اختلال خواب در کودکان

خواب کودکان

خوابیدن یکی از مراحل رشد مناسب کودک می باشد. خواب کودک باید در محدوده مشخص زمانی خود انجام بگیرد. زیاد یا کم بودن خواب کودک می تواند نشانه اختلالات مغز و اعصاب و بیماری های خاصی باشد. گاهی اوقات پیش می آید که شما به پزشک متخصص مراجعه می کنید و اصطلاح اختلال خواب را در مورد کودک خود می شنوید. اختلال خواب در کودکان به معنای کم یا زیاد خوابیدن کودک می باشد. اکنون برای اینکه کم یا زیاد بودن خواب کودک خود را بررسی کنید باید زمان نرمال خواب کودکان در سنین مختلف را بدانید.

دلایل بروز اختلال در خواب نوزادان

اختلال خواب در نوزادان

میزان خواب کودکان در شبانه رو چقدر است؟

برای اینکه متوجه بشویم که کودک دچار اختلال در خواب می باشد ابتدا باید به این سوال پاسخ بدهیم که هر کودک در سن خاص خود به چه میزان خواب در طی روز نیاز دارد. همانطور که متوجه شده اید میزان خواب کودک در شبانه روز به سن کودک بستگی دارد. در ادامه میزان خواب کودکان در سنین مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم:

نوزادان

 ۱ تا ۴ هفته

نوزادان در این سن حدودا به ۱۶ تا ۱۷ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. و بین ۱ تا ۳ ساعت بیدار هستند. در این سن نوزاد درک مناسبی از شب و روز ندارد و سیکل خواب کودک می تواند متغییر بوده و حتما نباید این ۱۷ ساعت را به صورت یکپارچه یا در هنگام شب بخوابد. ساعات خواب کودک می تواند در طی شبانه روز پخش شود و در بازه های چند ساعته این سیکل خواب را تکمیل کنند. در نتیجه والدین نوزاد باید خواب خود را با نوزاد خود هماهنگ کنند.

۱ تا ۴ ماهگی

در این سن نوزادان به همان مقدار ۱۶ تا ۱۷ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند اما درک بهتری از شب و روز پیدا کرده اند و بیشتر زمان خواب آن ها در شب اتفاق می افتد اما گاهی برای شیر خوردن در شب بیدار می شوند پس هنوز جای نگرانی نیست.

۴ ماهگی تا ۱ سالگی

در این دوره خواب نوزاد کمتر می شود و به ۱۴ تا ۱۵ ساعت خواب در طی شبانه روز میرسد. سیکل خواب نوزاد منظم تر می شود و بیشتر زمان شب را می خوابد. والدین در این دوره می توانند  عادات مناسب در خواب نوزاد خود ایجاد کنند. در این دوره نوزاد گاهی در طی روز هم نیاز به خواب دارد اما در ازه های کوتاه این اتفاق می افتد. در نتیجه اگر نوزاد شما در طی شب خواب کافی داشته باشد و باز هم در طی روز نیاز به خواب پیدا کند یک امر کاملا طبیعی می باشد.

کودکان

۱ تا ۳ سالگی

فزرند شما از وارد دوران کودکی می شود. در این سن کودکان به ۱۲ تا ۱۴ ساعت خواب در طی شبانه روز نیاز دارند. اما به دلیل برنامه نا متوازن خواب والدین کمتر از این مقدار می خوابند. در نتیجه کودک در میان روز نیاز به خواب دارد. با این تفاسیر نگران خواب میان روز و خارج از برنامه کودک خود نباشید.

مقدار استاندارد خواب در کودکان

میزان خواب کودک ۱ تا ۳ ساله

۳ تا ۶ سالگی

در این سن کودک شما تقریبا نصف شبانه روز را نیاز به استراحت دارد یعنی بین ۱۱ تا ۱۲ ساعت به خواب نیاز دارد. در این سن سیکل خواب کودک با والدین و بقیه اعضای خانواده هماهنگ می شود و پاهی اوقات متناسب با فعالیت بدنی روزانه، نیاز به خواب در میان روز دارد.

۷ تا ۱۲ سالگی

در این بازه سنی کودک شما به دلیل شروع مدرسه رفتن خواب منظمی پیدا می کند و به ۱۰ تا ۱۲ سات خواب نیاز دارد اما به دلیل سبک زندگی امروزی کودکان در این سن بین ۹ تا ۱۰ ساعت می خوابند و این میزان خواب طبیعی می باشد.

نوجوانان

۱۳ تا ۱۸ سالگی

در این دوره سنی فرزند شما از دوران کودکی وارد دوران نوجوانی می شود و زمان خواب مورد نیازش تقریبا نزدیک به زمان خواب مورد نیاز یک فرد بالغ می شود. ۸ تا ۱۰ ساعت خواب در طی شبانه روز برای این بازه سنی مناسب می باشد.

حال شما با میزان استاندارد خواب فرزندتان در بازه های سنی مختلف آشنا شده اید و می توانید متناسب با این اطلاعات اختلالات در خواب کودک خود را تشخیص دهید.

علائم اختلالات خواب در کودکان

در این قسمت علائم اختلال در خواب کودکان را مورد بررسی قرار می دهیم. عواملی که میتواند سیکل خواب کودک شما را به هم بزنند و یا روند خواب کودک را دچار اختلال کند عبارت اند از:

۱.خواب روزانه بیش از حد (EDS)

EDS یک نوع اختلال خواب در کودکان و برگسالان می باشد که منجر به خواب آلودگی فرد در طی روز می شود. در کودکان احساس خستگی در طی روز خیلی طبیعی نمی باشد. زیرا کودکان در طی شبانه روز زمان زیادی را به خوابیدن اختصاص می دهند و احساس خواب الودگی در بین روز و در ساعات بیداری کاملا غیر طبیعی می باشد. اگر احساس خواب الودگی در بین روز به صورت منظم برای کودک شما رخ می دهد، نشانه اختلال در خواب کودک می باشد. اگر احساس خواب آلودگی در طی روز با علائمی دیگر مانند کسل بودن و بی انرژی بودن در طی روز و یا مشکل در بیدار شدن همراه شود به احتمال زیاد کودک شما به اختلال EDS دچار شده است.

اختلالات EDS در کودکان

اختلال EDS

علائم جانبی این اختلال عبارت است از:

 • گرفتگی تنفس بازدارنده
 • حمله تنفسی در خواب
 • سندرم پای بی قرار

۲.مشکل در به خواب رفتن

اگر کودک شما به سختی به خواب می رود یا در زمان بیدار شدن هنوز احساس خواب آلودگی می کند، ممکن است کودک شما دچار بی خوابی باشد. بی خوابی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

 • مشکلات مربوط به مدرسه و تحصیل
 • مشکلات در مسائل و روابط اجتماعی
 • مشکلات خانوادگی
 • تغییر ناگهانی سبک زندگی

۳.خواب گردی

خواب گردی در کودکان بسیار رایج است و حدود ۳۰ درصد از کودکان بین ۳تا ۷سال در خواب راه می روند. خواب گردی وقتی رخ می دهد که کودک در وسط شب رختخواب را ترک می کند در حالی که هنوز خواب است. چشمانشان ممکن است باز باشد و ممکن است در حین راه رفتن، کلماتی نامفهوم را زیر لب زمزمه کنند. خواب گردی می تواند بین ۵ تا ۱۵ دقیقه یا بیشتر طول بکشد. بیشتر کودکانی که خواب گردی دارند تا نوجوانی همین طور هستند. خواب گردی می تواند خطرناک باشد، به خصوص اگر کودک از پله ها پایین رود ، یا خانه را ترک کند سعی کنید محیط را تا جایی که ممکن است ایمن کنید تا از آسیب جلوگیری کنید. همچنین توصیه نمی شود که در طی خواب گردی کودک را بیدار کنید زیرا موجب ترس و سردرگمی در کودک می شود.

علائم اختلال خواب در کودکان

خوابگردی در کودکان

۴.دیدن کابوس

کابوس ها، رویاهای ترسناکی هستند که در طول خوابREM رخ می دهند و می توانند کودک را با وحشت، تهدید و ترس از خواب بیدار کنند و به سختی به خواب روند. کابوس های شبانه در کودکان ۳ ساله بسیار رایج است و می تواند به طور متناوب بین سنین ۶ تا ۱۰ سال رخ دهد. معمولا کابوس ها بعد از سن ۱۰ سالگی کمتر می شود. کابوس ها اگر زیاد اتفاق بیفتند و در طول شب کودک را از خواب بیدار کند می تواند منجر به اختلال خواب شوند. بیداری مکرر می تواند موجب اختلال خواب شود و منجر به مشکلاتEDS ،PTSD اضطراب و مشکلات رفتاری شوند. کابوس ها می توانند از طریق بوجود آیند.

۵.شب ادراری

شب ادرای در بیشتر کودکان یک امر طبیعی می باشد و به خودی خود نگران کننده نمی باشد. اگر کودک شما بیشتر از ۵ سال سن دارد شب ادراری می تواند یکی از عوامل اختلال در خواب کودک شما باشد.  شب ادراری می تواند ناشی از:

 • سابقه خانوادگی
 • عقب ماندگی رشد
 • کنترل پایین مثانه
 • پریشانی عاطفی باشد

تشخیص و درمان اختلال خواب در کودکان

با توجه به توضیحاتی که داده شد شما می توانید اختلال خواب در کودک خود را مورد بررسی قرار دهید اما برای تشخیص قطعی که کودک شما دچار اختلال در خواب است ابتدا باید به یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه کنید. پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با انجام آزمایشات و تست های مخصوص و مطالعه روند خواب کودک شما می تواند نظر قطعی برای اینکه کودک شما دچار اختلال خواب می باشد را ارائه کند.

 

تشخیص اختلالات در خواب کودکان

درمان اختلال خواب در کودکان

 

درمان اختلال خواب در کودکان یا توسط بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و یا با کمک گرفتن از یک روانشناس کودک انجام می شود. کودک تحت گفتار درمانی و مطالعات رفتاری قرار می گیرد و با چند جلسه مشاوره و مصرف دارو اختلال موجود در خواب کودک برطرف می شود.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *