بررسی مشکلات مغزی در نوزادان

بررسی مشکلات مغزی در نوزادان

چطور مشکلات مغزی نوزادان را بررسی کنیم؟

لازمه حل هر مشکلی شناخت کافی و کامل از آن مشکل ضروری است. برای اینکه در مورد هر مشکلی شناخت کافی به دست آوریم ابتدا باید بتوانیم تمام جوانب آن را کاملا بررسی کنیم. در نتیجه برای اینکه بتوانیم مشکلات مغزی در نوزادان را مورد بررسی قرار دهیم باید از ابزار مخصوص استفاده کنیم زیرا نوزادان قادر به صحبت کردن نیستند و نمیتوانند مشکل خود را مطرح کنند. پس ما برای بررسی مشکل آن ها باید از راه های رفتاری و بررسی ساختار مغز آن ها استفاده کنیم. برای بررسی مشکلات مغزی از روش اولتراسوند استفاده می شود. این روش می تواند برای نوزادان تا ۱۸ ماهگی انجام شود.

روش اولتراسوند

اولتراسوند با استفاده از منعکس کردن امواج صوتی می تواند تصویر مناسبی از مغز و فضاهای مایع داخلی (بطن) به ما نشان دهد. این تست متداول ترین روش ارزیابی مشکلات تولد پیش از موعد است. امواج اولتراسوند نمی تواند از بین استخوان ها عبور کند. اولتراسوند جمجمه ای می تواند روی نوزادان قبل از اینکه استخوان های جمجمه به هم متصل شود، اجرا شود.

بهترین روش بررسی ضایعه مغزی

اولتراسوند جمجمه ای

اولتراسوند جمجمه ای در نوزادان

اولتراسوند جمجمه ای برای نوزادان و تشخیص اختلالات مغزی نقش بسیار مهمی دارد. زمانی که نوزاد زود تر از موعد به دنیا می آید، مشکلات و اختلالات مغز و اعصاب به همراه خواهد داشت. مشکلات تولد پیش از موعد شامل لوکومالاسی پیرامون بطنی (PVL) و خونریزی داخل مغز شامل خونریزی درون بطنی (IVH) می باشد. PVL شرایطی است که در آن بافت مغز دور بطن ها احتمالا دچار کاهش اکسیژن شده است. IVH و PVL خطر ابتلای کودک به ناتوانایی ها را افزایش می دهد که ممکن است از مشکلات یادگیری خفیف یا تاخیر های رشد حرکتی و یا فلج مغزی یا ناتوانایی ذهنی متفاوت باشد.

بهترین روش درمان

اولتراسوند در نوزادان بیمار

IVH در نوزادان پیش از موعد به دنیا آمده متداول تر از نوزادان کامل است. زمانی که این مشکل رخ می دهد، عمدتا در سه تا ۴ روز اول بعد از تولد شدید تر می شود. بیشتر موارد IVH می تواند با اولتراسوند جمجمه ای در هفته اول بعد از زایمان تشخیص داده شود. در مقابل، تشخیص PVL ممکن است چندین هفته طول بکشد. به همین  خاطر، اگر به PVL شک وجود داشته باشد اولتراسوند جمجمه ای ممکن است ۴ تا ۸ هفته بعد از زایمان تکرار شود.

چرا برای نوزدان اولتراسوند انجام می شود؟

همانطور که در اول این مطلب گفته شده بهترین روش برای بررسی مشکلات مغزی در نوزادان اولتراسوند جمجه ای می باشد که در اینجا دلایل اینکه چرا برای نوزادان از اولتراسوند جمجه ای استفاده می شود:

  • زمانی که نوزاد زودتر از موعد به دنیا می آید، متخصص مغز و اعصاب کودکان برای غربالگری خونریزی مغزی از روش اولتراسوند جمجه ای استفاده می کند.
  • برای بررسی و یا یافتن مشکلات مغزی در نوزادان یابه دنبال لوکومالاسی پیرامون بطنی (PVL). (IVH) و (PVL) خطر ابتلای کودک به ناتوانایی ها شامل فلج مغزی یا ناتوانایی ذهنی از همین روش اولتراسوند کمک می گیرند.
  • غربالگری نوزادانی که احتمالا از زمان تولد دچار مشکلات مغزی بوده اند اما شناسایی نشده باشد.
  • یکی از مهم ترین دلایل که از اولتراسوند در نوزادان استفاده می شود، تشخیص عفونت های مغزی می باشد که شایع ترین مشکلات مغزی در نوزادان است.

برای انجام اولتراسوند آمادگی لازم است؟

اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم باید بگوییم که برای انجام اولتراسوند هیچ آمادگی لازم نیست. اما اگر قرار است برای کودکان انجام شود بهتر است کودک ما اندکی گشنه باشد تا روش اولتراسوند بهتر جواب بدهد. اگر فرزند شما نوزاد می باشد، می تواند در طی انجام تست اولتراسوند شیر بخورد تا به آرام شدن نوزاد کمک کند و بهترین نتیجه را برای تست ما داشته باشد.

روش اولتراسوند چگونه انجام می شود؟

تا اینجا اهمیت روش اولتراسوند جمجه ای رو متوجه شدیم و توضیح مختصری را در مورد این روش برای شما ارائه کردیم اما الان می خواهیم به طور دقیق به چگونگی انجام تست اولتراسوند جمجه ای بپردازیم:

این تست توسط بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان انجام می شود. این تخصص لازمه انجام این تست می باشد زیرا باید به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.این  تست توسط پزشکی انجام می شود که در تفسیر تست های تصویر برداری تخصص دارد (رادیولوژیست) یا توسط تکنولوژیست اولتراسوند (متخصص سونوگرافی) که تحت نظارت رادیولوژیست است. برای یک کودک، اولتراسوند جمجمه ممکن است در کنار تخت کودک شما در واحد مراقبت متمرکز نوزادی (NICU) انجام شود. در حالکیه کودک روی پشت خود دراز کشیده است، ترانسدوسر در طول منطقه نرم (فونتانل) روی بالای سر کشیده می شود. ممکن است از شما خواسته شود که طی تست کودک را نگه دارید. تصاویر مغز و فضاهای مایع درونی (بطن ها) می تواند در مانیتور ویدئویی مشاهده شود. برای یک بزرگسال، اولتراسوند جمجمه ای طی جراحی مغزی انجام می شود تا به یافتن توده مغزی کمک کند. اولتراسوند جمجمه ای معمولا ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

 راه تشخیص مشکلات مغزی

روش اولتراسوند

 

خطرات ناشی از انجام تست اولتراسوند جمجه ای:

در طی این تست معمولا هیچ احساس ناراحتی برای نوزاد به وجود نمی آید. زمانی که اسم تست برای نوزادان می آید، والدین نگران خطرات ناشی از انجام این تست هستند. تا امروز هیچ اثر منفی یا خطری بعد ازانجام این تست برای نوزادان و حتی بزرگسالان ثبت نشده است. پس با خیال راحت اجازه انجام این تست را به متخصص مغز و اعصاب کودکان بدهید و نگران هیچ اثر منفی یا عارضه ای نباشید.

بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

پزشک متخصص مغز و اعصاب

با توجه به مطالب گفته شده بهترین روش برای غربالگری و تشخیص بیماری های مغزی در نوزادان و کودکان، انجام تست اولتراسوند جمجه ای می باشد. همانطور که متوجه شدیم این تست هیچ عارضه ای برای نوزاد ندارد فقط باید توجه داشته باشید که این تست زیر نظر بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان انجام شود و نتایج به دست آمده از این تست هم برای پزشک ارسال شود تا بهترین تحلیل را انجام دهد و در بهترین زمان بیماری نوزاد شما را تشخیص دهد و روند درمان را شروع کند.

 

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *