آزمون اندریافت کودکان یا تست شخصیت شناسی کودکان

تست شخصیت شناسی کودکان یا آزمون اندریافت کودکان ( C.A.T ) چیست؟

آزمون اندریافت  کودکان یا تست شخصیت شناسی

معرفی آزمون اندریافت کودکان

آزمون اندریافت کودکان بر اساس نظریه شخصیتی موری در سال ۱۹۴۹ به وسیله لئوپولد بلاک و سونیا بلاک برای کودکان ۳ تا ۱۰ سال تهیه شده است. آزمون اندریافت کودکان دارای ده کارت است و در کارت های این آزمون به جای تصویر انسان از تصویر حیوان ها استفاده شده است، با این فرض که کودکان در برابر تصویر حیوان ها آسان تر فرافکنی می کنند.

در این تصویرها، انواع حیوان ها در موقعیت های انسانی نمایانده شده است که در واقع نمونه ای از انسان انگاری حیوان ها در مجلات فکاهی و کتاب های کودکان است. تصویرها طوری طراحی شده اند که بتوانند تخیلات مربوط به غذا خوردن و سایر فعالیت های دهانی، رقابت با برادران و خواهران، رابطه با والدین، پرخاشگری، آداب توالت رفتن و سایر تجارب دوران کودکی را برانگیزند.

اجرای آزمون اندریافت کودکان

در آزمون اندریافت کودکان کارت ها را یک به یک ارائه می کنیم و از کودک می خواهیم برای هر تصویر داستانی بسازد. او ابتدا باید بگوید که حیوان ها در صحنه تصویر چه می کنند.

سپس باید توضیح بدهد که قبلاَ بین آنها چه چیزی اتفاق افتاده است و بعداَ چه اتفاقی می افتد و نتیجه داستان چه خواهد شد. در جریان اجرا، پاسخ کودکان همراه با مشاهدات بالینی یادداشت می شود. در ضمن، درمورد کودکان زیر ۵ سال می توان آزمون اندریافت کودکان را به صورت بازی اجرا نمود .

هدف آزمون اندریافت کودکان

هدف آزمون به مشاوره و روانشناس برای درک نوع ارتباط کودکان با اطرافیان خود و همچنین شناخت گرایش ها، تعارضات، رقابت ها و ترس های او است.

پرسشنامه علائم مرضی کودکان(CSI-4)

پرسشنامه علائم مرضی کودکان ابزاری غربالگر برای تشخیص شایع ترین اختلالات روانپزشکی در کودکان ۵ تا ۱۲ سال بوده که عبارات آن بر اساس ملاک های تشخیصی DSM  تدوین شده است. در آن فهرست علائم مرضی ۲۱ اختلال رفتاری و هیجانی مطرح گردیده است که شامل ۱۱ جدول می باشد که از A تا L نامگذاری شده است.

این اختلالات شامل اختلال بیش فعالی یا نقص توجه ( ۳ اختلال)، اختلال رفتار مقابله ای، اختلال رفتار یا کردار، اختلال اضطراب همه جانبه، ترس مرضی اجتماعی، اختلال اضطراب جدایی، اختلال اضطراب پس از سانحه، اختلال وسواس فکری- عملی (۲اختلال)، ترس مرضی خاص، افسردگی اساسی، افسرده خویی، اسکیزوفرنی، تحولی فراگیر، آسپرگر، تیک های حرکتی، تیک های صوتی، شب ادراری، ادرار یا دفع بی موقع در حالت بیداری می باشد.

این پرسشنامه به صورت خودگزارش دهی می باشد و دارای دو فرم والد و مربی است. رفتارها و حالات کودک در هر سوال بر اساس یک مقیاس چهار قسمتی شامل گزینه های هرگز، گاهی، اغلب و بیشتر اوقات توسط مادر یا مربی ارزیابی و گزارش می شود.

پرسشنامه مذکور دارای ویژگی هایی همچون سادگی اجرا وسهولت فهم است. سوال های آن به گونه ای ساده برای والدین قابل فهم شده و اصطلاحات ساده تر جایگزین واژه های فنی روانشناسی شده است.

تکمیل آن توسط والدین حدود ۱۰- ۱۵ دقیقه و توسط معلمان ۵- ۱۰ دقیقه طول می کشد و از این طریق انجام یک مصاحبه تشخیصی دقیق و کلی را در زمانی کوتاه ممکن می سازد.

دکتر مهران آقامحمدپور فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران

برای طرح پرسش خود در این زمینه بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *