فوق تخصص بیماری ام اس کودکان

فوق تخصص بیماری ام اس کودکان

بیماری ام اس کودکان

در این مقاله می خواییم به تعریف بیماری ام اس، علائم بیماری ام اس، پیشگیری آن و اینکه آیا درمانی برای بیماری ام اس وجود دارد یا خیر بپردازیم. بیماری ام اس کودکان یک بیماری نورولوژیکی پیشرونده است که مستقیما بر روی سیستم عصبی تاثیر میگذارد که متاسفانه تا به امروز هیچ درمان قطعی برای آن پیدا نشده است. درمانی که بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان برای آن در نظر میگیرد بر روی علائم بیماری ام اس کودکان است یعنی بر روی کنترل علائم بیماری تاثیر دارد چرا که میدانیم علت این بیماری نا شناخته است. بیماری ام اس بر در زنان دو برابر بیشتر از آقایان شایع است و همچنین در افراد سفید پوست بیشتر از افراد سیاه پوست اتفاق می افتد. بیماری ام اس در بین سنین ۲۰ تا ۵۰ سال بیشتر بوده ولی در افراد زیر ۲۰ سال هم اتفاق می افتد ولی با درصد احتمال بسیار کم تر, در ادامه میخواهیم علائم بیماری ام اس کودمان را بررسی کنیم.

علائم بیماری ام اس کودکان

  • سرگیجه
  • عدم تعادل در راه رفتن
  • حافظه ضعیف
  • اختلال جنسی
  • اختلال در ادرار و مدفوع
  • دوبینی و تاری دید
  • گز گز و مور مور شدن انگشت ها
  • ضعف و گرفتگی عضلات بدن
  • بی حالی و افسردگی
  • سنگینی در قسمت سر و بدن

افرادی که دچار بیماری ام اس هستند نمیتوانند در یک خط راست حرکت کنند و تعادل کافی را در حرکت خود ندارند و حالت سرگیجه تمامی وجودشان را میگیرد. کودکانی که دچار بیماری ام اس هستند در یادگیری چار مشکل میشوند چرا که نمیتوانند تمرکز کنند و حافظه ضعیفی نسبت به دیگر کودکان دارند. متاسفانه با حاد شدن بیماری ام اس در کودکان مشکلات جسمی مانند عدم کنترل در ادرار و مدفوع مشخص میشود به اینگونه که دفع ادرار مکرر و ناگهانی دارند و در کنترل تخلیه روده دچار مشکل میشوند. مور مور شدن دست ها و پا ها و انگشت ها یکی دیگر از علائمی هست که بسیار اتفاق می افتد و شایعترین نقطه در بدن برای بروز این عارضه پاها هستند.

بیماری ام اس کودکان

فوق تخصص بیماری ام اس کودکان

ضعف و گرفتگی عضلات در بیماران ام اسی در قسمت انتهایی بدن اتفاق می افتد که شرایط دردناکی را برای مدتی کوتاه برای بیمار به همراه می آورد. افرادیکه دچار بیماری ام اس میشوند از ضعف روحی نیز برخوردار میشوند در نتیجه افسردگی و گوشه گیری در این افراد دیده میشود که با حمایت خانواده و نزدیکان باید از پیشرفت افسردگی جلوگیری شود. تمایل به خوردن سردیجات به خصوص لبنیات در این افراد زیاد میشود. همانطور که گفتیم درمانی برای این بیماری پیدا نشده است ولی به توصیه فوق تخصص بیماری ام اس کودکان باید جلسه های کاردرمانی برای بیماران ام اسی لحاظ شود چراکه در جلسات کاردرمانی بیماران خود فعالیت ها را انجام می دهند و بسیار تاثیر گذار بوده مخصوصا در حیطه تعادل این افراد که باعث میشود تا از پس کار های روزانه خود بر باییند.

فوق تخصص بیماری ام اس کودکان

حال میخواهیم علائم کسانی که در معرض بیماری ام اس هستند را بررسی کنیم، همانطور که گفتیم علت آن مشخص نیست ولی طبق تحقیقاتی که انجام شده به طور کلی افرادی که استرسی و عصبی هستند و افرادی که طبع سرد دارند به ام اس مبتلا میشود.

بیماری ام اس ۴ نوع مختلف دارد که اولین حالت فروکش کننده و شایع ترین نوع این بیماری است که ۸۵ درصد از افراد به این نوع بیماری مبتلا میشوند و بیماران به درمان پاسخ میدهند و تا حدود زیادی از علائم از بین میرود. نوع دوم پیش رونده ثانویه است که در این نوع بیماری ام اس مشکلات ناشی از حمله بعد از درمان از بین نمیرند و با گذشت زمان ضعف پشرونده در بیماران دیده میشود. نوع سوم پیشرونده اولیه است که این نوع از بیماری با گذشت زمان پیشرفت میکند و دارای وضعیت فروکشی و بهبود علائم نیست که ۱۰ درصد از افراد دچار این نوع از بیماری ام اس میشوند. نوع چهارم بیماری ام اس پیشرونده است که بیمار دارای علائم زیادی با گذشت زمان است و بین این دوره های تشدید دوره های متناوب بهبودی نیز مشاهده میشود، نادرترین حالت بیماری ام اس نوع چهارم آن است و ۵ درصد بیماران به آن دچار میشوند.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *