منظور از بی اختیاری ادراری چیست ؟

g5

 

 

بی اختیاری ادرار عبارت است از ناتوانی در کنترل ادرار در کودکی که انتظار می رود به درجه ای از بالیدگی رسیده باشد که بتواند ادرارش را کنترل کند.

بی اختیاری ادرار به دو دسته ی روزانه(در طول روز)و شبانه(در طول شب) تقسیم می شود.

 

در چه سنی انتظار کنترل ادرار توسط کودک وجود دارد ؟

توانایی کنترل ادرار در طول روز در کودکان  در سن ۴ سالگی قابل انتظار است و تا ۶ سالگی انتظار می رود که در طول شب نیز این توانایی را داشته باشند.

 

علت وقوع بی اختیاری ادراری کودکان چیست ؟

 

بی اختیاری ادرار یک علامت با چندین عامل مسبب احتمالی است نظیر:

تاخیر تکاملی

بیماری عضوی

مشکل روانشناختی و رویدادهای پر استرس زندگی

سابقه خانوادگی تاخیر در کسب کنترل

خواب سنگین

کمبود شبانه هورمون وازو پرسین

اختلال عملکرد عضله مثانه

یبوست مزمن

بزرگ بودن اندازه خانواده

غیبت پدر

بدرفتاری با کوک

وجود ناهنجاری ستون فقرات

 

 

بی اختیاری ادراری تا چه اندازه شیوع دارد؟

 

بی اختیاری ادرار شایع ترین مشکل اورولوژی در کودکان است.

شیوع گزارش شده بی اختیاری شبانه ادرار %۷ در کودکان ۸ ساله و %۱ در کودکان ۱۵ ساله است.

میزان بهبودخودبخودی ۱۵% در سال گزارش شده است.

نسبت نابرابری بی اختیاری شبانه ادرار در پسر ها در مقایسه با دختر ها ۴/۱ به ۱ است.

شیوع بی اختیاری روزانه ی ادرار کمتر از بی اختیاری شبانه است ولی شیوع آن در جنس مونث بیشتر است.شیوع تخمینی آن ۲% در پسران ۳% در  دختران تا ۷ سالگی است.

از میان کودکان مبتلا به بی اختیاری ادرار ۲۲% فقط در طول روز خود را خیس می کنند ۱۷% هم در روز و هم در شب خود را خیس می کنند و ۶۱% فقط شب ها خود را خیس می کنند.

 

 

چه بررسیهایی در بی اختیاری ادراری کودکان الزامی است ؟

 

برای اکثر کودکان مبتلا به بی اختیاری ادرار تنها بررسی آزمایشگاهی توصیه شده عبارت است از آزمایش تجزیه ادرار با نمونه گیری تمیز برای جستجوی عفونت دستگاه ادراری/بیماری کلیوی/دیابت شیرین .

در کودکان مبتلا به بی اختیاری عارضه دار ادرار یعنی کودکانی با سابقه قبلی عفونت ادراری ، اختلال شدید عملکرد دفع ادرار ، کشت مثبت ادرار یا وجود ناهنجاری ستون فقرات با انجام سونوگرافی کلیه و گرافی مسیرمجاری ادراری ( سیستواورتروگرام) ارزیابی می شوند.

 

بی اختیاری ادراری چه عوارضی را بدنبال دارد ؟

 

بی اختیاری ادرار هیچ گونه عارضه ی طبی ندارد مگر آنها که به علت سایر اختلالات زمینه ای عضوی یا درمان بی اختیاری رخ دهند.مع هذا پی آمدهای روان شناختی آن ممکن است شدید باشند.

خانواده ها برای به حداقل رساندن تاثیر بر عزت نفس کودک باید از برخوردهای تنبیهی اجتناب کنند و مطمئن شوند که کودک به رعایت مسائل مربوط به راحتی والدین و بهداشت و زیبایی خانه متعهد است.

 

 

 

چگونه میتوان از بی اختیاری ادراری کودکان پیشگیری نمود ؟

 

پیش گیری و تشخیص زود هنگام یبوست مزمن می تواند یکی از علل شایع بی اختیاری ادرار را از بین ببرد.راهنمایی های پیشاپیش مناسب درباره آموزش اجابت مزاج و توضیح این مسئله به والدین که ۱۵% از کودکان ۵ ساله و ۷% از کودکان ۸ ساله به طور منظم رختخواب خود را خیس می کنند به تخفیف اضطراب قابل ملاحظه درباره ی کودکانی که در اوایل کودکی نمی توانند ادرار خود را هنگام شب کنترل کنند کمک می کند.

 

آیا  پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر میتواند به کودکان مبتلا به بی اختیاری ادراری کمک نماید ؟

بخش مغز و اعصاب و روان کودکان پلی کلینیک فوق تخصصی مغز واعصاب و روان مهر با دارا بودن کادر مجرب در حیطه کودکان شامل فوق تخصص مغز واعصاب کودکان و نوجوانان ، فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان ، روانشناس کودک و نوجوان و کاردرمانگر  میتواند برنامه مشخصی را بر حسب وضعیت هر کودک طراحی نموده  و روند درمان را پیش ببرد.

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *