معاینه چشم کودکان

معاینه چشم کودکان

معینه چشم کودکان با دستگاه

معاینه چشم کودکان باید به چه صورت باشد؟ کودک باید در سنین مختلف از نظر سلامت سیستم بینایی بررسی شود. ابتدا اینکار به وسیله چراغ قوه دستی انجام میشود و هر قسمت از خارج به داخل یک به یک سنجیده میشود. در اینجا به توضیح اجزای مهم چشم جهت توجه معاینه کننده میپردازیم. پلکها دو پرده متحرک میباشند که کامل و طبیعی بودن آنها برای حفظ سلامت چشم کودکان ضروری است. پلکها با هر بار باز و بسته شدن قرنیه را نیز مرطوب میکند، در نوزاد تازه متولد شده باید به کامل بودن پلک ها و طبیعی بودن جهت مژه ها که به سمت خارج باشد و هنگام حرکت به قرنیه برخورد نکند دقت کنند. در غیر این صورت مژه ها باعث تحریک شدید چشم میگردد. باز شدن نا کامل پلک ها نیز اگر در حدی باشد که جلوی مردمک را بپوشاند نیاز به درمان جدی دارد چون ممکن است منجرب به تنبلی چشم گردد.

ملتحمه بافت نازک و شفافی است که روی کره چشم را احاطه کرده است. این لایه شفاف و سفید و حاوی عروق نازک و ظریفی میباشد که به زحمت دیده میشود. در برخی از بیماری های چشمی این عروق پر خون و حجیم میشوند لذا ملتحمه و چشم قرمز به نظر میرسد. عفونت های سطحی چشم از موارد مهم چشم قرمز هستند، این عفونت ها ممکن است به درجه های مختلف از خفیف تا شدید وجود داشته باشد. عفونت چشم ممکن است قسمت های داخلی چشم را فرا گیرد که در این صورت اختلالات جدی برای دید کودک ایجاد میکند. قرنیه یک سوم قدامی و شفاف چشم را تشکیل میدهد که در اینجا به صورت دیواره ای شفاف ملاحظه میشود، اندازه قرنیه نوزادان ده میلی متر و در کودکان دو سال به بالا دوازده میلی متر است. با کمک خط کش قطر قرنیه کاملا قابل اندازگیری است. در معاینه چشم کودکان قرنیه ای که بزرگ و قیر طبیعی باشد باید مورد بررسی قرار بگیرد و میتوانید گویای بیماری های مهم چشمی باشد.

معاینه چشم کودکان

کودکانی که دارای قرنیه غیر معمول یاشند دچار بیماری هایی نظیر آب سیاه و یا گلوکم مادرزادی هستند و پزشکان به دلیل قرنیه بزرگ متوجه آن شده اند. در آب سیاه پیش رفته قرنیه شدیدا کدر میگردد، قرنیه طبیعی در کودکان باید کاملا شفاف باشد و انحنای طبیعی داشته باشد تا نور به خوبی عبور کرده و تصویر بر روی شبکیه انجام شود. به گفته بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان قرنیه کدر به درجات مختلف وجود دارد و باید مورد معاینه دقیق قرار گیرد و باعث مشکلات بینایی جدی میشود. مردمک ها دریچه ورود نور به چشم ها هستند، آنها به شکل داریره ی سیاه رنگ در مرکز دیده میشود. با افزایش نور محیط و نور تابیده شده به چشم ها مردمک ها تنگ میگردند تا نور کمتری به داخل چشم برسد و با کاهش نور محیط مردمک ها گشاید شود تا نور وارد به چشم بیشتر شده و تصاویر محیط واضح تر دیده شود. این تغییر اندازه به راحتی با نور چراغ قوه مشاهده میشود. در صورت عدم پاسخ به نور باید تمای معاینات لازم بر روی کودک انجام شود.

بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

معاینه چشم کودکان

گاهی اوقات ناهماهنگی بین اندازه مردمک ها میتواند طبیعی باشد. والدین باید معاینه چشم کودکان را جدی بگیرند و در سنین مختلف فرزندانشان معاینه های لازم را انجام دهند تا در بزرگسالی با بیماری های غیر قابل درمان مواجه نشوند و کودکانی سالم را تربیت کنند.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *