چه راهکارهایی برای بهتر نمودن مهارتهای شناختی کودک از بدو تولد وجود دارد ؟( قسمت دوم از ۷ ماهگی تا یکسالگی ) :

مهارت شناختی 2

اقداماتی که در دپارتمان مغز و اعصاب کودکان پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر برای بهبود مهارتهای شناختی کودک از ۷ ماهگی تا یکسالگی  توصیه میشود:

 

  1. کودک مکعب را از یک دست به دست دیگرش بدهد (۷-۱۲ ماهگی) :

مکعب را روی زمین و جلوی کودک بگذارید و او را تشویق کنید که آن را بردارد.مکعب دیگری را نیز به به همان دستش نزدیک کنید و به او بگویید((این را هم بردار)) و او را تشویق کنید که مکعب اولی را به دست دیگرش بدهد ، کودک مکعب را از یک دست به دست دیگرش می دهد.

 

  1. کودک پارچه را از صورت خود کنار بزند (۷-۱۲ ماهگی) :

کودک را به پشت در تخت خود قرار دهید دستمال را روی صورت او بگذارید و با ذکر نام کودک بگویید:(_____ کو؟) ، کودک دستمال را از صورت خود کنار می زند.

 

۱۲.کودک به سمتی که اسباب بازی انداخته می شود نگاه کند (۷_۱۲ ماهگی) :

اسباب بازی را به مدت چند دقیقه یا بیشتر به کودک بدهید سپس اسباب بازی را از او بگیرید  و آن را در کنارش بندازید و بگویید:کجا رفت؟ کودک به سمتی که اسباب بازی افتاده است نگاه می کند.

 

۱۳.کودک فعالیت حرکتی ساده را تقلید کند (۷_۱۲ ماهگی) :

توجه کودک را جلب کنید چشم های خود را بپوشانید و باز کنید و بگویید:((دالی)). کودک بازا((دالی))را تقلید می کند و منتظر دیدن صورت شما می شود و چشم های خود را با دستهایش می پوشاند.

 

  1. کودک شیئی را حرکت دهد تا شیء دیگری را به دست آورد (۷_۱۲ ماهگی) :

دو عدد اسباب بازی را طوری قرار دهید که یکی در جلوی دیگری قرار گیرد و برای به دست آوردن یکی از آن ها دیگری باید حرکت داده شود سپس بگویید((عروسک کجاست؟آن را پیدا کن)). کودک برای گرفتن شیئ دیگر شئی را به حرکت در می آورد.

 

  1. کودک از عمل دیگران تقلید می کند (۷_۱۲ ماهگی) :

کودک را در وضعیت نشسته قرار دهید.وقتی او به شما نگاه می کند سر خود را بالا و پایین ببرید و او را تشویق کنید که او هم این عمل را انجام دهد و ممکن است شما جملاتی از قبیل سرت را پایین بیار یا ((سرسر کن)) را به او بگویید ، کودک با تقلید از شما سرش را حرکت می دهد یا((سر سر می کند)).

 

  1. کودک شیئی را که از دید او پنهان می شود پیدا کند(۷_۱۲ ماهگی) :

کودک را بنشانید و اسباب بازی را در مقابل او قرار دهید هنگامی که مطمئن شدید کودک اسباب بازی را دیده است آن را کاملا با پارچه بپوشانید و بگویید:((اسباب بازی کو؟آن را پیدا کن)) ، کودک اسباب بازی را که در زیر پارچه پنهان شده است را پیدا می کند.

 

۱۷.کودک مکعب کوچک را داخل فنجان قرار دهد (۷_۱۲ ماهگی) :

به کودک نشان دهید که چگونه مکعب را در فنجان بگذارد سپس فنجان و مکعب را در کنار کودک به طوری که به آن دستررسی داشته باش بگذارید و به او بگویید که مکعب را داخل فنجان بگذارد ، کودک مکعب را داخل فنجان می گذارد.

 

  1. کودک با وارونه کردن فنجان مکعب را از آن خارج کند (۷_۱۲ ماهگی) :

مکعبی را به داخل فنجان بیندازید و سپس با وارونه کردن فنجان مکعب را خارج کنید.همچنان که کوک نگاه می کند مکعب را داخل فنجان قرار دهید و آن را روی میز در کنار کودک بگذارید و به او بگویید((حالا تو فنجان را برکردان تا  مکعب از آن بیرون بیاید)) ، کودک مکعب را از فنجان در می آورد.

در بخش کاردرمانی ذهنی و توانبخشی کودکان  پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر با وجود بهترین متخصصان که به طور تخصصی در حیطه ارتقای تکامل کودک دوره های مبسوطی را گذرانده اند ، تمامی نکات فوق با دقت و بطور کامل اجرا میگردد و به این ترتیب کودکان در حساسترین دوران رشدی خود که خصوصا زیر ۲ سالگی می باشد میتواند حداکثر رشد مغزی – عصبی را تجربه کنند .

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *