فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

بیماری ام اس کودکان

روش های تشخیص ام اس کودکان

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و فوق تخصص بیماری ام اس کودکان گفته اند: معاینه بالینی و تشخیص بالینی و در کنار آن MRI دو روش بسیار مهم و مواثر برای تشخیص بیماری ام اس کودکان می باشند. البته در کنار این دو، روش های دیگری برای تشخیص این بیماری استفاده می شود اما به اندازه این دو مرسوم نیست. روش هایی مثل، آزمایشات مایع نخاعی که به پزشکان کمک می کنند تا هوشیارانه تر نسبت به موضوع عمل کنند. ولی پایه تشخیص پزشکان در این بیماری روش های بالینی و MRI می باشد. اما به علت ضرورت زود تر مطلع شدن از این بیماری در کودکان ما چند مورد از علائم موجود را برای شما در این مقاله آورده ایم.

  • تشنج
  • ضعف اندام
  • اختلال در اندام
  • تاری دید

که همه این علائم با MRI تایید می شود و هرچه کیفیت MRI بیشتر باشد تشخیص پزشک نیز دقیق تر می باشد.

بیماری ام اس کودکان

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

بیماری ام اس کودکان

در گذشته بیماری ام اس کودکان کمتر دیده می شد و این بیماری تنها برای بزرگسالان رایج بود، اما امروزه میزان ابتلای کودکان و نوجوانان بیشتر شده است. در کشور آمریکا از هر ۴۰۰ هزار نفر که به این بیماری دچارند ۸ تا ۱۰ هزار نفرشان نوجوانان زیر ۱۸ سال هستند و به احتمال زیاد کودکان زیادی نیز وجود دارند که مبتلا هستند، اما شناخته نشده اند. علائم ظهور ام اس در کودکان و بزرگسالان یکی نیست. در کودکان بیشتر این بیماری با بیماری های دیگری شروع می شود همچون بیماری ADEM که باعث ایجاد سردرد، افسردگی، کما، تب در کودک می شود این علائم به تنهایی یا با یکسری علائم دیگر آنقدر امتداد پیدا می کنند تا منجر به ام اس کودکان شوند.

روش درمان ام اس

در کل دنیا تحقیقات بسیار زیادی در رابطه با این بیماری و روش درمان آن انجام شده است، در کشور ما نیز پزشکان در درمان این بیماری پیشرفت های چشم گیری داشته اند. اما مهمترین مسئله در این رابطه این است که این بیماری به سرعت تشخیص داده شود چرا که این مسئله جدا به درمان ام اس کمک شایانی می کند. اما متاسفانه دیده شده این بیماری را بعد از ۴ یا ۵ تشخیص می دهند، که در این زمان بیماری تمام  اثرات خود را روی مریض گذاشته است. در چنین موقعیتی اتفاقی که برای کودک افتاده است این است که پلاک های مغز کودک چندین برابر شده است ولی ما تازه متوجه شدیم کودک به ام اس مبتلا است. از این رو دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: برای جلوگیری از این عدم آگاهی باید دوره های آموزشی برگزار شوند تا مردم به آگاهی برسند و کمتر شاهد اینگونه مسائل دردناک باشیم.

شیوع نگران کننده MS در کودکان

در این سالهای اخیر متاسفانه شیوع بیماری ام اس در کودکان افزایش داشته است. از این رو که شخصیت کودکان هنوز به طور کامل شکل نگرفته است ممکن است بچه ها مجبور به تحمل حمله ها و افسردگی هایی شوند که در بزرگسالان وجود ندارد. با وجود تحقیقات انجام شده در رابطه با علت شیوع این بیماری هنوز مشخص نیست که این بیماری از عوامل محیطی منشا می گیرد یا خیر. متاسفانه عامل این موضوع نا معلوم است و شیوع آن در کودکان بسیار نگران کننده است. طبق تحقیقات انجام شده این بیماری بیشتر در شهرهای تهران و اصفهان دیده شده است. اما مدیران و مسئولان مرتبط قول داده اند به این موضوع رسیدگی هر چه سریعتر داشته باشند.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *