تشنج کودکان

تشنج کودکان

علائم تشنج کودکان

خانواده هایی که دارای فرزند کودچک در خانه هستند حتما با تشنج کودک خود مواجه شده اند. مغز انسان از میلیون ها سلول عصبی به نام نورون تشکیل شده است که این سلول ها توسط ارتباطات الکتریکی به یکدیگر پیوسته است، وقتی تعداد زیادی از سلول ها به صورت همزمان با هم شارژ الکتریکی بفرستند باعث شارژ بیش از حد و غیر طبیعی مغز میشود که تشنج کودکان اتفاق می افتد. در واقع تشنج یک علامتی است که حاکی از این است که اختلالی در سلول های مغز اتفاق افتاده که در این حالت عکس العمل بدن و مغز انسان به صورت حرکات غیر طبیعی و یا تغییر در سطح هشیاری است. بیشتر مواقع تشنج همراه با تب بر اثر عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی یا عفونت حاد گوش میانی ایجاد میشود. گاهی ممکن است علت تشنج با تب مننژیت باشد. بر اساس آمار گفته میشود از هر هزار نوزاد دو نوزاد دچار تشنج در ماه های اول زندگی میشوند.

حملات تشنج در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد اما باید توجه داشته باشید که تشنج نوزادان، اطفال زیر سن مدرسه، کودکان مدرسه ای و بزرگسالان از یکدیگر متفاوت است. ممکن است تشنج کودکان به صورت حرکات کلی اندام ها، پرش های عضلانی تکراری و یا گریه غیر طبیعی است. اما اگر کودک شما مبتلا به حملات تشنج در زمان تب شد حتما سعی کنید با استفاده منظم از داروی ضد تب و پاشوی با آب ولرم تب کودک را کاهش دهید درمان دارویی برای تشنج باید حتما توسط پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان تجویز بشود. پزشک میتواند از داروی هایی استفاده کند که تشنج کودکان را مهار کند. زمانی که تب کودک از سی و هشت درجه میگذرد باید به بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران مراجعه کرد تا پیش گیری و درمان تشنج صورت بگیرد.

تشنج کودکان

در حدود پنج درصد از کودکانی کخ زیر شش سال هستند دچار تشنج ناشی از تب هستند. همان طور که از کلمه تشنج پیداست زایده ی تب هستش بنابراین بسیار مهم است که والدین اطلاعات کافی را در ارتباط با اینکه چطور بتوانند درجه حرارت کودک را در هنگام بالا رفتن پایین بیاورند. زمانی میگوییم کودم تب دارد که درجه حرارت زیر بغل کودک بالای سی و هفت و نیم درجه، دهانی بالای سی و هشت درجه و مقعدی بالای سی و هشت و نیم درجه باشد. اولین اقدامی که والدین در یک کودک تب دار باید انجام بدهند این است که لباس های کودک را سبک کند و ترجیحا یک لباس نخی و نازک تن کودک کنند دومین قدم این است که تب بر به کودک بدهند که همان استامینوفن است. استومینوفن در کشور ما به سه شکل دارویی وجود دارد: قطره که دوز آن دو برابر وزن کودک تجویز میشود و شکل دیگر به صورت شربت است که نصف وزن کودک است. گاهی اوقات کودک به صورت خوراکی دارو را قبول نمیکند و باید آن را به صورت شیاف مصرف کند.

درمان تشنج

تشنج کودکان

یکسری از تشنج ها در درجه حرارت پایین تر هم ممکن است اتفاق بیفتد بنابراین به محض اینکه والدین متوجه بالا رفتن درجه حرارت شدند به پزشک مراجعه کنند و به هیچ عنوان از آسپرین به عنوان تب بر استفاده نکند زیرا ممکن است عوارض کبدی بدی داشته باشد.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *