اتیسم چیست

اتیسم چیست

اتیسم چیست

بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران

اتیسم چیست

در ابتدا باید بدانید که اتیسم چیست ؟ اتیسم یک اختلال عصبی و رشدی می باشد که در ۳ سال ابتدایی زندگی کودک خود را نشان خواهد داد. از جدی ترین علائم آن مشکل در ارتباطات اجتماعی ، وجود نقص در برقراری ارتباط با دیگران و همچنین وجود الگوهای تکراری در رفتار می توان نام برد. باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر کودک دچار تاخیر های رشدی شدیدی قرار گیرد ، می توانید تا قبل از ۱۸ ماهگی آن را تشخیص دهید. اگر نوزاد به دنیا آمده دارای چنین اختلالی باشد ، پس از تولد نسبت به دیگر نوزادان متفاوت خواهد بود. بهتر است کودکانی که دارای این اختلال می باشند را نزد بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران ببرید. به این موضوع توجه داشته باشید که اتیسم تا کنون درمان مشخصی را نداشته است.

نشانه های اتیسم

بعضی از نشانه هایی که می ‌تواند در ۳ سال ابتدایی باعث ایجاد شک و یا تردید در والدین گردد به شرح زیر می باشد:

  • بازی کردن بدون معنی با اسباب ‌بازی ‌ها
  • نداشتن دل ‌بستگی به والدین خود مخصوصا مادر
  • عدم توانایی در انجام بازی ‌های اجتماعی در سن مشخص
  • داشتن رفتارهایی کلیشه‌ ای (به طور مثال: بال ‌بال زدن ، دور خود چرخیدن ، تکان دادن دست جلوی چشم‌ها و …)
  • عدم برقراری با استفاده از تماس چشمی
  • راه رفتن بر روی پنجه ها
  • غان و غون نکردن
  • عدم تکلم درست در سنی که باید تکلم نماید
  • علاقه‌ مند بودن به وسایلی که می ‌چرخند ( مانند: هواکش ، ماشین لباسشویی ، پنکه و …)

علائمی که به آن ها اشاره شد به معنای اختلال اتیسم نمی باشد ، اما بهتر است که اگر والدین چند نمونه از علائم ذکر شده را در کودک خود مشاهده نمودند به متخصص مربوطه مراجعه نمایند.

تشخیص اتیسم

اگر به رفتار کودک تان مشکوک بودید بهترین راه ممکن این است که فرزند تان را نزد بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران که دارای تجربه کافی در زمینه ی اختلال اتیسم هستند ببرید تا هم با بیماری اتیسم چیست آشنا شده و هم ارزیابی و معاینه نماید.

علت اتیسم

تا کنون دانشمندان نتوانسته اند علل بروز این اختلال را به طور کامل و دقیق کشف نمایند. اما آن ها بر این باورند که بروز این اختلال می تواند عواملی مانند: وراثت ، ژنتیک ، سبک زندگی ، مشکلات محیطی و … باشد. اما به طور علمی می توان گفت که این اختلال با انحراف در تحول طبیعی دستگاه عصبی (ارتباطات عصبی) در دوران اولیه رشد کودک همراه می باشد.

روش های درمان اتیسم

به این نکته توجه داشته باشید که برای درمان اختلال طیف اتیسم ، تا کنون هیچ نوع دارویی وجود ندارد. داروهای موجود در بازار فقط می توانند نشانه های جانبی آن را کاهش دهند. هر نوع اقدامی که باعث بهبودی و یا حتی از وخیم تر شدن آن جلوگیری کند را می توان یک نوع درمان از اختلال اتیسم نام برد. به یاد داشته باشید که این کودکان به آموزه هایی نظیر گفتار درمانی ، رفتار درمانی ، مهارت های اجتماعی و …. نیاز خواهند داشت.

 

 

دکتر مهران آقامحمدپور بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *