درمان تومور های مغزی کودکان

تومور مغزی در کودکان

تومور مغزی

تومور اصطلاح و واژه پزشکی می باشد که در دهه های اخیر زیاد به گوش می رسد. تومور به معنای وجود یک توده یا رشد غیر طبیعی سلول ها می باشد. حال اگر این توده یا رشد غیر طبیعی سلول ها در مغز رخ دهد با بیماری خطرناکی به نام تومور مغزی روبه رو می شویم. تومور مغزی می تواند در مغز شروع شود یا در بخش های دیگر مغز تشکیل شود و به سمت مغز کشیده شود. تومور های مغزی به دو دسته کلی تقسیم می شوند، تومور های خوش خیم و بد خیم!

انواع تومور مغزی

تومور های مغزی

تومور مغزی در کودکان

جالب است بدانید تومورهای مغزی شایع ترین نوع تومور ها در کودکان محسوب می شود. ایجاد تومور مغزی در کودکان می تواند از هنگام تولد یا بعد از تولد اتفاق بیافتد. گاهی هم می تواند به صورت وراثتی ایجاد شده و کودک را درگیر خود کند. برای درمان تومور های مغزی کودکان می توان با حضور به موقع و تشخیص زود هنگام آن توسط متخصص مغز و اعصاب کودکان اقدام کرد. تشخیص زود هنگام و به موقع مهم ترین فاکتور برای درمان تومورمغزی در کودکان می باشد.

علائم تومور مغزی در کودکان

همانطور که گفته شد تشخیص به موقع مهم ترین قدم برای درمان تومور مغزی کودکان می باشد. برای تشخیص به موقع باید علائم تومور مغزی در کودکان را بشناسیم و با آن ها باشیم. این علائم عبارت است از:

۱.افزایش دور سر

به دلیل باز بودن درزهای جمجمه اطفال، توده‌های مغزی یا بروز هیدروسفالی (تجمع مایع مغزی نخاعی) در اثر تومورهای مغزی ممکن است سبب افزایش فشار داخل جمجمه و رشد غیرعادی آن شوند.

۲.بی قراری غیر عادی

همانطور که میدانید نوزادان قادر به تکلم نیستند پس علائم درد را به صورت بی قراری از خود بروز می دهند. این بی قراری های غیر عادی به دلیل سر دردهای شدید ناشی از درد تومور مغزی می باشد. گاهی این سردرد ها همراه با استفراغ می باشد.

۳.انحراف چشم ها

این انحراف اگر به دلیل بالارفتن فشار داخل جمجمه باشد معمولاً به سمت پایین است اما فلج عصب‌های چشمی به دلیل ضایعه مغزی ممکن است به انحراف چشم‌ها به هر سمت منجر شود. مادران در اکثر موارد پیش از سایر افراد متوجه تغییر در نگاه شیرخوار و کودک خود می‌شوند و این اتفاق باید مهم و جدی در نظر گرفته شود.

۴.تاخیر تکاملی

تکامل شیرخواران به‌صورت رفتار و گفتار و واکنش آن‌ها به محیط اطراف در سنین مختلف ارزیابی می‌شود؛ مثل گردن گرفتن، لبخند زدن، نشستن، ایستادن و … هرگونه تأخیر در این پلکان باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

۵.تشنج

تشنج در کودکان لزوماً به‌صورت کاهش سطح هوشیاری و حرکات شدید در اندام‌ها نیست. قطع ناگهانی ارتباط و عدم توجه به اطراف برای چند ثانیه تا دقیقه، قرار دادن سر یا اندام‌ها در یک وضعیت خاص، حرکت پرشی اندام‌ها، شل شدن عضلات به‌طور ناگهانی، حرکات تکراری در دهان مثل مزه مزه کردن، انحراف چشم‌ها و حتی تولید صداهای غیرعادی و عجیب به‌صورت متناوب می‌توانند نوعی تشنج باشند که گاهی مورد توجه قرار نگرفته و بعدها بیماری خود را با علائم جدی‌تر نشان می‌دهد.

۶.علائم پوستی

گاهی لک‌های پوستی، توده‌های کوچک متعدد زیرپوست و علائم مشابه که به‌راحتی از چشم دور می‌مانند اولین نشانه‌های ابتلا به سندرومی به نام «نوروفیبروماتوز» هستند که شامل تومورهای متعدد سیستم عصبی و درگیری همزمان پوستی می‌شود. ذکر وجود این ضایعات توسط والدین به پزشک معالج می‌تواند بسیار کمک‌کننده و راهگشای تشخیص زودتر توده‌های مغزی باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما علائم تومور مغزی در کودک خود مشاهده کردید و این علائم ادامه دار باشد. در اسرع وقت به بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه کنید. تا روند در مان بر روی کودک ما شروع شود و حد الامکان از پیشرفت تومور مغزی جلوگیری شود. زمانی که پزشک متخصص مراجعه می کنید برای تشخیص و شناسایی نوع تومور آزمایشاتی را انجام می دهد.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

تشخیص تومور مغزی در کودکان

درمان تومور مغزی در کودکان

بعد از مراجعه به فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با انجام آزمایش و تست های مختلف، پزشک نوع تومور مغزی کودک شما را تشخیص می دهد و متناسب با آن شروع به درمان می کند. برای درمان تومور مغزی روش های مختلفی وجود دارد که پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب متناسب با تشخیص خود از یکی یا چند روش به طور همزمان استفاده می کند. روش های درمانی تومور مغزی کودکان عبارت است از:

۱.جراحی

اگر تومور مغزی در جایی واقع باشد که بتوان عمل شود، جراح تلاش خواهد کرد تا هر چه بیشتر تومور مغزی را از بین ببرد. در برخی موارد، تومور‌ها کوچک و ساده هستند تا از بافت مغزی اطراف جدا شوند، که عمل جراحی کامل را ممکن می‌سازد. در موارد دیگر، تومور‌ها می‌توانند از بافت اطراف جدا شوند و یا در نزدیکی مناطق حساس در مغز شما قرار بگیرند و جراحی را خطرناک و سخت می‌کند در این شرایط، پزشک بیش‌ترین میزان تومور را که ایمن است برمی دارد. حتی برداشتن بخشی از تومور مغزی می‌تواند به کاهش علائم و نشانه‌های شما کمک کند.

درمان تومور مغزی با جراحی

جراحی تومور مغزی

جراحی برای برداشتن تومور مغزی خطراتی را دارد، مانند عفونت و خونریزی:خطرات دیگری ممکن است به قسمتی از مغز شما که در آن تومور قرار دارد، بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، جراحی روی یک تومور در نزدیکی اعصاب که به چشم متصل می‌شود ممکن است ریسک از دست دادن بینایی را به همراه داشته باشد.

۲.پرتو درمانی

اشعه درمانی تیره‌ای از انرژی بالاست، مانند اشعه‌های ایکس یا پروتون‌ها به منظور کشتن سلول‌های تومور مورد استفاده قرار می‌گیرد. درمان با تشعشع می‌تواند از یک ماشین در خارج از بدن شما (تابش پرتوی بیرونی) باشد، یا در موارد بسیار نادر، تشعشع را می‌توان در بدن شما نزدیک به تومور مغزی (براکی تراپی) قرار بگیرد. اشعه نور خارجی می‌تواند تنها بر روی ناحیه مغز شما متمرکز شود که تومور در آن واقع شده است و یا می‌تواند به کلی رویتمام مغز شما اعمال شود (تشعشع کل مغزی).

برای توموری که بسیار نزدیک به نواحی حساس مغز هستند، پرتو درمانی با پروتون ممکن است خطر اثرات جانبی مرتبط با تشعشعات را کاهش دهد. پرتو درمانی با پروتون بسیار موثرتر از پرتو درمانی استاندارد با اشعه ایکس است و عوارض جانبی تشعشع درمانی به نوع و دوز تشعشع که شما دریافت می‌کنید بستگی دارد. عوارض جانبی مشترک در طول زمان، یا بلافاصله پس از تشعشع بوجود می‌آید، مانند خستگی، سردرد، از دست رفتن حافظه و خارش پوست سر.

۳.رادیو تراپی

رادیوتراپی عمل جراحی به سبک سنتی نیست برعکس در این نوع از انواع متعددی از تشعشع استفاده می‌کنند تا یک شکل بسیار متمرکز از عملیات تشعشع برای کشتن سلول‌های تومور در یک ناحیه بسیار کوچک ایجاد شود.

هر پرتو از تشعشع به طور خاص قدرتمند است، اما نقطه‌ای که همه تیر‌ها با آن برخورد می‌کنند – در تومور مغزی – مقدار بسیار زیادی تشعشع دریافت می‌کند تا سلول‌های تومور را بکشد. انواع مختلفی از تکنولوژی مورد استفاده در رادیوتراپی برای انتقال تشعشع برای درمان تومور‌های مغزی، مانند چاقو گاما یا شتاب ده خطی وجود دارد. رادیوتراپی معمولاً در یک درمان انجام می‌شود و در اغلب موارد می‌توانید همان روز کودک خود را به خانه ببرید.

۴.شیمی در مانی

شیمی درمانی از دارو‌ها برای کشتن سلول‌های تومور استفاده می‌کند. شیمی درمانی را می‌توان به شکل قرص مصرف کرد و یا به رگ تزریق کرد (درون وریدی). شیمی درمانی اغلب برای درمان تومور‌های مغزی مورد استفاده قرار می‌گیرد (تمودار)، که به عنوان یک قرص مصرف می‌شود.

دارو‌های شیمی درمانی بسته به نوع سرطان به کار می‌روند. عوارض جانبی شیمی درمانی به نوع و مقدار دارویی که شما دریافت می‌کنید بستگی دارد. شیمی درمانی می‌تواند موجب تهوع، استفراغ و ریزش مو شود. آزمایش‌های سلول‌های تومور مغزی شما می‌تواند مشخص کند که سلول‌های تومور مغزی شما می‌تواند شیمی درمانی شود یا خیر. نوع تومور مغزی نیز در تعیین این که آیا شیمی درمانی توصیه می‌شود یا خیر، مفید است.

تومور مغزی در کودکان

بهبودی تومور مغزی

پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با استفاده از روش های درمانی فوق که متداول ترین روش های درمانی هستند اقدام به درمان تومور مغزی کودک شما می کند و در اکثر مواقع متناسب با خوش خیم یا بد خیم بودن درمان تومور مغزی کودک شما موفق بود و کودک شما بهبود میابد.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *