چه راهکارهایی برای بهتر نمودن مهارتهای شناختی کودک از بدو تولد وجود دارد ؟( قسمت چهارم از ۱۹ ماهگی تا ۲۴ ماهگی ) :

مهارت شناختی 4

اقداماتی که در دپارتمان مغز و اعصاب کودکان پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر برای بهبود مهارتهای شناختی کودک از ۱۹ ماهگی تا ۲۴ ماهگی توصیه میشود:

 

۲۸ . کودک ۵ ((میله)) را در ((تخته میله)) جای  دهد(۱۹_۲۴ ماهگی) :

تخته میله را در مقابل کودک قرار دهید.میله ها به ضخامت ۱۲ میلیمتر را در تخته میله به طول ۵ سانتیمتر جا گذاری کنید و سپس آن ها را در آورید پس از آن میله ها را روی میز بین کودک و تخته میله  قرار داده و بگویید:((میله ها را بردار و در تخته میله قرار بده)). کودک ۵ میله را در تخته میله قرار می دهد.

 

 

۲۹.کودک از الگو های ساده  زبان و حرکت تقلید می کند(۱۹_۲۴ ماهگی) :

رو به روی کوک بنشینید و بگویید بیا بازی کنیم و هر کاری که انجام می دهم تو هم انجام بده.به من نگاه کن و گوش بده. دستهایت را بالای سرت ببر و بگو ((ها)).سپس بگویید:((حالا تو هم آن را انجام بده)).

کودک دو عمل را به ترتیب تقلید می کند.اعمالی مانند بلند شو/بنشین/چشمهایت را  ببند/چشمهایت را باز کن/اخم کن/بخند و کلمه هایی مانند((بای بای)) ((نه)) می تواند برای تمرین انتخاب شود.

 

 

۳۰.کودک سه صفحه از کتاب را یکی یکی ورق می زند(۱۹_۲۴ ماهگی) :

کتاب را به صورت باز در مقابل کودک قرار دهید .درباره ی داستان و تصویر های کتاب با او حرف بزنید و در زمان مناسب از او بخواهید تا صفحه های کتاب را ورق بزند.کودک سه صفحه از کتاب را یکی یکی ورق می زند.

 

 

۳۱.کودک حلقه ها را به ترتیب  اندازه در میله  می اندازد(۱۹_۲۸ ماهگی) :

حلقه ها و میله را بر روی میز در مقابل کودک بگذارید.در حالی که کودک نگاه می کند  حلقه را در میله قرار بدهید و پس از آن از میله بیرون آورید و به او بگویید:((حلقه ها را در میله بگذار)). با دستور مربی کودک حلقه ها را از بزرگ به کوچک در میله می گذارد.

 

 

۳۲.کودک شیء پنهانی را پیدا می کند(۱۹_۲۴ ماهگی) :

۲ عدد فنجان را به صورت وارونه در جلوی کودک  بگذارید و بگویید:((خوب نگاه کن.من توپ را زیر فنجان پنهان می کنم.))آنگاه توپ را زیر فنجان بگذارید و بگویید:((حالا توپ را پیدا کن)).کودک از ۳ کوشش در دو مورد توپ را پیدا می کند.

 

۳۳.کودک برای دستیابی به شیء راه دیگری می یابد(۱۹_۲۴ ماهگی) :

اسباب بازی را روی زمین  و در ۵ قدمی مقابل کودک قرار دهید.مانعی ((مانند صندلی)) را بین کودک و اسباب بازی بگذارید و بگویید:((برو و اسباب بازی را برای من بیار)).کودک با عبور از کنار مانع اسباب بازی را به دست می آورد.

 

 

۳۴.کودک لباس هایی که به تن دارد با دست نشان می دهد(۱۹_۲۴ ماهگی):

به کودک بگویید:((کفش خود را نشان بده/شلوار خود را نشان بده و غیره)). کودک دست کم دو مورد از لباس های خود را نشان مید هد.

 

 

۳۵.کودک تصویر های آشنا را نام می برد(۱۹_۲۴ ماهگی) :

با کودک به کتاب مصور نگاه کنید.شما به هر تصویر اشاره کرده و بپرسید:((این چیه؟)) کودک از ۵ تصویر ۳ تصویر را به طور صحیح پاسخ می دهد.

 

 

۳۶.کودک صداهای ساده را با تصویر ها جور می کند(۱۹_۲۴ ماهگی):

تصویر را مقابل کودک بگذارید و با اشاره به هر تصویر برای مثال بگویید:((گاو چه صدایی دارد؟))((سگ جه صدایی دارد؟))تلاشهای منطقی کودک را بپذیرید. کودک از روی تصویر صدای ۳ حیوان را به طور صحیح ادا می کند.

 

در بخش کاردرمانی ذهنی و توانبخشی کودکان  پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر با وجود بهترین متخصصان که به طور تخصصی در حیطه ارتقای تکامل کودک دوره های مبسوطی را گذرانده اند ، تمامی نکات فوق با دقت و بطور کامل اجرا میگردد و به این ترتیب کودکان در حساسترین دوران رشدی خود که خصوصا زیر ۲ سالگی می باشد میتواند حداکثر رشد مغزی – عصبی را تجربه کنند .

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *