درمان فلج بل کودکان

درمان فلج بل کودکان

در این مقاله میخواهیم در مورد علائم و درمان فلج بل کودکان صحبت کنیم. علائم اصلی فلج بل کودکان درگیری یک طرفه عضلات صورت در حدود ۷۲ ساعت است. البته در موارد بسیار نادر در کمتر از ۱ درصد فلج دو طرفه و همزمان سمت چپ و راست صورت هم اتفاق می افتد چشم یک سمت تنگ تر از طرف دیگر میشود و بیمار قادر به بستن آن نیست لذا ممکن است بیمار دچار خشکی چشم نیز بشود. اشک به صورت غیر ارادی سرازیر میشود، بالا بردن ابرو با مشکل مواجه میشود و تنها سمت سالم بالا میرود. لب ها حالتی افتاده بخه خود میگیرد و در هنگام خندیدن باز نمیشود و دهان به سمت سالم کشیده میشود. در این حالت ممکن است بیمار نتواند به صورت کامل غذا را بجود و به صورت بدون اختیار مقداری از غذا در گوشه لپ بیمار میماند.

فلج بل کودکان

ممکن است بی اختیار آب دهان از گوشه لب جاری شود و در هنگام بوسه قسمت از کار افتاده لب ها جلو نیاید و مجددا دهان بیمار کج میشود. عصب زوج هفتم مغزی در بدن انسان عملکرد های مهمی را کنترل میکند، باز و بسته کردن چشم ها و سوراخ بینی، لبخند زدن، اشک ریزی، اخم کردن، ترشح بزاغ  و بالا بردن ابرو ها از مهمترین عملکرد های عصب فاشیال است علاوه بر اینها حس چشایی دو سوم جلوی زبان هم از همین عصب تشکیل میشود لذا احتمال اینکه به دنبال فلج بل حس دو سوم جلویی زبان از دست برود وجود دارد. عصب صورتی عضله ای بسیار ظریفی به نام استاپیدوس یا عضله رکابی را در گوش میانی عصب دهی میکند که وظیفه اش کاهش حساسیت گوش به صدا های بلند محیط اطراف است.

فلج بل کودکان

درمان فلج بل کودکان

درمان فلج بل کودکان

به گفته بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در کودکانی بیمارانی که دچار فلج بل هستند گاهی به دلیل عمل نکردن این عضله شنیدن صدا های محیط بسیار بسیار آزاد دهنده میشود. کودکان از وز وز گوش رنج میبرند و درصد کمی از کودکان نیز از بیمارانی نظیر سردرد، گردن درد، درد تیر کشنده عضلات صورت، اختلال در حافظه مشکل در برقراری تعادل، پارستزی و ضعف یکطرفه رنج میبرند. طبق امار گرفته شده از هر ۱۰.۰۰۰ نفر ممکن است ۱ تا ۴ نفر از فلج بل رنج ببرند. بیشترین سن ابتلا به بیماری فلج بل بین ۱۵ تا ۶۰ سال است و افراد به نسبت یکسانی به آن دچار میشوند. وجود سابقه فامیلی تا حدود ۱۴ درصد در بین افراد دیده میشود. شانس ابتلا در بین زنان باردار سه برابر بیشتر از سایر زن ها است و در بین افرادی که مبتلا به دیابت هستند شیوع بیماری فلج بل نیز زیاد است.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *