اختلال آگنوزیا کودکان

سندروم آگنوزیا در کودکان

 اختلال آگنوزیا

سندروم آگنوزیا یا اختلال ادراک پریشی، اختلالی می باشد که بیمار در شناسایی اشخاص و اشیا ناتوان باشد. به طوری که تقریبا درک فیزیکی از محیط ازراف خود ندارد. لغت آگنوزیا برگرفته از کلمه یونایی به معنی “فقدان دانش و آگاهی” می باشد. این سندروم یکی از نادر ترین سندروم های مغز و اعصاب می باشد. زمانی کودک دچار این اختلال می شوند که آسیب به لوب گوشه مغز و لوب جداری وارد شده باشد. فرد مبتلا به بیماری آگنوزیا،علاوه براختلال شناسایی درچهره و اشیاء و دیگر ادارک لامسه وشنوایی نیز دچاراختلال می شود.

اختلالات مغز و اعصاب در کودکان

سندروم آگنوزیا

علل سندروم آگنوزیا در کودکان

این سندروم و در نتیجه اختلال آگنوزیا زمانی رخ می دهد که ضربه به مناطق خاصی از لوب های پس سری یا آهیانه ای مغز وارد می شود که منجر به تخریب ویژه فرآیندهای شناختی شخص به میزان زیادی می شود. این آسیب ها عموما توسط بیمارهایی از قبیل:

  • بیماری‌های مغزی مانند پارکینسون، هانتینگتون، اختلالات کروموزومی و…
  • تومورها و کیست‌های مغزی
  • برخی از انواع جنون و زوال عقل مانند آلزایمر
  • بیماری‌های ویروسی که مغز را نشانه می‌گیرند، مانند HIV، سفلیس و…
  • صرع و سکته مغزی

انواع سندروم آگنوزیا در کودکان

همانطور که توضیح داده شد این سندروم مربوط به درک فرد از محیط اطراف می باشد در نتیجه تمام حواسی که فرد می تواند با آن درک مناسبی از محیط داشته باشد دچار آگنوزیا می شوند.

آگنوزیا دیداری

در این حالت از سندروم آگنوزیا شخص بینایی خود را از دست می دهد یا اینکه به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و دچار اختلال شدید می شود. به قدری که تشخیص چهره، اشیا و حتی نوشته متنی برایش غیر ممکن می شود. اغلب ما چهره افرادی را که از قبل می‌شناسیم، به راحتی تشخیص می‌دهیم، اما افرادی وجود دارند که نمی‌تواند چهره دیگران را حتی کسانی را که قبلا با آن‌ها مکالمه رودررو داشته‌اند، به یاد آورند.چنین افرادی مبتلا به عارضه ادراک پریشی چهره یا دیداری هستند. به همین دلیل ادراک کودک از طریق بینایی مختل شده و از بین می رود.

آگنوزیا شنیداری

آگنوزیا شنیداری همانطور که از نامش پیداست بر قدرت شنوایی فرد مبتلا تاثیر میگذارد. در این حالت فرد بیمار نمی تواند به درستی صدا ها را از هم تشخیص دهد. به طوری که اصوات به صورت گنگ و نامفهوم به گوش او می رسید و به همین دلیل قادر به تشخیص صداهای مختلف محیط اطراف خود نمی شوند. این حالت از سندروم آگنوزیا خود به سه بخش یا سه مرحله تقسیم می شود:

  • ناتوانی درشنیدن صحیح کلمات
  • ناتوانی در شنیدن صداهای اطراف
  • ناتوانی در شنیدن موسیقی
اختلال شنیداری کودکان

سندروم آگنوزیای شنیداری

آگنوزیا حسی

این بخش از سندروم آگنوزیا می تواند خطرناک ترین بخش در کودکان باشد. اختلال آگنوزیا حسی باعث می شود فرد دیگر هیچ پیام عصبی از حسگرهای حسی خود و لامسه دریافت نکند. دیگر نمیتواند گرما و سرما را تشخیص دهد و یا زبری و نرمی را تفکیک کنند. این اختلال در کودکان به این دلیل خطرناک می باشد که کودکان کنجکاو هستند و به طور طبیعی در این سن هر چیزی را لمس می کنند و با استفاده از حس لامسه آن شی را شناسایی می کنند. اگر نتواند تیزی و یا گرما را تشخیص دهد جان کودک به خطر می افتد.

تشخیص سندروم آگنوزیا در کودکان

تشخیص این اختلال در کودکان دشوار تر از بزرگسالان می باشد. زیرا کودکان قادر به صحبت کردن نیستند و در ابتدا والدین باید با توجه به رفتارها و واکنش های کودک خود این اختلال را تشخیص دهند. والدین از رفتار های کودک مانند عدم واکنش به اجسام داغ یا تیز و برنده، عدم واکنش به صداهای محیطی و عدم بینایی مناسب این اختلال را تشخیص دهند. بعد از تشخیص اولیه به بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه کنند تا به طور دقیق و علمی این علائم مورد بررسی قرار گیرد. فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با انجام آزمایش های تخصصی پارامتر های رفتاری کودک را مورد ارزیابی قرار می دهد و بعد از بررسی نتایج آزمایشات انجام شده تشخیص قطعی می دهند.

تشخیص سندروم آگنوزیا در کودکان

تشخیص سندروم آگنوزیا

درمان سندروم آگنوزیا در کودکان

همتنطور که گفته شد برای درمان سندروم آگنوزیا باید به یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه کرد. خبر خوب در رابطه با سندروم آگنوزیا این است که این اختلال درمان می شود. به شرطی که به موقع و با مشاهده اولین علائم این سندروم به فوق تخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید و روند درمان را شروع کنید. ممکن است پیچیدگی‌هایی در درمان‌های آتی به‌وجود بیاید. حتی افرادی که این اختلال را در حادترین شکل ممکن تجربه می‌کنند، درمان می‌شوند.استفاده از دارو و مراجعه به رواپزشک نیز کمک بسیاری به درمان این بیماری خواهد کرد.سوالات متداول (تعداد : ۴۸۷)

۱ فرم سر خربزه یی

سلام آقای دکتر لطفا فرم سر دختر منو ببینید آیا نرمال یا خربزه یی، با این وضعیت کرونا، همه مطب‌ها شهر ما تعطیله و من نمیدونم کجا مراجعه کنم. اگه خربزه یی چطوری فرمشو تغییر بدم؟ دخترم پنج ماهشه

۲ بزرگ بودن دور سر

سلام وقت بخیر
پسر ۴ ماهه دارم دور سرش طبق برگه بهداشت باید ۴۲ باشه ولی ۴۵ هست، البته ارث هم داریم از طرف خانواده مادری
میخواستم بدونم احتیاج به مراجعه داره مزاحمتون بشیم؟؟؟

۳ اختلال حرکتی

سلام من دخترم مشکل حرکتی داره که دو بار مطب آوردیم خدا رو شکر بهتر شد ولی نوبت بعدیشو نتونستیم بیاریم میشه راهنمایی کنید که الان چیکار کنیم؟

۴ مصرف قرص valproat-sandoz500

سلام پسرم اوایل دی به دنبال تب تشنج کرد مراجعه کردیم خدمتتون فرمودین به دلیل کمبود اکسیژن در زمان زایمان دچار این عارضه شده و تا الان حداقل ۲ بار دیگه هم دچار این عارضه شده و متوجه نشدین مصرف قرص valproat-sandoz500 رو شروع کردین و قرار شد ۱۲ اسفند مراجعه کنیم که بدلیل شرایط نشد نمیدونم ادامه درمان رو چه کار کنم . مصرف قرص نصف صبح و یکی شب بود . سپاس

۵ پسرم سیدحسین میرعزیزی

سلام ۲۶ اسفند نوبت داشتم از لرستان نشدکه بیام خدمتون طبق دستور شما بهش دارو میدم احتیاج نیست کم بشن

۶ تشنج نوزاد

من نوزادم چند بار صورتش به صورت افقی یعنی از راست به چپ در خواب و موقع شیر خوردن لرزید ۶ ماهه هست بعد ۱ هفته تو خواب دست و پاش خیلی کم پرید و ۲ روز بعدش تو خواب یهو دست و پاش میپرید و بیدار میشد چند بار در طول شب ۱ بار هم بعد از بیداری ملچ ملوچ کرد بعضی وقتها هم از خواب بیدار میشه در حد چند ثانیه انگار گیجه. نوار و سی تی دادیم سالم هست ولی چون پدرش صرع داره گفتن دخترم هم داره قرص فنوباربیتال ۱۵ دادن الان ۱ هفته گذشته هنوز پرش هاشو داره با وجود مصرف قرص چیکار کنم ؟

۷ تشنج فرزندم بعد از واکسن ۴ماهگی

سلام آقای دکتر فرزندم بعداز واکسن ۴ ماهگی دچار تشنج بدون تب شده و بعداز دوماه فهمیدیم و از پنج ماهگی تحت نظر پزشک نورولوژی اطفال در اصفهان هستند الان  ۹ ماهشه و دچار تاخیر حرکت هستند آزمایش متابولیک پنل آ نرمال و نتیجه ام ار ای کمی لاغری مغز رو نشون میده و الان طبق نظر پزشک قرص ب۶و شربت لوبل مصرف میکنه و دکتر تشخیص خاصی ندادند شما رو تازه پیدا کردیم الان خیلی ناراحت هستیم و جناب دکتر برای خوب شدن فرزندمان باید چیکار کنیم و چطور میشه شما رو زیارت کرد

۸ زمین خوردگی کودک

سلام جناب دکتر.دیروز پسر ۸ ساله من از یک میز تحریر کوتاه حدود ۳۰ سانت افتاد و لبه میز به پهلو استخوان دنده اش گرفت من تو اتاق بودم که صدام کرد اومدم افتاده بود رو مبل بعد یهو چشماش شروع کرد به حالت بی حال شدنو باباش بغلش کرد روی دودست باباش به حالت دراز کش بود که کمی شونه و دستاش لرزید و چشماش هم کمی به سمت بالا رفته بود حدود ۱۰ ثانیه طول کشید و یهو هوشیار شد.بردیم رو تخت خواباندیم خودش تعریف کرد که خیلی محکم خورده و درد شدید گرفته و میگه اصلا سر و گردنم به جایی نخورده و میگه وقتی تو اومدی یهو ذهنم قاطی شد و تو ذهنم سیاه شد من ترسیدم تشنج کرده باشه به دکتر کودکان تماس گرفتم حدود ۲ ساعت گذشته بود گفت توی این اوضاع بیمارستان نرید و بهش بستنی بده اگه مغزش ضربه خورده باشه شروع میکنه بالا آوردن من بستنی دادم ولی طوری نشد تا آخرشبم حالش خوب بود شبم بالا سرش تا صبح بیدار بودم تا الانم حالش خوبه الان من نگرانم میگم اگر اون چند ثانیه تشنج کرده باشه چطور میشه؟نباید دارو مصرف کنه؟ بچم عقب افتاده نشه..تو رو خدا راهنمایی کنید ممنون میشم

۹ تشنج

سلام آقای دکتر پسر من ۳سال و۸ ماهشه تا یکسالگی مشکلی نداشت راه رفتنش از یک سال و نیم شروع شد البته یکی دو قدم میرفت و زمین میخورد اصلا تعادل نداشت که بایسته و الان هم خیلی زنین میخوره و نسبت به بچه های همسنش خیلی از لحاط جسمی عقب تره بدون کمک از پله نمیتونه بالا و پائین بره تکلمش هم با تاخیر بودولی الان زیاد مشکلی نداره دو سال و ۸ ماهگی بدون تب در یک روز چند بار تشنج کرد .تشنجاتش به صورتی بود که رنگ لبش می پرید و چند ثانیه خیره می موند از اون موقع لیسکانتین میخوره روزی ۱۶سی سی .و دیگه تشنج نداشت تا ۴۰ روز پیش که باز هم چند روز حالت خیرگی رو داشت الان علاوه بر لیسکانتین روزی ۶ سی سی هم اورفیریل میخوره .ام آر ای و آزمایشات متابولیکش همه سالم بود .پسر بزرگم هم توی بچگی این حالات رو داشت و توی ۵ سالگی تشخیص اتیسم براش دادن و هنوز هم تشنجاتش کنترل نشده .این پسر کوچیکم توجه و تمرکزش کمی پایینه و خیلی خیلی حرف میزنه و ارتباطش با دیگران خوبه .به تظر شما ممکنه بیش فعال باشه؟و این تشنج ها ممکنه باعث بشه اتیسم یا عقب مانده ذهنی بشه؟

۱۰ تشنج و صرع

باسلام آقای دکتر امیرعلی مهدیپور سردردش یکم بیشتر شده و بی اختیاری ادرار گرفته در کم جوری که لباسش خیس میشه بعد متوجه میشه که باید بره دستشویی بالا آوردنش خیلی زیاد شده حتی صبحهای زود هم اضاف شده چشم سمت چپش هم یبار با سوزش درد شدید کلا قرمز شده بسته از اون روز به بعد بعضی روزها کوچک میشه یکم قرمز خیلی ورم کرده بدنش و خیلی زیاد رنگ صورتش تغییر به قرمزی میکنه تو خواب خیلی ناله میکنه لطفا پاسخگو باشید ما نمیتونم بیاییم تهران فعلا[divider height=”75″]

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *