مرکز درمانی در محل انتقال دهید. اکثر بیماران توسط بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران از تشنج رهایی پیدا میکنند و دیگر نیازی به مصرف قرص در طولانی مدت ندارند. مشاهده هر گونه فعالیت تغییر غیر ارادی در فعالیت های حرکتی و حسی بدن کودکان میتواند نشانه ای از تشنج باشد که باید حتما و سریعا به پزشک کراجعه شود تا تشخیط و درمان تشنج کودکان به موقع انجام شود.

 

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

درمان تشنج کودکان

درمان تشنج کودکان

پیشگیری و درمان تشنج نگرانی والدین است.در مقابله با کودکی که تشنج با تب دارد با چه کار هایی انجام داد؟ والدین باید کودکی که تب دارد را باید با تن شویه و تب بر کمک کنند تا تب کودک پایین بیاید. با این کار مقداری از اضطراب و کم آب شدن آب بدن بچه پیشگیری میشود. بر اساس تشخیص های پزشک معالج در مواردی که احتمال تکرار تشنج در کودک بالا است معلا قرص های دیازپام تجویز مشود که مصرف آن به صورت هر هشت ساعت یکبار است و در واقعی که فاصله تا مراکز درمانی زیاد باشد و احتمال طولانی شدن تشنج زیاد است که باعث آسیب رسیدن به کودک میشود ژل های مقعدی دیازپام باید استفاده شود. درمان تشنج در کودکان باید تحت نظر پزشک باشد و خودسرانه توسط والدین انجام نشود.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *