سردرد کودکان

سردرد کودکان

سردرد پیشانی در کودکان

در ارتباط با یکی از مشکلات شایعی که در کودکان اتفاق می افتد و بسیاری از خانواده ها با آن گریبان گیر هستند مسئله سردرد کودکان است. سردرد کودکان حتی ممکن است در شیرخواران نیز اتفاق بیفتد یعنی در شیر خوارانی که هنوز توانایی بیان مشکلات خود را ندارند پس یک پدر و یا مادر از کجا میتواند متوجه این مسئله بشود و سردرد کودکان خود را بهبود ببخشد. لازم است که یکسری اطلاعات در مورد سردرد در دوران شیر خواری و دورانی که کودک قادر به صحبت کردن نیست به والدین داده شود. ممکن است علائم سردرد در کودک به صورت استفراغ و حالت تهوع، به صورت بی قراری کودک یعنی اینکه کودک به صورت ناگهانی دچار بی قراری میشود باشد، در این گونه شرایط والدین باید به این موضوع شک کنند که کودک از سردرد رنج میبرد و سردرد کودک را جدی بگیرند و به بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران مراجعه کنند.

سردرد کودکان

ممکن است سردرد در دوران شیر خوارگی صرفا با یک رنگ پریدگی شیرخوار خودش را نشان دهد و یا از درد شکم شکایت داشته باشد و در واقع این علائم میتواند به عنوان تظاهری از سردرد کودکان باشد و اینکه بعضی از اوقات شیر خواران چشم خود را زیاد میمالند و یا سر خود را به دیوار و زمان میمالند اینها به دلیل مشکلی است که کودک دارد. نکته دیگری که قابل توجه است و والدین باید به آن توجه داشته باشد رشد دور سر نوزاد است. لازم است والدین در طی مدتی که رشد بدنی کودک خود را کنترل میکنند رشد دور سر را نیز اندازه بگیرند و از آن غافل نشوند. انتظار ما این است که در یک کودک در طی سه ماهه اول رشد هر ماه دو سانت به رشد دور سر کودک اضافه شود و در طی سه ماهه دوم هر ماه یک سانت رشد کند، در طی شش ماه دوم زندگی یک شیر خوار باید هر ماه نیم سانت به دور سر آن اضافه شود.

رشد دور سر نوزاد

سردرد کودک

رشد دور سر نوزاد

انتظار فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان از علت رشد کم دور سر نوزاد این است که در طی دوازده ماه زندگی، دوازده سانت رشد دور سر را داشته باشد، حال اگر ین رشد دور سر کمتر از این مقدار باشد میتوند یکسری از بیماری ها را به ما نشان دهد. ممکن است این مسئله به دلیل وجود عفونت های مادرزادی در شیر خوار باشد و یا به خاطر کم کاری غده تیروئید و یا اینکه وجود یکسری بیماری های متابولیک در بدن شیر خوار باشد. ممکن است اندازه رشد دور سر بیشتر از مقدار معمول باشد که این میتواند نشان دهنده تجمع مایع یا کیست در داخل مغز و یا اینکه وجود توده در مغز باشد.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *