چه راهکارهایی برای بهتر نمودن مهارتهای شناختی کودک از بدو تولد وجود دارد ؟( قسمت سوم از ۱۲ ماهگی تا ۱۸ ماهگی ) :

مهارت شناختی 3

اقداماتی که در دپارتمان مغز و اعصاب کودکان پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر برای بهبود مهارتهای شناختی کودک از ۱۲ ماهگی تا۱۸ ماهگی  توصیه میشود:

 

  1. کودک سه ((میله))را از((تخت میله))در آورد (۱۳_۱۸ ماهگی) :

((تخته میله)) را که ۳ عدد ((میله)) در آن جای گرفته است در مقابل کودک قرار دهید و به او بگویید ((میله ها را بیرون بیار)) . ممکن است نیاز باشد که بیرون آوردن میله ها و و جا گزاری آنها را به او نشان دهید.

 

  1. کودک با درخواست مربی اشیاء آشنا را به او دهد(۱۳_۱۸ ماهگی) :

شیء یا اسباب بازی را با کودک بدهید و پس از چند دقیقه بگویی ((اسباب بازی رو بده)) سعی کنید نام اسباب بازی یا شیء را بیان نمایید و هم زمان دست خود را به سمت کودک دراز کنید.

 

  1. کودک ۲ قطعه پازل را در جایش بگذارد (۱۳_۱۸ ماهگِی) :

پازل را مقابل کودک بگذارید در حالی که نگاه می کند ۲ قطعه پازل را خارج کنید و به او بدهید و بگویید تا آن دو قطعه را در محل خاص خود قرار دهد.

 

 

  1. کودک افراد یا اشیاء آشنا را از یک فاصله ای نشان دهد (۱۳_۱۸ ماهگی) :

در باره کلمه هایی که کودک می داند از والدین آنها سوال کنید.افراد و اشیائی مانند بابا/مامان/در و چراغ را که کودک آنها را می شناسد برای تمرین  در نظر بگیرید ،به کودک بگویید((مامان را نشون بده))((بابا را نشون بده))((چراغ را نشون بده)) و غیره. کودک از ۵ فرد یا شیئی که نام برده می شود ۳ مورد را نشان می دهد.

 

  1. کودک برای دست یابی به شیئی از شیء دیگری استفاده کند(۱۳_۱۸ ماهگی) :

کودک را پشت میز بنشانید و اسباب بازی را چند سانتیمتر دور از دسترس او قرار دهید. چگونگی دست یابی به اسباب بازی را به کمک خط کش به کودک نشان دهید. اسباب بازی را سر جای خود بگذارید و خط کش را به او بدهید و بگویید ((با این خط کش اسباب بازی را بردار)) ، کودک با استفاده  از خط کش اسباب بازی را به دست می آورد.

 

  1. کودک با استفاده از ۳ مکعب برج بسازد (۱۳_۱۸ ماهگی) :

کنار کودک بنشینید و ساختن برج با ۳ مکعب را به او نشان دهید و پس از آن ۳ مکعب دیگر را  به کودک  بدهید و او را نشویق کنید تا مکعبها را روی هم بگذارد و برجی مانند برجی که شما ساخنه اید بسازد ، کودک با استفاده از ۳ مکعب برج می سازد.

 

 

  1. کودک از اعمال دیگران تقلید می کند و بر روی عروسک انجام دهد(۱۳-۱۸ ماهگی) :

عروسک را به کودک نشان دهید و سپس در حالی که عروسک را تکان می دهید به او بگویید:((نگاه کن من دارم عروسک را تکان می دهم توهم این کار را بکن)).اعمالی مانند بوسیدن عروسک/ناز کردن/حرف زدن با عروسک/شانه کردن موهای عروسک و غیره را مربی می تواند به کودک نشان دهد و کودک هم آن ها را روی عروسک انجام دهد ، کودک از ۳ فعالیتی که مشاهده کرده است دو مورد را تقلید می کند.

 

  1. کودک اشیاء مانند هم را جور کند(۱۳_۱۸ ماهگی) :

فنجان و توپ را روی میز  و ر مقابل کودک قرار دهید.فنجان دیگر را به او بدهید و بگویید:((اینو کنار اون که شبیه این است بگذار))سپس این عمل را با اشیاء دیگر نیز تکرار کن ، کودک در جور کردن اشیاء از ۳ تلاش دو مورد را صحیح انجام می دهد.

 

۲۷.کودک تصویرهایی را که می شناسد نشان می دهد(۱۳_۱۸ ماهگی) :

کتاب را باز کنید و با کودک به تصویر ها نگاه کنید و بگویید:((دختر را نشان بده))و تصویر های دیگر را نیز به همین روش نشان داده و سوال کنید.

کودک از ۵ تصویر ۳ تصویر را به طور صحیح نشان می دهد.

 

در بخش کاردرمانی ذهنی و توانبخشی کودکان  پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر با وجود بهترین متخصصان که به طور تخصصی در حیطه ارتقای تکامل کودک دوره های مبسوطی را گذرانده اند ، تمامی نکات فوق با دقت و بطور کامل اجرا میگردد و به این ترتیب کودکان در حساسترین دوران رشدی خود که خصوصا زیر ۲ سالگی می باشد میتواند حداکثر رشد مغزی – عصبی را تجربه کنند .

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *